Facebook

NAJLEPSZE MIASTO ŚWIATA

Z:A 72

W księgarniach jest już dostępna książka Grzegorza Piątka pt. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949.”

Od 10 marca w księgarniach jest dostępna książka Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949. To druga publikacja krytyka architektury – Grzegorza Piątka. Opowiada ona o Biurze Odbudowy Stolicy i pracujących w nim projektantach, którzy swoją pracą podnosili z gruzów zniszczoną Warszawę.

To także historia o tym, jak architekci o różnych poglądach politycznych i różnych doświadczeniach z okresu międzywojennego odnajdywali się w nowej rzeczywistości, i bez względu na rozbieżności z entuzjazmem i optymizmem myśleli o nowym mieście.

Niewiele jest miast, które miały szansę lub konieczność wymyślić się zupełnie na nowo, niemal od zera. I to właśnie tę szansę bada Piątek, z niej skrupulatnie rozlicza architektki i architektów Biura Odbudowy Stolicy. Zadaje przy tym wiele ważnych pytań: o nowoczesność, historię i tożsamość. Ten temat leżał i czekał na swoją wielką, uniwersalną opowieść. Trzeba było do niej znawcy architektury, dociekliwego badacza historii, a przede wszystkim znakomitego opowiadacza. Tak, właściwie tylko Grzegorz Piątek mógł tę książkę napisać.
Filip Springer

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – w wieku sześciu lat dostał książeczkę Pomniki Warszawy, zaczął się interesować historią stolicy i do dzisiaj mu nie przeszło. Z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Za poprzednią książkę Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (W.A.B. 2016) otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, a także nominacje do Nagrody im. Jana Długosza oraz w konkursie Książka Historyczna Roku.

TAGI

reklama

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.