Facebook

Nowoczesna klimatyzacja

Z:A 77

Dobre opinie klientów o urządzeniach marki Daikin to tylko jeden z argumentów przemawiających za wyborem tego producenta. Nowością w jego ofercie jest klimatyzacja Daikin VRV 5 z czynnikiem R32, będąca odpowiedzią na proekologiczne oczekiwania inwestorów.

TEKST: Mateusz Lis, koordynator systemów VRV / Daikin

 

R32 mniej wpływa na powstawanie efektu cieplarnianego, co wyrażane jest współczynnikiem GWP (tylko 1/3 poprzedniego czynnika R-410A). Ponadto jest łatwiejszy w obsłudze oraz można go poddać recyklingowi. Nową serią VRV 5 Daikin nie po raz pierwszy podniósł poprzeczkę konkurencji. Wprowadzony na rynek system wyprzedza swoje czasy.

Zaostrzane na całym świecie przepisy, mające na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, dotykają wielu branż i trudno tu mówić o urzędniczej złośliwości czy złej woli. Na własne oczy widzimy, jak zmienia się klimat, co jest najdobitniejszym dowodem fatalnego stanu planety. Coraz lepiej rozumiemy więc, że rygorystyczne prawodawstwo ma na celu dobro jej i jej mieszkańców.

Nic dziwnego, że stajemy się świadomymi konsumentami, poszukującymi produktów o jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko. Tacy klienci z pewnością docenią klimatyzację Daikin VRV 5 z czynnikiem R32, która obecnie jest najbardziej zrównoważonym i ekologicznym systemem dostępnym na rynku. Producent wprowadził również dodatkowe funkcje, które sprawiają, że to najlepszy wybór zarówno do obiektów komercyjnych, jak i prywatnych.

Daikin VRV 5, R32 – dla zrównoważonego rozwoju

Dzięki przejściu w układach VRV(VRF) na czynnik R32 Daikin wyprzedził cele dotyczące ograniczenia emisji CO2, określone w rozporządzeniach, w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. R32 zapewnia elastyczność podobną do R-410A, a jego instalacja przebiega tak samo jak w poprzedniej serii klimatyzacji VRV. Nowe są natomiast systemy bezpieczeństwa, w jakie został wyposażony układ. Specjalny czujnik, znajdujący się w jednostce, w razie wycieku przesyła sygnał do sterownika, który poprzez alarmy dźwiękowy i wizualny informuje o tym zdarzeniu. Ponadto, sygnał trafia do jednostki zewnętrznej, a następnie pozostały czynnik ściągany jest do agregatu.

Dla inwestorów ważnym argumentem przemawiającym za wyborem nowego systemu może być też mniej formalności na etapie realizacji inwestycji. Dzięki zastosowaniu w nowej serii Daikin czynnika R32 w zdecydowanej większości projektów nie będzie konieczne zgłoszenie do UDT, ponieważ nie zostanie przekroczony dopuszczalny próg emisji CO2 – 5 ton.

fot. Daikin

Krok dalej

Czynnik R32 w klimatyzacji VRV 5 to ogromny krok naprzód w prowadzeniu działalności w sposób zrównoważony, jednak to nie jedyna wdrożona przez producenta, w tej znanej i cenionej przez klientów na całym świecie linii urządzeń, nowość.

W serii agregatów Daikin VRV 5 zastosowano technologię chłodzenia czynnikiem płytki PCB, co zapewnia bezawaryjne działanie układu oraz wydłuża jego trwałość. Aby zwiększyć natężenie przepływu powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu hałasu i poboru mocy, opracowano nową, asymetryczną konstrukcję wentylatora. Jego cicha praca z możliwością pięciostopniowej redukcji głośności sprawia, że klimatyzacja Daikin świetnie sprawdzi się w budynkach mieszalnych i apartamentowych, ponieważ umieszczone na dachu urządzenia nie będą uciążliwe dla mieszkańców i sąsiedztwa. Dodatkowo, do agregatu VRV 5 nadają się najniższe na rynku klimatyzatory kanałowe, wyjątkowo ciche, co jest niezwykle istotne zwłaszcza jeśli chodzi o pokoje hotelowe.

W nowej serii VRV 5 położono również nacisk na aspekt ekonomiczny – w celu obniżenia kosztów eksploatacji. W Daikin z czynnikiem R32, oprócz zmian w konstrukcji energooszczędnego wentylatora, zoptymalizowano też budowę trzeciorzędowego wymiennika, co gwarantuje najwyższą efektywność sezonową uzyskiwaną przez agregaty jednowentylatorowe.

Ponadto, zaprojektowane na potrzeby nowej serii sprężarka i wymiennik ciepła pozwalają na zmniejszenie średnic przewodów przy wszystkich jednostkach wewnętrznych i zewnętrznych.

Dostępność przez Wi-Fi

Nowością, w stosunku do poprzednich serii, jest możliwość sterowania urządzeniami wewnętrznymi za pomocą Wi-Fi z wykorzystaniem specjalnych adapterów wraz z aplikacją Daikin lub sterowania głosowego przez Amazon Alexa czy Google Assistant. Układy VRV serii 5 mogą być także podłączone pod sterowniki centralne Daikin bądź sieć BMS.

Inwestorzy i instalatorzy docenią również opracowane przez Daikin programy do projektowania systemów VRV, które po rejestracji można pobrać ze strony producenta. Pozwalają one na proste, intuicyjne, a zarazem bardzo precyzyjne tworzenie tych systemów w różnego rodzaju obiektach, np. apartamentowcach, budynkach biurowych, domach jednorodzinnych, centrach handlowych czy hotelach i pensjonatach.

Mniejsze oddziaływanie na środowisko (dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego R32 o niższym wskaźniku GWP), lekka konstrukcja z jednym wentylatorem, maksymalna efektywność przy niskiej głośności – to atuty sprawiające, że Daikin VRV 5 już teraz cieszy się opinią najbardziej ekologicznego i innowacyjnego sytemu na rynku.

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.