Facebook

WYSTAWA NA STULECIE BAUHAUSU

Z:A 70

KATEGORIA: Co słychać?

Jeszcze do 18 grudnia w Galerii Arsenał w Białymstoku można oglądać wystawę Do zobaczenia po rewolucji! To ekspozycja poświęcona obchodzącej w tym roku stulecie najważniejszej awangardowej uczelni artystycznej XX wieku, założonej przez architekta Waltera Gropiusa.

Mimo zamknięcia szkoły przez nazistów w 1933 roku, przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci realizowali jej ideały, zarówno w Niemczech, jaki i na emigracji – w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Meksyku. Wystawa jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na „estetykę modernistyczną”. Część historyczna wystawy poświęcona jest latom 1928-1930, kiedy to dyrektorem szkoły był radykalny socjalista Hannes Meyer, a Bauhaus stał się wreszcie prawdziwą szkołą architektury. Zaprezentowano także prace artystów współczesnych odnoszących się do koncepcji szkoły, wchodzących z nią w dialog i nadających jej nowe współczesne znaczenia. Kuratorzy: Adam Przywara, Ewa Tatar, Karolina Matysiak.

Bohdan Lachert, Józef Szanajca, Lech Niemojewski, Kościół św. Rocha w Białymstoku. Projekt konkursowy, 1926, ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu.

 

 

 

 

TAGI

reklama

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.