Facebook

Nowa książka Grzegorza Piątka

Z:A 86

KATEGORIA: Co słychać?

12 Października 2022 roku premierę będzie miała opublikowana przez Wydawnictwo W.A.B. „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”. To kolejna książka Grzegorza Piątka. Tym razem autor zajął się powstaniem Gdyni, miasta zabudowanego od podstaw w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozprawia się z mitem Gdyni jako nowego początku, dobrego planu, lepszego jutra. Czy to obietnica spełniona, czy zawiedziona?

Jak przedstawia wydawca: „Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie.”
 

 „Nowoczesność i bałagan. Mocarstwowa ambicja i nędza. Piękna modernistyczna architektura, chaos przestrzenny i slumsy. Tym wszystkim była Gdynia – miasto kontrastów, narodowego sukcesu i narodowych wad. Grzegorz Piątek napisał o niej fascynującą książkę.”
Adam Leszczyński
 

„Lubimy myśleć o Gdyni jak o nowym otwarciu. Takie to było nowe, takie młode miasto! Bez balastu przeszłości i wielowiekowych nawarstwień. Biała karta, którą odrodzone polskie państwo miało dopiero zapisać. Grzegorz Piątek przygląda się tej karcie podejrzliwie, pod światło i z ukosa. A ja znów mu zazdroszczę książki!”
Filip Springer


il. mat. pras.

 

TAGI

wydarzenia

reklama

Warto przeczytać