Facebook

WYSTAWA GDYNIA – TEL AWIW W POLIN

Z:A 70

KATEGORIA: Co słychać?

Do 3 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie otwarta jest wystawa kuratorowana przez Dr Artura Tunikowskiego i Ewę Witkowską. Zorganizowano ją w związku z obchodami 100-lecia powstania miasta Gdyni, 110-lecia założenia Tel Awiwu i 100-lecia otwarcia Bauhausu. To podróż po nadmorskich miastach wybudowanych niemal od podstaw na początku XX wieku.

Oba miasta odegrały podobną rolę w historii Izraela i Polski. Reprezentowały marzenia i aspiracje państw, których jeszcze kilka lat wcześniej nie było na mapach. Planowane dla nich reprezentacyjne funkcje i początek nowego stulecia sprzyjały realizacji ambitnych planów urbanistycznych. Gdynia i Tel Awiw szybko zyskały rangę ważnych portów morskich, stały się modnymi letniskami i kurortami. Do ich tworzenia zaproszono znakomitych architektów – w obu miastach często polsko-żydowskiego pochodzenia, którzy projektowali w duchu modernizmu. Wystawa pokazuje miasta z różnych perspektyw: architektonicznej, politycznej, a także mieszkańców i artystów.

 

Model modernistycznej willi wybudowanej w Tel Awiwie. W tle obraz Marii Kiersner, przedstawiający ten budynek, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich.

fot. Plac Ziny Dizengoff, LC.

Gmach Urzędu Pocztowo-Telegraficznego przy ul. 10 Lutego 10 w Gdyni, 1929, proj. Julian Puterman-Sadłowski i Antoni Miszewski, fot. Henryk Poddębski, MMG.

TAGI

reklama

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.