Facebook

Świeże spojrzenie na kolor w projekcie

Z:A 78

Najpopularniejszy kolor sufitu to bez wątpienia biały. Ale czy sufit musi być tak neutralny? Dlaczego w nowym projekcie nie wykorzystać kolorów? To przecież doskonała okazja do zaplanowania przestrzeni tak, aby dać realną różnicę – od ułatwiania zasypiania lub zmniejszania stresu po zwiększanie produktywności.

Przed wyborem kolorów do projektu należy wziąć pod uwagę funkcję pomieszczeń. Rejestracja w szpitalu musi np. stwarzać przyjazne wrażenie, dlatego warto wybrać tu jasną zieleń – kolor równowagi i harmonii. Odcienie niebieskiego sprawdzą się z kolei w przestrzeniach, w których wymaga się wyjątkowego skupienia i analizowania.

Sufit jako piąta ściana

Obecnie kolorystykę dobiera się często na samym końcu procesu projektowania architektonicznego i ma to marginalne znaczenie dla konstrukcji budynku. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ tylko dobór odpowiednich kolorów do wnętrza gwarantuje idealne połączenie funkcji i efektu wizualnego. Przy tym trudnym zadaniu praca z gotową paletą kolorów ułatwi wybór skoordynowanej kolorystyki. „Polecam, aby wybierając kolory sufitu, trzymać je nad sobą, żeby wyobrazić sobie, jak będą wyglądać w tym miejscu. Uważam również, że sufit należy traktować jako «piątą ścianę», która jest tak samo ważna jak ściany i podłoga – a nie jako element, o którym myśli się na samym końcu” – mówi Sara Garanty, ekspertka w dziedzinie barw i projektantka wnętrz.

Kolory dobrego samopoczucia

Progności trendów w projektowaniu i eksperci w dziedzinie barw, współpracujący z marką Rockfon, wyodrębnili cztery trendy w projektowaniu wnętrz, które będą najbardziej popularne w nadchodzących latach. Nazwali je: Uncluttered Wabi-Sabi, Calm Enclosure, Biophilic Awareness i Technology. Stały się one punktem wyjścia do wyboru barw idealnie oddających filozofię tych trendów. Sara Garanty wraz z zespołem przeanalizowała 400 kolorów i wybrała spośród nich 34. Tak powstała kolekcja Colours of Wellbeing. Rockfon wykorzystał te barwy w swojej najnowszej linii sufitów akustycznych Rockfon Color-all®. 34 nowoczesne kolory płyt akustycznych poprawiają samopoczucie i dają swobodę realizacji wielu interesujących i innowacyjnych projektów. Doskonale komponują się z nowoczesnymi materiałami budowlanymi, takimi jak naturalny kamień, beton architektoniczny, szkło i metal. Praca z gotową paletą kolorów i kolekcją sufitów Rockfon Color-all® ułatwia wybór skoordynowanej kolorystyki wnętrz. Co więcej – pozwala spełnić wysokie wymagania dotyczące komfortu akustycznego (klasa pochłaniania dźwięku A) oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego (klasa reakcji na ogień A1). Daje też pełną swobodę tworzenia sufitów o konstrukcji widocznej bądź ukrytej (częściowo lub całkowicie), a także o różnych modułach.

 

Trend Uncluttered Wabi-Sabi,  il. Rockfon / ROCKWOOL Polska Sp z o.o.

 

Trend Calm Enclosure  il. Rockfon / ROCKWOOL Polska Sp z o.o.

 

Trend Biophilic Awareness  il. Rockfon / ROCKWOOL Polska Sp z o.o.

 

Trend Technology il. Rockfon / ROCKWOOL Polska Sp z o.o.

Cztery trendy w projektowaniu wnętrz

  • Uncluttered Wabi-Sabi – minimalistyczna, spokojna estetyka inspirowana Japonią, która odchodzi od bezosobowej perfekcji, aby celebrować humanizm, prostotę i niedoskonałość. Obejmuje lekkie, przejrzyste materiały, takie jak jedwab, dymne szkło czy len. Paleta barw to jasne szarości i ciepłe beże.
  • Calm Enclosure – odzwierciedla potrzebę schronienia się w przytulnym wnętrzu w obliczu globalnej niepewności. Wykorzystuje najżywsze kolory, które dają siłę, podnoszą na duchu i dodają energii, a jednocześnie nie są krzykliwe ani narzucające się: ciepłe żółcie oraz głębokie czerwienie.
  • Biophilic Awareness – wyraża się poprzez „wprowadzenie do wewnątrz natury”, włączenie w jego wystrój kamienia, drewna, roślin, naturalnego światła, a nawet wody,. Kolory natury: błękity i zielenie.
  • Technology – inspirowany połączeniem człowieka i sztucznej inteligencji. Znajduje odzwierciedlenie w subtelnych futurystycznych projektach, zestawiających regularne i nieregularne formy, twarde i miękkie materiały, błyszczące i matowe powierzchnie. Paleta czystych błękitów, granatów i srebra.

Rockfon / ROCKWOOL Polska Sp z o.o.

www.rockfon.pl

 

TAGI

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.