Facebook

Premiera książki „Codzienność nudy”

Z:A 75

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka Aleksandry Gordowy „Codzienność nudy. Dom jako przestrzeń produktywna i nieproduktywna”. Została ona wydana przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana oraz Fundację PFR Nieruchomości w ramach nagrody w zorganizowanym przez PFR Nieruchomości konkursie „PUM: Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców”.

Konkurs adresowany był do osób, które poświęciły swoje badawcze prace dyplomowe szeroko rozumianej problematyce mieszkalnictwa. Mimo że książka to debiut wydawniczy młodej architektki, już zebrała ona świetne recenzję. To analiza nudy jako niespodziewanie produktywnego narzędzia służącego do konstruowania przestrzeni mieszkalnej oraz propozycja odwrócenia schematów, w jakich zwykle toczy się rozmowa o jakości zamieszkiwania. W książce znalazły się także teksty znawczyń problematyki mieszkaniowej: socjolożki Joanny Erbel o perspektywach innowacyjności w sferze zaspokajania potrzeb jakie współcześnie są związane z zamieszkiwaniem, oraz architektki i urbanistki Agaty Twardoch, od lat zaangażowanej w propagowanie dostępnego budownictwa mieszkaniowego.

„Jeśli uznać nudę za jeden z ważniejszych stanów świadomości, staje się ona nagle niezwykle cennym czynnikiem w architektonicznym procesie projektowym. Zdecydowanie bardziej popularną praktyką jest projektowanie przeciwko nudzie niż dla nudy. Powiedzielibyśmy raczej: «Tu planuję miejsce do pracy» niż: «Tu będę uprawiać moją nudę». Nuda jest nie tylko produktem ubocznym nowoczesności, lecz także jednym z największych lęków współczesnego świata, od którego, biegnąc w doskonale błędnym kole, świat daremnie stara się uciec. Jeżeli rzeczywiście zbadamy jednak, co faktycznie dzieje się, gdy przekonani o chwilowym zatrzymaniu świata w najlepsze się nudzimy, jeśli przyjrzymy się momentowi, w którym ten stan się pojawia, okaże się, że nie tylko nie da się nudy uniknąć (na szczęście!), lecz także wiele z najbardziej interesujących wynalazków na świecie to produkty przeciągającego się stanu niecierpliwości i braku satysfakcji, zbyt długiego bycia «pomiędzy», czyli de facto nudy.” – z fragmentu książki Aleksandry Gordowy

reklama

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.