Facebook

Odznaka dla Profesora Josepha Rykwerta

Z:A 86

KATEGORIA: Nagrody

Brytyjski historyk architektury, Joseph Rykwert, otrzymał Złotą Honorową Odznakę Izby Architektów. Wyróżnienie przyznano mu, jak napisała ówczesna prezes Izby Architektów, Małgorzata Pilinkiewicz, „w podziękowaniu za architekturę i życie z architekturą”.

Joseph Rykwert urodzony w 1926 roku w Warszawie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Pensylwańskiego w USA, absolwentem Bartlett School of Architecture i AA w Londynie. Doktorat uzyskał w londyńskim Royal College of Art. 

TEORIA I PRAKTYKA

Profesor Rykwert jest autorem niezliczonych książek i esejów, które w ciągu ostatnich 60 lat zostały przetłumaczone na wiele języków. Wpłynął na praktycznie każdą szkołę architektury. Jego praca badawcza dotyka wielu aspektów architektury, koncentrując się na pochodzeniu idei architektonicznych. Zajmował się profesjonalną praktyką architektoniczną w równym stopniu, jak historią i teorią, a także sposobami projektowania oraz wykonywania budynków.

ALBERTI WZOREM

W 1955 roku brytyjski historyk architektury opublikował opatrzone komentarzami dzieło Albertiego z 1756 roku Dziesięć ksiąg o architekturze, a w 1994 roku został kuratorem jego wystawy w Palazzo Te w Mantui.

Dla profesora Rykwerta włoski twórca to wzorzec architekta w czasach, w których projektantom grozi, że zostaną zredukowani do roli biznesmenów lub technokratów. U Albertiego teoria i praktyka architektoniczna są w równowadze. Dzięki temu uosabia on koncepcję architekta jako filozofa i studenta wielu sztuk. 

KARIERA AKADEMICKA

Joseph Rykwert wykładał na najlepszych uczelniach świata, był profesorem na uniwersytetetach w Cambridge i w Essex. Miał zajęcia w Princeton, NYU, na Harvardzie oraz m.in. na uniwersytetach w Sydney, Louvain i Paryżu. Otrzymał prestiżowe stypendia w Waszyngtonie oraz Los Angeles. 

Jest członkiem włoskiej Accademia di San Luca i Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Międzynarodowej Rady Krytyków Architektury (CICA). Posiada stopnie honorowe uniwersytetów w Edynburgu, Cordobie, Bath, Toronto, Rzymie, Trieście i Bolonii.

MEDALE I NAGRODY

Profesor Rykwert otrzymał wiele odznaczeń, w tym m.in.:

  • francuskie odznaczenie państwowe Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (Kawaler Orderu Sztuki i Literatury); 
  • hiszpańskie odznaczenie Gold Medal Bellas Artes (Złoty Medal Sztuk Pięknych); 
  • brytyjskie odznaczenie Commander of the Order of the British Empire (Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego) i 2014 Birthday Honours za zasługi dla architektury.

Na Biennale w Wenecji profesor Rykwert przyjął nagrodę Bruno Zevi dla historyków architektury oraz złotą odznakę RIBA. Powiedział wtedy: „To, co sprawia, że prezent jest podwójnie cenny, to fakt, że nie pochodzi on od moich współautorów, ale od architektów i budowniczych”. I dodał: „Sugeruje to, że to, co napisałem, przyciągnęło ich uwagę i było przydatne, mimo że nigdy nie starałem się być bezstronny, ale stawałem po jednej ze stron, czasem bojowo. Dlatego czuję się zarówno podekscytowany, jak i niezmiernie wdzięczny”.
 

Profesor Joseph Rykwert odebrał Złotą Odznakę w swoim londyńskim domu; fot. archiwum prywatne autora

WZRUSZAJĄCE SPOTKANIE

W piękny czerwcowy dzień miałem przyjemność, wraz z dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie (PCI), Konradem Zielińskim, wręczyć Josephowi Rykwertowi, w jego londyńskim domu, honorowe odznaczenie przyznane przez Izbę Architektów. Wzruszony profesor podziękował za to wyróżnienie, przyznane mu jako krytykowi i teoretykowi architektury przez praktykujących architektów. Przy kawie i ciastkach rozmawialiśmy – jak powiedział – w pierwszym z ośmiu języków, jakimi się posługuje, czyli po polsku. Dyskutowaliśmy o architekturze, edukacji i urodzie miast oraz o wychowankach profesora. •

Kazimierz Butelski
dr hab. Kazimierz Butelski
Architekt IARP

profesor Politechniki Krakowskiej, wykładowca na uniwersytetach na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w obu Amerykach, specjalizujący się w projektowaniu budynków użyteczności publicznej; autor książek o architekturze, współprowadzi pracownię BP Projekt Kazimierz Butelski

reklama

Warto przeczytać