Facebook

SKYSAWA - budynek najwyższej klasy ubrany w fasady Aluprof

Z:A 76

SKYSAWA to nowy drapacz chmur powstający w okolicy warszawskiego Ronda ONZ, przy ul. Świętokrzyskiej 36. Prestiżowa lokalizacja, w samym centrum miasta i Centralnego Obszaru Biznesu, sprawi, że ukończony budynek stanie się kolejnym symbolem nowoczesnej Warszawy. SKYSAWA będzie jednym z pierwszych biurowców bezpośrednio połączonych ze stacją drugiej linii metra. Systemy aluminiowych konstrukcji okiennych i fasadowych dla budynku dostarcza ALUPROF.

Centralny Obszar Biznesu w Warszawie to komercyjno-biurowe serce stolicy, a sama przestrzeń stanowi najbardziej charakterystyczną część miasta. Od kilku lat realizowane są tu kolejne, ambitne projekty wieżowców, których zarządcy oferują dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych prestiżowych powierzchni biurowych. To właśnie w tym obszarze, w bezpośredniej okolicy takich budynków-symboli jak: Pałac Kultury i Nauki czy Rondo 1 powstaje SKYSAWA. Jego nazwa to połączenie nieba, do którego obiekt nawiązuje swoją wysokością, oraz Sawy – legendarnej założycielki obecnej stolicy.

Kompleks dwóch budynków, będący flagową inwestycją Polskiego Holdingu Nieruchomości, będzie jednym z najatrakcyjniejszych w tej części Europy. Za koncepcję architektoniczną odpowiada Projekt PBPA (Polsko Belgijska Pracownia Architektury) i jej Prezes Adam Wagner, a generalnym wykonawcą jest konsorcjum trzech spółek: PORR (lider), TKT Engineering i ELIN. Zachętą dla przyszłych najemców, oprócz prestiżowej i doskonale skomunikowanej lokalizacji, będzie szereg udogodnień i rozwiązań technologicznych. Bogata oferta usług i gastronomii dostępna będzie zarówno w samym kompleksie, jak i w jego najbliższej okolicy.

Projekt klasy premium

SKYSAWA zaprojektowano jako kompleks dwóch biurowców klasy A, które spełniają najwyższe wymagania stawiane budynkom komercyjnym. Budynek „A” będzie miał 9 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne, a dostarczy najemcom około 10 tys. m2 powierzchni biurowej. Budynek „B”, czyli 155-metrowa wieża, to 40 naziemnych pięter i prawie 25 tys. m2 do zagospodarowania. Kaskadowa bryła będzie najlepiej widoczna od strony skrzyżowania ulic: Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Elewację kompleksu od strony ul. Świętokrzyskiej i al. Jana Pawła II stanowić będą przeszklenia poprzecinane w pionie wąskimi, aluminiowymi profilami.

Do wykonania powłoki zewnętrznej obiektu zostaną użyte dwa rodzaje systemów fasad aluminiowych: słupowo-ryglowy MB-SR60N EFEKT i elementowy MB-SE81 SkyS. Zewnętrzne ściany SKYSAWA do wysokości 9-tej, technicznej kondygnacji w całym kompleksie, zostaną zbudowane w oparciu o system fasady słupowo-ryglowej ALUPROF MB-SR60N EFEKT. To rozwiązanie pozwala na stosowanie szyb o dużych gabarytach, uzyskanie gładkiej powierzchni elewacji i realizowanie najbardziej śmiałych wizji architektów przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termoizolacyjności, szczelności, obciążenia na wiatr i innych właściwości, wymaganych przez nowoczesne zrównoważone budownictwo.

SKYSAWA to projekt, w którym wykorzystano rozwiązania i materiały najwyższej klasy. Zastosowanie systemu fasady słupowo-ryglowej MB-SR60N pozwoli na uzyskanie zakładanego przez projektantów obrazu szklanej elewacji o delikatnie zaznaczonych podziałach, wzbogaconej o elementy z betonu architektonicznego i aluminium. – mówi Bożena Ryszka, Dyrektor ds. Marketingu i Public Relations ALUPROF SA.

Zaprojektowany na potrzeby części wysokiej budynku „B” indywidualny system fasady elementowej MB-SE81 SkyS jest rozwiązaniem odpowiadającym specyfice i oczekiwaniom konstrukcyjnym oraz montażowym, przeznaczonym dla tego konkretnego obiektu. Takiego typu ściany osłonowe stosuje się w realizacjach, w których do podstawowych wymogów należy szybki montaż oraz wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych podczas prac budowlanych. Taka metoda nierzadko jest jedynym wyjściem podczas budowy wieżowców w zatłoczonych centrach miast. Profile nośne są w tym systemie zlicowane od strony wewnętrznej fasady, natomiast od strony zewnętrznej uzyskuje się elewację podzieloną szczelinami o stałej szerokości 38mm w pionie i 29mm w poziomie. Od zewnątrz zostają także podkreślone pionowe połączenia kwater za pomocą ozdobnych profili aluminiowych. Szkło jest mocowane za pomocą spoiwa konstrukcyjnego wg technologii SSG, co pozwala na budowę elewacji całoszklanej. System MB-SE81 SkyS będzie zamontowany w budynku „B” od kondygnacji technicznej wzwyż.

Wykorzystanie w projekcie fasady elementowej daje możliwość wykonania wielu czynności na hali produkcyjnej i skrócenia czasu potrzebnego do montażu elewacji. Stosowanie kompletnych, oszklonych segmentów przyspiesza prace na budowie (w porównaniu do tradycyjnych fasad słupowo-ryglowych), a wyeliminowanie rusztowań zewnętrznych obniża koszty inwestycji –mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej firmy ALUPROF SA.

Lokalizacja

Niewątpliwym atutem inwestycji, oprócz jej doskonałej lokalizacji, będzie bezpośrednie połączenie budynku ze stacją drugiej linii metra – Rondo ONZ. SKYSAWA to jeden z pierwszych obiektów biurowych, w których zdecydowano się na takie rozwiązanie. Generalny wykonawca kompleksu, spółka PORR, rozpoczął już prace przygotowawcze do budowy podziemnego korytarza łączącego poziom -2 budynku „A” ze stacją metra.

Budowa przejścia już się rozpoczęła – łącznik znajdzie się pod chodnikiem u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II. Aktualnie trwają naziemne prace inwetaryzacyjne, które poprzedzają wykonanie wykopu i stropu przejścia. Ten etap realizacji potrwa do końca roku.

Wzór zrównoważonego budownictwa

Jak podają źródła, Polski Holding Nieruchomości planuje certyfikację obiektu w systemie wielokryterialnym budownictwa zrównoważonego BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) na poziomie Outstanding. To najwyższy z możliwych poziomów tego świadectwa, zarezerwowany dla grupy najbardziej przyjaznych środowisku i zaawansowanych technologicznie budynków komercyjnych. Obiekty, które to osiągnęły stanowią mniej niż 1% wszystkich realizacji. Dotychczas budynek „A” inwestycji SKYSAWA otrzymał certyfikat BREEAM Interim (przyznawany na etapie projektowym) na poziomie Outstanding. Znalazł się także wśród pięciu inwestycji z całej Europy nominowanych do BREEAM Awards 2020.

Wznoszenie SKYSAWA rozpoczęło się w czerwcu 2019 roku i zgodnie z harmonogramem inwestycji budynek „A” ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 roku. Zakończenie wieży budynku „B” zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku.  

Warto przeczytać