Facebook

Projektowanie ma znaczenie

Z:A 73

Wyzwaniem każdego architekta jest dziś modernizowanie zabytkowych budynków tak, aby pogodzić charakter i unikatowość historycznych obiektów z aktualnymi normami bezpieczeństwa, przepisami prawnymi i wymogami budowlanymi. Z pomocą przychodzą mu nowoczesne technologie Kingspan, które z powodzeniem wykorzystywane są już w wielu tego typu realizacjach w Polsce i na świecie.

Wyobraźmy sobie niewielkie XIV-wieczne miasto na Warmii, z unikalnym układem przestrzennym i niełatwą przeszłością, które rozwijało się niezależnie od historii, wpływów, pożarów i powodzi, a każda z epok pozostawała widoczny ślad w jego architekturze. Właściwie takie miasto istnieje, co więcej, jest jednym z klasycznych przykładów kompleksowej modernizacji oraz rewitalizacji przeprowadzonych z poszanowaniem współczesnych aspektów architektonicznych i prawnych.

Biskupiec na Pojezierzu Olsztyńskim, bo o nim mowa, wielokrotnie rujnowany i odbudowywany, szczyci się dziś dziesiątkami odnowionych budynków, których pierwotne piękno zostało zachowane lub przywrócone. Dodatkowo służą one mieszkańcom, często jako obiekty użyteczności publicznej. Część z nich udało się uratować i przywrócić do społecznego użytku dzięki produktom naszej firmy.

fot. Widok na Biskupiec z Urzędem Miasta.

Przestrzeń, koszty, środowisko – co jeszcze ma znaczenie?

Z pomocą projektantom i wykonawcom remontów wielu budynków przyszła technologia Kingspan, a w szczególności płyta Kingspan Kooltherm® K17 do izolacji wewnętrznej ścian , która była jednym z kluczowych produktów użytych w projekcie Termomodernizacji obiektów publicznych na terenie miasta i gminy Biskupiec. Nasze rozwiązanie zostało wykorzystane w kilku wyjątkowych, historycznych obiektach. Jednym z nich był ceglany budynek Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego, z początku XX wieku. Zastosowanie płyt termoizolacyjnych Kooltherm® K17 ułatwiło tam realizację głównych celów, czyli zmniejszenie energochłonności, obniżenie kosztów eksploatacji, a przy tym zredukowanie emisji CO2.

fot. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu.

W budynku Urzędu Miejskiego, w którym konieczne było utrzymanie stałej funkcjonalności i zapobieżenie naturalnej degradacji, ocieplono stropodachy i ściany, natomiast w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, które również izolowano od wewnątrz za pomocą płyt Kooltherm® K17 nie tylko osiągnięto efekt komfortu cieplnego i ograniczono straty energetyczne, lecz także pogodzono wymogi konserwatorskie z zupełnie nowymi funkcjami obiektu. Pozwoliło to zachować oryginalny charakter obu historycznych budynków. Stało się to możliwe dzięki właściwościom tej płyty, która łączy w sobie trzy funkcje: doskonałą pod względem bezpieczeństwa ogniowego izolację cieplną, paroizolację i wykończenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi. Warto też dodać, że niski współczynnik przewodzenia ciepła λD to jeden z parametrów wyróżniających Kooltherm® K17 spośród pozostałych materiałów izolacyjnych, przez co jest ona ultracienka. Przy tworzeniu naszych płyt mamy na względzie zarówno jakość, jak i ekonomię – oszczędzanie przestrzeni, czasu pracy oraz łatwość montażu.

fot. Urząd Miejski w Biskupcu.

Kooltherm® K17 izolacja wewnętrzna

Kooltherm® K17 jest płytą z rdzeniem ze sztywnej pianki rezolowej, z jednej strony zespoloną z płytą kartonowo-gipsową (12,5 mm), a z drugiej pokrytą okładziną z białego welonu szklanego. Między pianką rezolową a płytą kartonowo-gipsową znajduje się warstwa folii aluminiowej pełniąca funkcję paroizolacji. Wspomniana już wartość współczynnika przewodzenia ciepła λD dla Kooltherm® K17 wynosi tylko 0,020 W/(m·K), co istotnie odróżnia nasz produkt od pozostałych twardych płyt izolacyjnych. Dzięki niemu wykonawcy i zleceniodawcy mogą uzyskać maksymalny rezultat przy minimalnej grubości ocieplenia, a poprzez zespolenie izolatora z płytą – otrzymać termoizolację oraz wykończenie pomieszczenia za pomocą jednego produktu. Montaż tych lekkich płyt jest łatwy, szybki i czysty, a te już zamocowane wystarczy jedynie zagipsować i pomalować. Wszystko to wpływa korzystnie na budżet i czas inwestycji.

Kooltherm® K17 może znaleźć zastosowanie zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. W szczególności płyta zalecana jest do termoizolacji obiektów zabytkowych, co potwierdza m.in. rekomendacja Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Warto zaznaczyć, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową, a tym samym nie przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu.

Projektowanie a bezpieczeństwo

Przy  modernizacji zabytkowych budynków trzeba pamiętać, że poza – niewątpliwie ważnym – zachowaniem bezcennej spuścizny architektonicznej i kulturowej w jak najlepszej kondycji, Kooltherm® K17 Izolacja wewnętrzna gwarantuje inwestorom minimalną możliwą ingerencję w oryginalną tkankę. Zapewnia równocześnie jak największą przestrzeń wewnątrz, doskonałą izolację cieplną, a także ochronę ogniową oraz zabezpieczenie przeciwwilgociowe.

Klasa reakcji na ogień tego produktu to B-s1, d0. Zgodnie z przepisami warstwa termoizolacjiwchodząca w skład produktu powinna mieć co najmniej klasę E, aby przy B-s1, d0 całego wyrobu spełniał on wymóg nierozprzestrzeniania ognia. W naszym przypadku termoizolacja, będąca jedną z części płyty, ma klasę reakcji na ogień C-s1, d0, co oznacza, że jest ona o wiele wyższa od wymaganej.

Na kłopoty Kooltherm® K17!

Z drugiej strony w przypadku zabytkowych budynków mogą pojawiać się wątpliwości dotyczące odpowiednich zabezpieczeń przeciwwilgociowych. Dlatego przed każdym projektowaniem Kingspan zaleca przede wszystkim zbadanie stanu faktycznego danego obiektu. Drugim krokiem jest wykonanie przez nas kalkulacji cieplno-wilgociowej, a następnym – dobór odpowiedniej izolacji. Wszystko to, wraz z właściwym montażem, wpływa na przyszłe bezpieczeństwo i twałość murów.

Wykorzystanie Kooltherm ® K17 w licznych inwestycjach w Polsce i na świecie dało satysfakcjonujące wszystkie strony efekty. Dlatego wiemy, jak ważne jest kompleksowe myślenie o realizacjach przy współudziale architektów już na etapie projektu.

TAGI

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.