Facebook

Mieszkaniowe inspiracje

Z:A 79

Kolejne wydanie „Inspiracji” to prezentacja najnowszych realizacji, które są doskonałym przykładem wszechstronności ceramiki budowlanej. Mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo tutaj pomysły na własne projekty.

W mieście Norderstedt położonym w pobliżu Hamburga, architekci z  pracowni PLAN² | A Architekci zaprojektowali budynek wykonany z cegły klinkierowej. W obiekcie znalazło się 29 apartamentów. Elewację zdobią nowoczesne detale a dzięki zastosowanym materiałom budynek płynnie wtapia się w otoczenie. Ze względu na swoje położenie, tuż za granicami administracyjnymi Hamburga i coraz bardziej napięty rynek mieszkaniowy tego miasta, osiemdziesięciotysięczny Norderstedt jest obecnie jednym z najpopularniejszych punktów mieszkaniowych w Szlezwiku-Holsztynie. Niedawno ukończony budynek mieszkalny  zlokalizowany został nieopodal kluczowej drogi dojazdowej do Hamburga - Ulzburger Straße. Nowy apartamentowiec oferuje 29 mieszkań dwu-, trzy- lub czteropokojowych o metrażu od 56 do 134 m2.

Osiedle mieszkaniowe w  Norderstedt fot. Roben Polska

Wyraźny kontrast

W centralnej lokalizacji, na posesji powstał podłużny czterokondygnacyjny blok, który przyciąga wzrok swoją harmonijną kompozycją. Wyjątkowość apartamentowca została podkreślona dwukolorową elewacją, dzielącą wizualnie budynek na siedem sąsiadujących ze sobą szeregowców. Wrażenie to jest podkreślone zostało przez zamienne stosowanie koloru fasady oraz ze względu na podział na sekcje - od strony zachodniej budynek ma wysunięte poszczególne najniższe kondygnacje. W ten sposób obok siebie znalazły się mieszkania, penthouse, lofty z tarasami lub balkonami, a na górze duże tarasy dachowe.

fot. Roben Polska

 

„Planując dwukolorową elewację szukaliśmy kombinacji dwóch cegieł licowych, które harmonizują się w strukturze powierzchni i świetnie się ze sobą komponują - mówi architekt projektu Jan Naefcke. Za przedsięwzięciem stała firma Röben ze swoim projektem BRICK-DESIGN®. Na elewacji budynku znalazły się dwa kolory cegieł ręcznie formowanych WIESMOOR w odcieniach biały kohle i cieniowany kohle. „Cegły zbliżone kolorami do odcieni ziemi nawiązują do klasycznej architektury ceglanej Hamburga, natomiast jaśniejsze z dominującą bielą, doskonale przenoszą nas ku nowoczesności. Jasno-ciemny kontrast klinkieru dodatkowo ożywia całą kompozycję- dodał Naefcke, opisując koncepcję elewacji apartamentowca.

fot. Roben Polska

 

Wrażenie kontrastu osiągnięto również poprzez formowanie muru z jasnymi lub ciemnymi spoinami. Poza tym w niektórych fragmentach elewacji zdecydowano się na wysunięcie poszczególnych rzędów cegieł, nadając elewacji wyjątkową plastyczność. Różne otwory okienne w połączeniu z wysokiej jakości wykończeniem balkonów tworzą obraz, który na pierwszy rzut oka wygląda elegancko i podkreśla wysoki standard obiektu.

Relaks nad zatoką

We fryzyjskim kurorcie Dangast, położonym nad brzegiem Morza Północnego powstał wakacyjny kompleks wypoczynkowy „Nordsee Park Dangast”. Architektura obiektów z dachami dwuspadowymi nawiązuje do zabytkowych budynków, takich jak domy kapitańskie o pięknych, smukłych formach szczytów, które są typowe dla tego regionu. Atrakcyjne położenie na niewielkim wzgórzu z przepięknym widokiem na Zatokę Jadebausen, z piaszczystą plażą o długości dwóch kilometrów sprawia, że fryzyjski kurort nad Morzem Północnym jest wyjątkowo urozmaiconą atrakcją turystyczną i stanowi jedno z najciekawszych miejsc Wybrzeża Dolnej Saksonii. W samym środku dawnej wioski rybackiej, w bezpośrednim sąsiedztwie otwartego w 2017 roku uzdrowiska, powstał kompleks wakacyjny „Nordsee Park Dangast”. W ten sposób na mapie pojawiła się niemal nowa dzielnica, w której znalazło się miejsce dla 700 mieszkań i apartamentów wakacyjnych, wykonanych według projektu architektów z biura jabro Planungsgesellschaft mbH z Oldenburga. Niewielkie budynki z klinkieru z dachami dwuspadowymi swobodnie rozlokowano na terenie.

Kompleks wypoczynkowy w Dangast fot. Roben Polska

 

Aby osiągnąć jak najbardziej zróżnicowany efekt, zdecydowano się na budowę domów w różnych rozmiarach. Część z nich jest trzykondygnacyjna, jednak w kompleksie znalazło się też miejsce na nieco mniejsze, dwukondygnacyjne obiekty położone po południowej stronie działki. Charakterystyczny dla całego osiedla jest luźny układ budynków, które ułożone są względem siebie z niewielkim przesunięciem. Patrząc z góry, poszczególne domy tworzą stopnie. Projekt ma wiejsko-nadmorski charakter, ale przy tym wyróżnia się nowoczesnością. Szczególną uwagę zwracają detale takie jak wielkie okna i brak okapów dachowych, co jeszcze mocniej podkreśla współczesny charakter całego kompleksu domów wypoczynkowych.

fot. Roben Polska

 

Budynki zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Na elewacji znalazła się cegła licowa ręcznie formowana WIESMOOR jasnoszara cieniowana firmy Röben. Cegły zostały ułożone w wiązaniu dzikim, a między nimi znalazła się spoina w kolorze dopasowanym do elewacji. Całość ma przyjazny charakter, a połączenie jasnych kolorów rozświetla elewację nadając jej bardziej nowoczesnego wymiaru, odmiennego dla typowej dla tego regionu architektury wykonanej z cegły klinkierowej. Harmonijne połączenie bieli, szarości oraz koloru piaskowego, okazało się nie tylko doskonale oddające klimat nadmorski, ale również elegancję. Masywny charakter muru został podkreślony lekko wystającymi cegłami w narożnikach budynków.

 

 

Warto przeczytać