Facebook

Wystawa Więcej zieleni!

Z:A 79

KATEGORIA: Co słychać?

Wystawa projektów Aliny Scholtz w Muzeum Woli pokazuje obraz Warszawy, która przed II wojną światową była jednym z najgęściej zabudowanych miast na świecie, a po 1945 r. przeobraziła się w zieloną stolicę. Za projektami wielu sadzonych w czasie odbudowy parków, skwerów i ogrodów stała Alina Scholtz, pionierka architektury krajobrazu w Polsce. Wystawa prezentuje jej projekty, które wciąż inspirują do szukania rozwiązań dla przyrodniczych, urbanistycznych i klimatycznych wyzwań, jakie przed nami stoją.

Alina Scholtz była jedną z najważniejszych architektek krajobrazu, kształtowała tę dyscyplinę w Polsce od lat 20. XX wieku. To kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy, twórczyni założeń parkowych i zieleni otaczającej nowe osiedla mieszkaniowe, jak osiedle Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane projekty architektki, które wciąż inspirują do szukania rozwiązań dla przyrodniczych, urbanistycznych i klimatycznych wyzwań.

Organizatorzy wystawy stawiają tezę, że miasto to nie tylko zabudowa, architektura, budynki, a także zieleń, woda, wszystko, co jest zwiane z jej cyrkulacją mieście. Ekspozycja składa się z klasycznej wystawy historycznej oraz części współczesnej. Kuratorka wystawy, Klara Czerniewska-Andryszczyk, podkreśla, że z pięknych projektów Aliny Scholtz, niektórych malowanych akwarelami, możemy korzystać do dziś. Wiedza o gatunkach drzew, szczególnie odpornych na warunki miejskie, jest bezcenna.

W Wola Labie będzie okazja spożytkowania swojej wiedzy, zaprojektowania ogrodu, kawałka parku. Wystawa "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz", jak większość ekspozycji tworzonych przez Muzeum Warszawy i jego oddziały, będzie rozbudowana przez dodatkowe atrakcje, jak wycieczki rowerowe czy spacery. Wystawę można oglądać od 16 czerwca do 28 listopada.

reklama

Warto przeczytać