Facebook

Nawierzchnie z betonu architektonicznego. Krajobraz i otoczenie budynków

Z:A 86

O betonie architektonicznym zwykliśmy myśleć jako o materiale na elementy pionowe elewacji czy wnętrz. Tymczasem doskonale sprawdza się również jako nawierzchnia o efektownej fakturze.

NAWIERZCHNIOWY BETON ARCHITEKTONICZNY 

Jest materiałem zaprojektowanym z myślą o spełnieniu szczególnych wymagań co do wyglądu. Z kolei przeznaczenie i zewnętrzny charakter eksploatacji nakładają wysokie oczekiwania co do wytrzymałości. Estetyka i trwałość to cechy, które łączą w sobie betony nawierzchniowe z eksponowanym kruszywem, czyli produkty z rodziny DECO STONE, oferowane przez CEMEX.

Eksponowanie kruszywa to operacja polegająca na usunięciu zaczynu cementowego na powierzchni elementów. Dzięki temu nawierzchnie DECO STONE, uzyskują niezwykły wygląd i fakturę – szorstka powierzchnia jest antypoślizgowa, cechuje ją bardzo dobra przyczepność, a z drugiej strony poprzez użycie wyselekcjonowanego kruszywa i zabarwienie betonu można otrzymać atrakcyjny efekt estetyczny.

Do betonów tego rodzaju stosuje się z reguły kruszywo łamane o ustalonej kolorystyce, np. jasnoszare granity czy czarne kruszywo bazaltowe. Czasem wykorzystuje się również wysokiej jakości kruszywo żwirowe – wielobarwne, o obłym kształcie ziaren.
 

fot. Cemex Polska

PŁUKANIE CZY MŁOTKOWANIE

Proces eksponowania kruszywa można wykonać dwojako, w zależności od oczekiwanego efektu. Pierwsza opcja to wypłukiwanie, czyli proces polegający na użyciu powierzchniowych opóźniaczy wiązania, które natryskiwane są na świeżo ułożoną powierzchnię betonu. Po około 24 godzinach usuwa się niezwiązaną warstwę zaczynu, odsłaniając kruszywo i nadając nawierzchni oczekiwany wygląd. Operacja ta jest wykonywana przy użyciu myjek.

Nieco inną, coraz popularniejszą formę eksponowania kruszywa stanowi młotkowanie, czyli obróbka mechaniczna już stwardniałego betonu. W przeciwieństwie do spłukiwania, które odbywa się dzień po betonowaniu, młotkowanie wymaga większej wytrzymałości betonu, dlatego wykonuje się je po kilku tygodniach.

Obydwie metody pozwalają na wykonywanie dużych, monolitycznych płyt. Niewielka ilość szczelin dylatacyjnych nadaje im cechy wielkoformatowej powierzchni. Wykonywanie bezpośrednio na budowie eliminuje koszty transportu i montażu, a także koszty obrzeży czy krawężników, które w tej technologii są niepotrzebne.
 

fot. Cemex Polska


GDZIE NAJLEPIEJ SPRAWDZAJĄ SIĘ NAWIERZCHNIE Z EKSPONOWANYM KRUSZYWEM

Nawierzchnie DECO STONE, mają niemal nieograniczoną paletę zastosowań. Nadają się zarówno jako ciągi dla pieszych, jak i pod ruch samochodowy. Wykonuje się z nich chodniki, alejki, tarasy. Bardzo dobrze sprawdzają się w strefach wejściowych do budynków czy w przestrzeniach rekreacyjnych: na bulwarach, skwerach i placach. •


Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2022 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria. Wszystkie prawa zastrzeżone.
 

Dowiedz się więcej na: www.cemex.pl/deco-stone.aspx
kontakt: Marek Dmochowski, tel.: 691 393 125

Warto przeczytać