Facebook

Poznański Maraton z systemami ALUPROF najlepszym biurowcem w Polsce

Z:A 72

Centrum Biurowo Usługowe Maraton otrzymało nagrodę w prestiżowym konkursie Eurobuilds Award. Obiekt, w którym zastosowano systemy aluminiowe ALUPROF SA, został „laureatem” w kategorii New Office of the Year.

Jury konkursu brało pod uwagę m.in. reputację, użyte na elewacji materiały, jakość projektu i specyfikacji oraz certyfikację BREEAM/LEED. Biurowiec, którego inwestorem i deweloperem jest Skanska Property Poland Sp. z o.o., zaprojektowany przez pracownię CDF Architekci, pokonał 13 konkurencyjnych budynków m.in. z Krakowa, Warszawy czy Wrocławia.

Integralna część tkanki miejskiej

Maraton, którego nazwa nawiązuje do znajdującej się nieopodal ul. Maratońskiej, to sześciokondygnacyjny budynek biurowy. Wzniesiony na planie o kształcie litery H tworzy dwa zewnętrzne dziedzińce. Północny ma charakter publiczny i pełni funkcję placu miejskiego, a południowy znajduje się od strony z zabudową mieszkaniową. Różne szerokości pionowych elementów elewacji i ich regularny rytm uwypuklają poziome połączenia i optycznie rozciągają główną elewację. To rozwiązanie zastosowano w celu lepszego dopasowania projektu do kontekstu miejskiego, szczególnie w odniesieniu do proporcji sąsiadującego z Maratonem gmachu Akademii Wychowania Fizycznego. Z kolei wgłębiona część elewacji zachodniej nawiązuje do linii sąsiednich budynków Maraton Gardens. W inwestycji dominują stonowane barwy (szarości, biel i czerń), co stanowi odniesienie do kolorów okolicznych budowli.

Systemy Aluprof

Maraton zasłużył na miano najlepszego biurowca w Polsce m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Jego fasada powstała przy użyciu systemu słupowo-ryglowego MB-SR50N HI+ o podwyższonej izolacyjności termicznej. Jest on przeznaczony do konstruowania lekkich ścian osłonowych typów zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików itp. konstrukcji przestrzennych. Jego zaletą jest możliwość projektowania fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału, przy jednoczesnej gwarancji trwałości i wytrzymałości konstrukcji.

Aby wyjść naprzeciw potrzebom architektów, którzy chcą tworzyć eleganckie, funkcjonalne i zarazem bezpieczne przestrzenie, inżynierowie ALUPROF opracowali system MB-78EI, który stał się podstawą przeziernych ścian przeciwpożarowych. Tego rodzaju przegrody, zastosowane w poznańskim budynku, pozwalają na swobodne projektowanie i konstruowanie bardzo dużych powierzchni wewnętrznych ścian działowych (w tym bezszprosowych) przy zachowaniu pełnej odporności ogniowej. Bezszprosowe przepierzenia z przeźroczystymi modułami umożliwiają optycznie powiększyć przestrzeń wewnątrz obiektu, co w połączeniu ze swobodą organizacji stref pożarowych oraz gwarancją odpowiednich warunków do ewakuacji osób zapewnia walory wizualne i bezpieczeństwo. Biurowiec wyposażono także w drzwi zewnętrzne wykonane w systemie MB-70HI z przegrodą termiczną. Jego specjalna konstrukcja zmniejsza przepływ ciepła, ogranicza konwekcję oraz promieniowanie termiczne. Nowoczesne i wytrzymałe drzwi aluminiowe, oprócz podwyższonej izolacyjności, charakteryzują się eleganckim designem i wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Nowocześnie znaczy mądrze

Ulokowany w centrum Poznania Maraton ma certyfikat LEED na poziomie PLATINIUM. Wyróżnikiem obiektu jest system nawilżania powietrza za pomocą łańcucha dysz do atomizacji wody. Jest on zasilany energią cieplną, tańszą niż tradycyjna technologia elektryczna. W ten sposób projektanci i konstruktorzy zapewnili użytkownikom dostęp do powietrza odpowiedniego dla ich zdrowia.

Powierzchnia biurowa tego sześciokondygnacyjnego budynku wynosi aż 25 tys. m2, dlatego wymaga on efektywnego dystrybuowania energii. W tym celu wykorzystano inteligentny system zarządzania budynkiem BMS. Dzięki zamontowaniu w przestrzeniach wspólnych czujników ruchu zapotrzebowanie biurowca na energię w godzinach nocnych zmniejszyło się o 50%.

Listę udogodnień dla użytkowników obiektu zamyka bogata oferta gastronomiczno-usługowa, dwukondygnacyjny podziemny parking na 300 miejsc oraz strefa parkingowa dla rowerów z szatniami i prysznicami.

Nagroda za nagrodą, certyfikat za certyfikatem

To nie pierwsze wyróżnienie Maratonu w konkursie architektonicznym. W 2018 roku znalazł się on wśród 10 budynków nagrodzonych w konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”.

Jesteśmy dumni, że dostarczone przez nas do budowy biurowca aluminiowe systemy architektoniczne stanowią o jego przewadze technologicznej. Doskonałe wyniki w konkursach, otrzymane nagrody i certyfikaty są efektem przemyślanego procesu projektowego, w którego centrum postawiono potrzeby użytkowników i dobro środowiska naturalnego. Bycie częścią tego procesu to wyróżnienie i motywacja do dalszej wytężonej pracy w celu doskonalenia naszych systemów – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR w ALUPROF SA.

Maraton otrzymał także certyfikat „Building withour Barriers” od Fundacji Integration. Oznacza to, że jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, seniorów oraz obcokrajowców. Poznańska inwestycja jest jedną z 10, w których ulokowano wspólne przestrzenie coworkingowe Skanska i Business Link.

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.