COVID-19 pojawił się wczesną wiosną 2020 roku i wraz z lockdownem oraz niepewnością gospodarczą stał się dopiero początkiem kryzysu, który „rozgościł się” na dobre. Architekci, tak jak przedstawiciele wielu innych zawodów, nie okazali się „wirusoodporni”. Miesiące epidemii, zakażenia i zachorowania nie ominęły naszego środowiska, współpracowników, rodzin i bliskich.
Z takim scenariuszem liczyła się Krajowa Rada Izby Architektów RP, dlatego w kwietniu 2020 roku wystąpiła z inicjatywą podjęcia przez Zjazd Krajowy uchwał pomagających architektom w przetrwaniu tego szczególnego okresu. Zaproponowano zwolnienie z opłat z tytułu przywrócenia w prawach członka Izby w związku z zawieszeniem działalności z przyczyn związanych z COVID-19 oraz wsparcie finansowe ze specjalnego funduszu pomocowego, utworzonego ze środków z nadwyżki budżetowej Krajowej Izby Architektów RP za 2019 rok. Propozycje zostały przyjęte uchwałami Krajowego Zjazdu IARP w czerwcu 2020 roku. W ten sposób środki zgromadzone w funduszu przeznaczane są na pomoc dla członków Izby dotkniętych skutkami epidemii, którzy według lub na skutek aktów prawnych bądź decyzji władz państwowych związanych z epidemią nie mogą prowadzić podstawowej działalności architektonicznej albo doznali daleko idących ograniczeń skutkujących istotnym spadkiem przychodów. O wsparcie Izby mogą ubiegać się również architekci, którzy wstrzymali, zawiesili lub ograniczyli działalność zawodową z troski o zdrowie swoje, swoich klientów i pracowników lub współpracowników. Udzielana pomoc finansowa może polegać na pokryciu całości lub części kosztów składek bądź innych opłat na rzecz samorządu oraz udokumentowanych kosztów leczenia i rehabilitacji naszych członków poszkodowanych na skutek zakażenia. Udzielane są zapomogi w wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia w 2020 roku (2600 zł brutto), dla tych którzy zachorowali na skutek zakażenia koronawirusem, lub w wysokości połowy najniższego krajowego wynagrodzenia w 2020 roku (1300 zł brutto) dla objętych obowiązkową kwarantanną. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest również zapewnienie członkom Izby innych rodzajów wsparcia. Wnioski w tym zakresie rozpatrują wszystkie okręgowe izby, na podstawie regulaminu udzielania pomocy finansowej jej członkom, uchwalonego przez Krajową Radę w październiku 2019 roku.
Dynamiczny rozwój epidemii w Polsce sprawił, że środki z funduszu pomocowego były wykorzystywane głównie w IV kwartale 2020 roku. XIV Programowo-Budżetowy Krajowy Zjazd Izby Architektów RP postanowił o uzupełnieniu tego funduszu w 2021 roku, a tym samym – kontynuacji pomocy finansowej w kolejnych miesiącach.
W tych nadzwyczajnych czasach, w których wykonywanie zawodu podlega ograniczeniom związanym z obostrzeniami, chorobą, izolacją lub kwarantanną, samorząd musi być blisko swoich członków oraz niemal natychmiastowo udzielać niezbędnego wsparcia. Elementem tej pomocy ze strony KIA RP jest również cyfryzacja komunikacji z członkami Izby. Mają więc oni zagwarantowany dostęp do szkoleń online, elektronicznego zbioru praw i polskich norm, wyjaśnień prawa w czasopiśmie „Zawód: Architekt” oraz publikacji dotyczących nowych czy nowelizowanych aktów prawnych na stronie internetowej lub w newsletterach Izby. W 2021 roku Krajowa Rada planuje dalszą cyfryzację organizacji samorządu, tak aby z wykorzystaniem narzędzi do komunikacji na odległość, każdy z naszych członków miał możliwość skutecznego korzystania z praw i przywilejów wynikających z przynależności do Izby.
Zgodnie z potrzebą upraszczania procedur inwestycyjnych, również samorządowe regulacje powinny zagwarantować sprawne działanie organizacji i umożliwiać członkom uczestnictwo w jej bieżącej i planowanej aktywności. Wszyscy żyjemy nadzieją powrotu do normalności, jaką znamy sprzed pandemii. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w wielu przypadkach będzie ona inna, bo poszerzona o doświadczenia, wiedzę i umiejętności nabyte w czasie obostrzeń oraz ograniczeń w wykonywaniu zawodu, a także działalności naszych biur i samorządu. Obawy przed nowym nie powinny jednak stanąć na drodze profesjonalizacji i unowocześnienia naszych przyzwyczajeń, które nie sprawdziły się w czasach epidemii. Spoglądając w postcovidową przyszłość, powinniśmy przygotować na nią naszą organizację. Wchodząc w 20. rok działalności Izby, chcemy, aby samorząd architektów funkcjonował na miarę potrzeb i oczekiwań tych, którzy go tworzą.
Z życzeniami sił i zdrowia trzymam kciuki za wynik egzaminu dojrzałości Izby Architektów RP w 20-lecie uchwalenia ustawy o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa.
reklama