Facebook

Zdrowie publiczne, a wyzwania architektoniczne

Z:A 77

Webinarium „Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne” dotyczące wymagań prawnych i zasad projektowania pokazuje przykłady wzorcowych rozwiązań. Temat omówiony został przez Macieja Morawskiego z działu Professional firmy Dyson na terenie Polski oraz Annę Dąbrowicz, projektantkę instalacji sanitarnych w Biurze Projektów SANMED.

W czasach epidemii koronawirusa i zwiększonej odpowiedzialności coraz częściej zadajemy sobie pytania. Jak poprawić komfort użytkowania toalet w obiektach użyteczności publicznej? Jak zmieniało się podejście do zasad higieny na przestrzeni lat? I jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się  w czasach zrównoważonego rozwoju. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci podczas specjalnego spotkania, które odbyło się 23 lutego. Poniżej prezentujemy zapis webinaru oraz szczegółowe informacje o rozwiązaniach firmy Dyson.

 

Mniej znaczy więcej, czyli o rozwiązaniach higienicznych Dyson w obiektach użyteczności publicznej

Społeczeństwo chętnie spędza wolny czas w obiektach użyteczności publicznej takich jak na przykład centra handlowe. Przestrzenie te oferują nie tylko okazje zakupowe, ale też coraz częściej stają się miejscem spotkań i platformą rozrywki dla całych rodzin, przyjaciół czy znajomych. Architekci prześcigają się w pomysłach, aby poprawić komfort użytkowania toalet w takich obiektach. Stosują innowacyjne koncepcje i rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i uniwersalnie dopasują się zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni. Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach projektowanie przestrzeni publicznych to duże wyzwanie użyteczne i estetyczne.

Użytkownicy mają coraz wyższe wymagania dotyczące elegancji i funkcjonalności, w szczególności takich miejsc jak toalety. W obecnej sytuacji pandemicznej odwiedzający centra handlowe zwracają baczną uwagę na higienę. W sytuacji, kiedy handel jest dopuszczony tylko w ścisłym reżimie sanitarnym, mycie i suszenie rąk jest nie tylko dobrą praktyką, ale wymogiem bezpieczeństwa. Coraz więcej osób zwraca przy tym uwagę na skuteczność oraz stylistykę i wykonanie urządzeń higienicznych.

Liczy się dobra praktyka

Właściwe mycie i suszenie rąk to nie tylko mądry nawyk i dobra, codzienna praktyka, dziś to także wymóg chroniący nasze zdrowie. Suszenie rąk po umyciu jest kluczowe, ponieważ to właśnie na wilgotnej skórze pozostaje najwięcej bakterii. Sam strumień powietrza suszarki nie wystarczy, aby nasze dłonie były czyste. Owszem, będą suche, ale w przestrzeniach użyteczności publicznej, szczególnie w obecnych czasach, istotnym aspektem jest to, aby były wolne od bakterii i wirusów. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, Dyson zastosował w suszarkach do rąk filtry HEPA, które wychwytują zanieczyszczenia w powietrzu wykorzystywanym do suszenia w 99,95% (w tym bakterie i wirusy). W ten sposób umyte dłonie po wyjściu z toalety są naprawdę suche i czyste.

Skuteczne suszenie – przede wszystkim

Suszenie dłoni może być naprawdę skuteczne i przyjemne. Proste z wyglądu urządzenia kryją w sobie moc wyjątkowych innowacji. Rozwiązania zastosowane w suszarkach Dyson dla toalet w obiektach użyteczności publicznych to optymalne propozycje higieniczne. Suszarki są funkcjonalne i intuicyjne w użyciu, a rozwiązania w nich zastosowane w szczególny sposób dbają o skórę dłoni. Całkowity czas suszenia przebiega bardzo sprawnie i trwa, w zależności od rodzaju urządzenia, maksymalnie do 14 sekund. Dłonie są suche i czyste dzięki wykorzystaniu higienicznego działaniu filtra HEPA, który specjalnie oczyszcza powietrze. Nie bez znaczenia dla korzystających z toalet jest fakt, że suszarki działają bezdotykowo, co niewątpliwie zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Krótki cykl suszenia to niewątpliwie także korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Umyte dłonie są traktowane czystym, silnym strumieniem chłodnego powietrza, który ściąga z dłoni wodę, a nie wysusza skórę poprzez działanie gorącego.

Suszenie może być eko

Czy można powiązać suszenie rąk z rozwiązaniami ekologicznymi? Suszarki Dyson powstały z myślą o wykorzystaniu ekologicznych możliwości wspierających ochronę środowiska, realnie wpływających na zmniejszenie zużycia wody, prądu oraz emisji dwutlenku węgla. Alternatywą dla elektrycznych suszarek do rąk w toaletach publicznych są papierowe ręczniki. W porównaniu z nimi, suszarka do rąk Dyson jest rozwiązaniem bez wątpienia bardziej ekologicznym ze względu na brak odpadów w postaci zużytego papieru. Suszenie dłoni papierem nie jest też korzystne, często bowiem nie jesteśmy w stanie wysuszyć rąk maksymalnie, nie mówiąc już o zneutralizowaniu szkodliwych cząstek. Przy okazji też oszczędzamy tony surowców, który należałoby zużyć na produkcję ręczników. Dbamy też o zasoby wodne, bowiem proces produkcji ręczników jest wysoce wodochłonny.

Suszarki Dyson w ramach suszenia  zużywają bardzo małą ilość energii elektrycznejprzy czym sąniesamowicie wydajne, co znacząco redukuje koszty suszenia rąk.  Co więcej nie brudzimy także dodatkowych powierzchni rozpryskującą wodą z mokrych dłoni, co ma również znaczenie proekologiczne, ze względu na użycie środków chemicznych do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w miejscach użyteczności publicznych.

Ponadczasowa estetyka

Dyson to nie tylko doskonałe rozwiązania higieniczne stosowane w wyjątkowych suszarkach. To także doskonała jakość i walory estetyczne urządzeń. W toaletach publicznych chcemy się czuć dobrze i komfortowo i być pewni, że naprawdę dobrze umyliśmy i wysuszyliśmy ręce. Przestrzenie te są tak projektowane, aby wszystkie elementy były spójne. Tak też jest w przypadku zastosowania suszarek Dyson. Ich wzory są ponadczasowe. Doskonale wpisują się w każdą przestrzeń. Proste, metalowe formy urządzeń suszących z pewnością pasują do każdego wnętrza, a co więcej – z pewnością podkreślą jego charakter. Projektanci i konstruktorzy Dyson zadbali też o niski poziom hałasu poprzez ulepszenie silnika urządzeń, co znacznie obniżyło poziom wibracji i szumów podczas suszenia rąk. Cały ten proces jest nie tylko szybki, ale też może się odbywać w komfortowych warunkach dla naszych uszu. Suszarki ujmują szlachetną prostotą, która wyjątkowo komponuje się w każdym wnętrzu. Produkty do suszenia rąk Dyson to sprawdzona jakość i funkcjonalność oraz wyjątkowa, bardzo wysoka, prawie stuprocentowa skuteczność.

 

fot. Dyson Airblade 9kj

 

Warto przeczytać