Facebook

Od projektu po wydruk – krótki przewodnik po technologiach druku

Z:A 82

Od roboczych projektów po końcowe wizualizacje – druk to jeden z istotnych elementów w pracy każdego biura architektonicznego. Aby ułatwić zadanie architektom, producenci urządzeń drukujących zapewniają im dziś profesjonalne drukarki, które oferują wiele nowatorskich, intuicyjnych i wysokojakościowych rozwiązań. Zobacz, jak technologia może pomóc Ci w pracy nad projektami.

Druk to jeden z kluczowych elementów w pracy każdego biura projektowego. Aby architekci nie musieli tracić czasu na skomplikowane konfiguracje urządzeń oraz ciągłe powtarzanie zadań druku, z pomocą przychodzą profesjonalne drukarki, które dziś oferują wiele nowatorskich rozwiązań. Jak odnaleźć równowagę między wysokojakościowym drukiem a możliwością skupienia się na tym, co w pracy architekta najważniejsze – na projektowaniu? Odpowiedzią są nowoczesne drukarki i plotery, skonstruowane tak, aby jak najbardziej odciążyć użytkownika końcowego.

Wyeliminować próbne wydruki

Zanim przejdziemy do opisu technologii ułatwiających codzienną pracę architekta, ustalmy najważniejszą rzecz: nie można mówić o kompromisie w kwestii jakości samego wydruku. Schematy techniczne muszą być czytelne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie, jeśli posługujemy się nimi w terenie, a wizualizacje – atrakcyjne, przejrzyste i zachęcające do podjęcia inwestycji.

Dawniej, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, nierzadko trzeba było wykonać wiele próbnych wydruków. Problemem była nie tylko jakość samego obrazu, ale też źle dopasowane marginesy, brak podglądu ostatecznego efektu, przypadkowe użycie niewłaściwego papieru. Maszyna nie współpracowała z operatorem, tylko zwyczajnie drukowała to, co było jej zadane – a to nierzadko kończyło się wieloma próbnymi wydrukami i stosem niewykorzystanej makulatury. Czyli stratą czasu, materiałów i pieniędzy.

"Trudności z konfiguracją urządzeń i ciągłe powtarzanie zadań druku były głównym problemem wielu biur architektonicznych i konstruktorskich. Jednak dziś praca architekta może być dużo łatwiejsza dzięki profesjonalnym drukarkom, które konstruujemy tak, aby maksymalnie uprościć cały proces drukowania" – mówi Tomasz Miękus, Product Manager w Canon Polska, jednego z czołowych producentów rozwiązań druku. "Rozumiemy, że druk jest dla architekta tylko środkiem do osiągnięcia celu. Upraszczając kwestie druku, dajemy architektom więcej czasu na ich właściwą pracę, czyli projektowanie budynków" – dodaje.

fot. Canon Polska

Prościej, szybciej, oszczędniej

Jak podkreśla Tomasz Miękus, jednym ze sposobów uproszczenia pracy z drukiem jest wykorzystane w nowoczesnych drukarkach oprogramowanie, które w przejrzysty sposób umożliwia całkowitą kontrolę nad ostateczną formą wydruku. Przedstawiciel Canon Polska wylicza kilka funkcjonalności opracowywanego przez firmę oprogramowania Publisher Select. To między innymi:

  • błyskawiczny załadunek plików (użytkownik może wydrukować nawet kilkaset plików PDF bez ich uprzedniego otwierania i przygotowywania; drukarka automatycznie otwiera pliki, dopasowuje rolkę do formatu dokumentacji, a następnie czuwa nad wysoką jakością wykończenia wydruku);
  • podgląd dokumentacji przed wydrukiem, dzięki czemu operator ma pewność w jakiej formie i na jakim materiale pliki zostaną wydrukowane;
  • tworzenie biblioteki szablonów, zgodnie z którymi oprogramowanie będzie traktować poszczególne pliki (można więc stworzyć osobne wzorce druku w zależności od szczegółowych rodzajów dokumentacji);
  • możliwość identyfikacji wiodącej strony zestawu plików, dzięki czemu łatwiej posegregować wydruki na tacy odbiorczej.

"Na wydajność druku wpływa nie tylko szybkość samego urządzenia, ale też łatwe przygotowanie plików, możliwość szybkiej identyfikacji wydruków i minimalizacja strat. Czyli, mówiąc w skrócie: pełna kontrola nad całym procesem. Dziś zapewnia ją technologia, a rola operatora ograniczona jest do minimum" – mówi Tomasz Miękus.

fot. Canon Polska

Technologia dla każdej pracowni

Implementacja takich możliwości wcale nie oznacza konieczności dokonania sporych wydatków. Na rynku znajdują się zarówno niezwykle zaawansowane urządzenia najwyższej klasy, jak i produkty nieco tańsze, ale nie odstające bynajmniej jakością druku od swoich droższych wersji. Przykładem urządzeń będących w zasięgu finansowym nawet mniejszych pracowni projektowych jest wiele modeli z uznanej serii ploterów imagePROGRAF, takich jak TM-200 czy TM-300.

Z kolei dla większych, bardziej wymagających przedsiębiorstw przewidziano urządzenia takie jak ColorWave (oraz ich monochromatyczna wersja: PlotWave) czy wyższe modele serii imagePROGRAF. Weźmy pod lupę model imagePROGRAF TX-3100: to zaawansowany 36-calowy ploter wielkoformatowy, przeznaczony zwłaszcza do wydruku dokumentacji architektonicznej, CAD i GIS. Wykorzystanie w pełni pigmentowego, przyjaznego środowisku i użytkownikowi atramentu LUCIA TD, gwarantuje doskonałe odwzorowanie detali oraz dużą odporność wydruku na warunki pogodowe. Co istotne, urządzenie posiada intuicyjny ekran dotykowy i współpracuje ze wspomnianym już oprogramowaniem Publisher Select.

Idealny ploter dla architekta

Od marca 2021 roku jeden z egzemplarzy imagePROGRAF TX-3100 pracuje w gdyńskim biurze architektonicznym ArchDeco. Dla firmy istotne było zaopatrzenie w maszynę, która rozładuje spore natężenie wydruków wielu projektów naraz. Dzięki wykorzystaniu dwurolkowego modelu TX-3100, architekci mogą drukować na dwóch różnych szerokościach papieru jednocześnie. Intuicyjny interfejs zminimalizował czas spędzany przez pracowników przy urządzeniu oraz wyeliminował konieczność przeprowadzania czasochłonnych szkoleń z obsługi maszyny. Zobacz case study z wdrożenia imagePROGRAF TX-3100 w ArchDeco.

Ważna jest także forma

Jakość, wydajność i oszczędność to zdecydowanie podstawowe cechy dobrego sprzętu drukującego. Oprócz nich liczą się także takie atuty jak:

  • bezpośredni serwis gwarantowany przez producenta, zapewniający łatwość radzenia sobie z ewentualnymi problemami,
  • najnowocześniejsze zabezpieczenia, pomagające zapobiegać atakom cyfrowym (m.in. pełna kontrola nad uprawnieniami użytkowników i dostępem do urządzenia, szyfrowanie dysku i transmisji danych, a także opcja bezpiecznego usuwania zawartości dysku);
  • elastyczny wybór formy zakupu urządzenia (ci, którzy nie chcą jednorazowo wydawać większej kwoty, mogą nowoczesny ploter po prostu wydzierżawić – to coraz częściej spotykane na rynku rozwiązanie).

Zawód architekta wyróżnia się umiłowaniem formy. Dlatego na równi z osiągami technicznymi firmy dbają o design nowoczesnych ploterów. "Podobnie jak na deskach kreślarskich, także w biurze architektonicznym nie ma miejsca na przypadkowe elementy" – mówi Tomasz Miękus. "Często spotykamy się z tym, że architekci zwracają uwagę na wygląd kupowanej maszyny. Dlatego plotery dla architektów często charakteryzują się oszczędną, minimalistyczną formą" – podsumowuje przedstawiciel Canon Polska.

Więcej informacji na stronie internetowej.

 

 

 

Warto przeczytać