Facebook

Z:Awód przyszłości – od redakcji

Z:A 71

KATEGORIA: Od redakcji

To, co dziś mamy na „deskach kreślarskich”, po wybudowaniu tworzyć będzie przestrzeń przyszłości przez kolejne dziesięciolecia.

Początek roku otwiera nowe perspektywy i sprawia, że częściej zadajemy pytania dotyczące przyszłości. Jaka więc będzie architektura? W jakim kierunku podąża nasz zawód?

Obserwacja globalnych trendów – zmian modeli życia oraz koncepcji ekonomiczno-politycznych, rozwoju nauki, techniki, a także oddziaływania kultury i sztuki – pozwala prognozować kierunki rozwoju. Przyszłość architektury możemy przewidywać przede wszystkim na podstawie innowacji pojawiających się w naszej branży. Nowe przenika do niej na każdym poziomie, począwszy od projektów przez publikacje naukowe na temat współczesnych idei, zaawansowane rozwiązania techniczne i materiałowe aż po zastosowanie rewolucyjnych narzędzi w projektowaniu.

Ponieważ na przyszłość należy być przygotowanym, dobrze jest przyglądać się odkrywczym nurtom i rozwiązaniom w architekturze. To, co dziś zadziwia nowatorstwem, wkrótce może już być standardem. Nie dotyczy to tylko dużych, ikonicznych projektów. Kierunki rozwoju dyscypliny nie są już wyznaczane przez architektonicznych celebrytów czy głośne manifesty artystyczne. Jak bowiem pisze Anna Lorens: „Innowacyjna architektura współczesna jest paradoksalnie skromna w wyrazie, odpowiedzialna pod względem formułowania nowych teorii i wdrażania nowych koncepcji. Diametralnie odbiega od XX-wiecznej tendencji budowania wyestetyzowanych obiektów, niesamowitych w formie, pod szyldem «starchitektów»”.

Tu rodzą się kolejne pytania. Czym jest innowacyjność w architekturze? Jak projektować optymalnie, dążąc do poprawienia warunków życia, z troską o zachowanie zasobów środowiska?

Nawet jeśli zamówienia klienta wydają się nam trywialne, podczas projektowania warto uwzględnić „innowacyjność odpowiedzialną”. To, co dziś mamy na „deskach kreślarskich”, po wybudowaniu tworzyć bowiem będzie przestrzeń przyszłości przez kolejne dziesięciolecia. Aby nas ona nie Z:Awiodła, bądźmy odpowiedzialni za jej optymalne zaprojektowanie.

Piotr Żabicki
dr Piotr Żabicki
Architekt IARP

partner w Kuryłowicz & Assocciates, redaktor naczelny magazynu „Zawód: Architekt”, rzeczoznawca budowlany, biegły sądowy, członek KRIA RP (2018-2022), skarbnik KR (2018-2020), sędzia dyscyplinarny KSD, sędzia konkursowy SARP; współautor w K&A kilkudziesięciu zrealizowanych dużych projektów, głównie z zakresu użyteczności publicznej; laureat wielu konkursów; autor licznych artykułów oraz książki Architektura kampusów; w wolnych chwilach lata, pływa i uprawia inne sporty

TAGI

reklama

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.