Facebook

Twarze samorządności okręgowej – MAOIA RP

Z:A 83

W tym odcinku cyklu Okręgowe Izby Architektów przedstawiamy reprezentantów naszego samorządu zawodowego na Mazowszu.

Robert Szumielewicz

Przewodniczący Rady MAOIA RP

W 2015 roku powołany przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz do Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej. Od sześciu lat uczestniczy w pracach Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Warszawy. Zasiadał w jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w edycjach: II, III, V, VI, VII. W IV edycji był jednym z laureatów Grand Prix tej nagrody, a także zwycięzców w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna Warszawy oraz nagrody publiczności (w części Projekty obiektów pływających za Bulwary nad Wisłą – odcinek od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do mostu Świętokrzyskiego). Taternik, sternik jachtowy, a także pasjonat górskich wędrówek, jazdy na snowboardzie oraz nurkowania sportowego. Uwielbia podróże z plecakiem po świecie – zwiedził 60 krajów. Miłośnik książek o architekturze i górach.

 

Urszula Szabłowska

Wiceprzewodnicząca Rady MAOIA RP

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautorka Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautorka p polskiej edycji programu edukacyjnego IARP, członkini zespołu Powszechnej Edukacji Architektonicznej w NIAiU. Współautorka (konsultantka) Poradnika architektonicznego Muranów. Przez dwie kadencje członkini komisji wydawniczej IARP, autorka artykułów o organizacji pracy architekta. Uważa, że architekt powinien być bardziej asertywny, więc przeprowadza z tego zagadnienia autorskie szkolenia w Izbie. Jako pierwsza w IARP podjęła się zorganizowania szkoleń na temat organizacji pracy oraz motywacji i prowadzi je z sukcesem od 10 lat. W Radzie Mazowieckiej OIARP jest drugą kadencję, obecnie jako wiceprzewodnicząca, a także redaktorka informacyjna. Niestrudzona organizatorka oraz inicjatorka wydarzeń architektonicznych, edukacyjnych i rekreacyjnych dla architektów.

Anatol Kuczyński

Sekretarz Rady MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wieloletni wykładowca akademicki na Wydziale Architektury Wnętrz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Od 1991 roku współwłaściciel autorskiej pracowni projektowej AA. Funkcję sekretarza Rady MAOIA RP pełni od 2006 roku.

Paweł Kasprzycki

Skarbnik rady MAOIA RP

 

 

Dominika Dębowa

Członkini Rady MAOIA RP

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, warszawianka z Wielkopolski. Po ukończeniu studiów urodziła dwoje dzieci, co opóźniło uzyskanie uprawnień. Od początku samotniczka i architektoniczna „free riderka”. Właścicielka pracowni „dii5 architektura”. Projektuje głównie wnętrza, nie stroni od aranżacji dużych obiektów czy renowacji budynków zabytkowych. Uwielbia teorię architektoniczną, sarkazm i profesora Gzella. W Radzie MAOIA jest pierwszą kadencję. Razem z Łukaszem Górzyńskim organizuje kurs przygotowawczy do egzaminu na uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Mimo wieku (50 lat) wciąż uważa, że architekt to najpiękniejszy zawód.

 

Magdalena Bieńkuńska

Członkini Rady MAOIA RP

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1974–2019 pracowała w pracowniach projektowania architektonicznego na WA PW. W Izbie jest od 2002 r., obecnie jako członkini Rady i delegatka na Okręgowe i Krajowe Zjazdy.

 

Jan Kempa

Członek Rdy MAOIA RP

Przewodniczący MAOIA RP w latach 2010–2014.

 

Piotr Michał Glegola

Członek Rady MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Poli techniki Warszawskiej, warszawiak od ośmiu pokoleń, rodzinnie związany z estetyką Warszawy od 200 lat. Wkrótce po ukończeniu studiów wygrał konkurs pod patronatem UIA oraz UNESCO, następnie uzyskał stypendium w Paryżu ufundowane przez Ministère de l'équipement, du logement, des transports et de la mer oraz kontrakt w paryskiej agencji architektonicznej. Po powrocie do Polski uzyskał uprawnienia i rozpoczął działalność we własnej pracowni. Projektuje budynki i wnętrza głównie w Warszawie, ale też we Francji, w Rosji, Ukrainie, Afganistanie, a ostatnio w Jubiestolicy Sudanu Południowego. Od 2012 roku działa w IARP (w Komisji Wydawniczej w latach 2012–2018, dwie kadencje w Prezydium Rady MAOIA 2014–2018; 2018–2022). Prywatnie ciekawy wszystkiego, m.in. specjalista od XIX-wiecznych warszawskich tapicerów i dekoratorów, fascynat międzywojennych wnętrz, varsavianista oraz filokrata.

Piotr Szaroszyk

Członek Rady MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z 1987 roku, uprawnienia budowlane zdobył w 1992 roku. Jest członkiem Izby od początku jej istnienia, zrzeszony także w SARP, w którym za prezesury Krzysztofa Chwaliboga był członkiem Zarządu Głównego. Jest sędzią konkursowym SARP oraz uczestnikiem licznych konkursów (czasem zakończonych sukcesem). Pracuje jako architekt od 38 lat, w tym 33 lata na własny rachunek. Od dwóch kadencji członek Rady MAOIA RP.

Krzysztof A. Nowak

Członek Rady MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący MAOIA. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował ponad 16 lat. Rozpoczynał od praktyki w firmie budowlanej, potem kierował zespołem oraz nadzorował inwestycje w firmie projektowania wnętrz, a następnie przez prawie 10 lat pracował w firmach architektonicznych realizujących inwestycje na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest współautorem wielu projektów, głównie mieszkaniowych i użyteczności publicznej, m.in. w Nowym Jorku, West Virginii, Georgii i Kalifornii oraz na Florydzie. Od 2011 roku pracuje w Polsce. Prowadził własną pracownię w Warszawie oraz współpracował m.in. przy wdrażaniu do projektowania i realizacji dużych inwestycji mieszkaniowych. Specjalizuje się w konkursach architektonicznych. W latach 2014–2018 prowadził Zespół ds. Konkursów i Przetargów działający przy MAOIA. W latach 2017–2021, współpracując z inwestorem, przygotowywał regulaminy do konkursów realizacyjnych oraz w prowadzonych konkursach architektoniczno-urbanistycznych, m.in. we Wrocławiu, w Katowicach, Warszawie i Krakowie, pełnił funkcję przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego Sądu Konkursowego. Współpracując z SARP, przeprowadził kilka nowatorskich, otwartych konkursów w tzw. formule flamandzkiej, które spotkały się z dużym uznaniem uczestników oraz środowiska architektów w Polsce. Pasjonuje się malarstwem, w wolnych chwilach sam maluje i ma na swoim koncie kilka wystaw w USA.

Łukasz Górzyński

Członek Rady MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2005 roku związany pracą społeczną z MAOIA – wraz z Dominiką Dębową organizuje szkolenia dla architektów oraz kursy przygotowawcze do egzaminu na uprawnienia. Od 2020 roku ekspert w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m.st. Warszawy. Współautor projektu III stacji II linii metra odcinka zachodniego, nominowanego do Europejskiej nagrody imienia Miesa van der Rohe. Działalność na rzecz MAOIA dzieli z dyżurami w GOPR Grupa Krynicka, gdzie pracuje jako ratownik. Pasjonat skituringu, freeridingu, wspinaczki oraz rowerów. W wolnych chwilach maluje i pisze ikony.

Janusz Pachowski

Przewodniczący Okręgowe j Komisji Kwalifikacyjnej MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej z 1972 roku. W latach 1973–1982 projektant w BPBO Warszawa, a od 1998 właściciel Pracowni Projektowej Janusz Pachowski. Utytułowany (dr hab. inż. arch. profesor uczelni) Kierownik Pracowni Architektury Budynków Użyteczności Publicznej w Katedrze Projektowania Architektonicznego WA PW. Zdobył nagrody i wyróżnienia w kilkudziesięciu konkursach architektonicznych, m.in. za campusy (uniwersytecki i politechniki) oraz filharmonię w Kielcach, stadion Pogoni Szczecin, domy kultury, hale sportowe, przedszkola, budynki dydaktyczne i uniwersyteckie. Członek kilku komisji architektonicznourbanistycznych. Promotor 135 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Komisji Kwalifikacyjnej w latach 2002–2006. Funkcję przewodniczącego pełni od 2006 roku.

 

Piotr Majewski

Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowe j MAOIA RP

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członek IARP od początku jej istnienia. W kilku kadencjach pełnił funkcję sędziego Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego, a obecnie jest Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. W latach 90. był członkiem Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP. Od 1984 roku prowadzi autorską pracownię projektową.

 

 

Wojciech Janusz Jankowski

P rzewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego MAOIA RP w latach 2010–2021

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1963 rok), asystent w Katedrze Projektowania WAPW prof. Jerzego Androsiuka. W 1974 roku zdobył I nagrodę w konkursie na Osiedle Przy szłości „Tarchomin” (w zespole). Ceniony specjalista konserwacji zabytków architektury oraz autorytet w dziedzinie prawa i etyki. Doświadczony sędzia i przewodniczący składów orzekających Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego. Organizował zarówno działalność orzeczniczą OSD, jak i szkolenia oraz spotkania Kolegium Sądu, umożliwiając dyskusję nad bieżącymi istotnymi problemami. Ponadto aktywnie działał na rzecz organizacji samorządu zawodowego architektów, wnosząc istotny wkład merytoryczny w pracę nad Kodeksem Etyki Zawodowej Architektów, a także broniąc niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów okręgowych. Do jego ważniejszych realizacji należą m.in.: wystawa fresków z Faras w Muzeum Narodowym (ok. 1972 roku); projekt osiedla Tarchomin (w zespole arch. J. Androsiuka); projekty w Polsce i w Europie realizowane podczas pracy dla Pracowni Konserwacji Zabytów (lata 80.); biurowiec Blue Point w Warszawie (2001 r., w zespole); rozbudowa Domu Pomocy Społecznej Sióstr Felicjanek w Lubartowie (Jadwinowie); projekty domów jednorodzinnych. Zmarł 1 kwietnia 2021 r. Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały człowiek, architekt, przewodniczący naszego OSD.

 

Maria Urszula Deszczka - Molenda

P. O. P rzewodniczącej Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego MAOIA RP

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej posiadająca uprawnienia projektowo-wykonawcze w specjalności architektonicznej (bez ograniczeń) oraz w tym samym zakresie dotyczące obiektów zabytkowych. Rzeczoznawca budowlany w specjalności architektonicznej obejmującej projektowanie. Od pierwszej kadencji (2002 rok) jest sędzią sądu dyscyplinarnego przy MAOIA RP, a od maja 2021 roku pełni obowiązki Przewodniczącej OSD MAOIA RP. Jej kariera zawodowa dotyczy głównie projektowania, które rozpoczęła przy rekonstrukcji Zamku Ujazdowskiego, na dobre w B.P.B.B.O. Miastoprojekt -Gdańsk, kontynuując w Warszawie, w Centralnym Ośrodku Badawczo - Projektowym Budownictwa Ogólnego, a następnie w jego spółkach. Poza tym zajmowała się dydaktyką (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), wykonawstwem i (wykorzystując nabyte doświadczenie) pracą administracyjną m.in. w Urzędzie Gminy Warszawa – Bielany, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego (jako Kierownik Biura Zagospodarowania Przestrzennego). Jej dorobek zawodowy to realizacje zaprojektowanych (w zespole lub samodzielnie) obiektów użyteczności publicznej, mieszkaniowych i oświaty, a także zagospodarowania przestrzennego osiedli wraz z obiektami. Na swoim koncie ma nagrody oraz wyróżnienia, m.in.: I nagrodę za najlepszy budynek mieszkalny województwa elbląskiego (budynek mieszkalny 14-rodzinny w Sztumie); wyróżnienie II stopnia w grupie Budownictwa mieszkaniowego (Osiedle domów jednorodzinnych OSTOJA III w Komorowie); Nagrodę Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w otwartym konkursie na tanie budownictwo mieszkaniowe; Brązowy Krzyż Zasługi za całokształt pracy zawodowej. Zainteresowania: podróże, kolekcjonerstwo oraz gry towarzyskie.

 

 

 

 

 

 

TAGI

reklama

Warto przeczytać