Facebook

Marzenia architektów urzeczywistniają się

Z:A 79

Grafika przedstawiająca pływające słonie przy wejściu do Orientarium w łódzkim zoo oraz największa w Polsce fasada wentylowana umieszczona w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka to realizacje wykonane ze Scalamidu. Materiał ten stanowi wręcz rewolucyjne rozwiązanie dla architektów szukających możliwości urzeczywistnienia swoich wyobrażeń.

Scalamid pozwala nanosić nadruk na płyty według życzenia osoby wykonującej projekt. Wyobraźnia nie zna granic. Dlatego takie cuda jak przy wejściu do Orientarium mogą także powstawać w wielu innych miejscach użyteczności publicznej i projektach mieszkaniowych. Przykładów jest wiele: przedszkole w Kiełczowie koło Wrocławia, Osiedle Życzliwa Praga w Warszawie, Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. „Do tej listy dołączyć można m.in. dworzec PKS w Wysokiem Mazowieckiem i domy modułowe w Ostródzie” – mówi Rafał Kurowski, Product Manager w firmie Pozbruk, która jest właścicielem marki Scalamid.

REALIZACJA: ORIENTARIUM W ZOO

Rekiny, płaszczki, orangutany, a przede wszystkim fantastyczne słonie indyjskie będą gwiazdami nowych pomieszczeń Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Zajmuje ono 7,5 ha, to aż połowa powierzchni całego zoo. Basen dla zwierząt morskich to 2,5 tys. m3 słonej wody, ze wsparciem specjalnych pomp i zbiorników. Otoczenie wzbogaci 3000 egzotycznych drzew i 14 000 pnączy. Obiekt odwiedzi według szacunków nawet 2 miliony osób rocznie.

Orientarium. Fot. Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

 

Wyrafinowana, wielkoformatowa grafika

„Przygotowując «opakowanie drogi» wiodącej do Orientarium, szukaliśmy materiału, na który można bezproblemowo nanieść wyrafinowaną grafikę. Miała go cechować niska rozszerzalność termiczna, proste mocowanie, wielki format oraz «współpraca» z efektami świetlnymi. Na Scalamidzie wykonaliśmy czarno-białe grafiki pływających słoni, odzwierciedlające ruchy zwierząt. Chcieliśmy zrobić wrażenie na zwiedzających, szczególnie tych najmłodszych. Już pierwsze makiety (mock-upy) dały jasną wskazówkę –  to strzał w dziesiątkę” – mówi Dorota Szlachcic, szef zespołu projektowego, współwłaściciel ArC2 Fabryka Projektowa.

 

Orientarium. Fot. Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Technologiczny skok

Dorota Szlachcic ma olbrzymie doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Projektowała m.in. Afrykarium we Wrocławiu i oceanarium w Angoli. Kolejne wyzwanie stanowi wybieg dla tygrysów syberyjskich pod Władywostokiem. „Różnica w technologii przygotowywania projektu łódzkiego i Afrykarium we Wrocławiu jest jak przepaść. 10 lat temu pracowaliśmy w oprogramowaniu w technologii 2D dzisiaj w BIM (Building Information Modeling). Mamy też do czynienia z zupełnie inną generacją materiałów” – tłumaczy Dorota Szlachcic.

„Pracowałem już przy kilku ciekawych przedsięwzięciach, lecz to ma w sobie coś niesamowitego, będzie stanowić pokaz użyteczności Scalamidu. Za montaż płyt na betonowej konstrukcji odpowiedzialna jest firma Artrys” – dodaje Rafał Kurowski ze Scalamidu.

Orientarium. Fot. Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Najważniejsi są ludzie

Przy tego rodzaju przedsięwzięciach ważną rolę odgrywa aspekt personalny. „Współpracowałam z ludźmi o otwartych umysłach, którzy chcieli zrobić coś nowego, nie szli utartymi ścieżkami. Razem znajdowaliśmy rozwiązania. Zdecydowanie działanie z Pozbrukiem, Scalamidem, Artrysem było twórcze i inspirujące” – podsumowuje Dorota Szlachcic z ArC2 Fabryka Projektowa.

REALIZACJA: WIELKOPOLSKIE CENTRUM ZDROWIA DZIECKA

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to obecnie jedna z najważniejszych medycznych inwestycji w naszym kraju. Na jej ukończenie czekają szczególnie rodziny z dziećmi. Centrum zdobi największa fasada wentylowana w Polsce – o powierzchni 20 tys. m2, wykona ze Scalamidu.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. Pozbruk, Joanna Parysek

Fasady wentylowane

„Główną zaletą fasad wentylowanych jest umożliwienie oddychania całej ścianie, przez co obniża się ryzyko kondensacji pary wodnej” – mówi Maciej Domański, dyrektor zarządzający marki Scalamid. Taki rodzaj elewacji zapewnia również stałą temperaturę i ciśnienie pary wodnej, a to z kolei pozwala na osiągnięcie wymaganych przepisami budowlanymi korzystnych parametrów cieplnych. Dzięki temu architekci mają szansę połączenia efektywnej izolacji z pięknym wyglądem budynku. Fasady wentylowane są stosowane w nowych, nowoczesnych obiektach, ale także tych już istniejących, nieco starszych, wymagających nierzadko gruntownej modernizacji. Dodatkowym atutem w tego rodzaju fasadzie jest łatwość łączenia i kompatybilność materiałów elewacyjnych.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. Pozbruk, Joanna Parysek

Nowoczesny design

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów pediatrycznych w Polsce. Znacznie poprawi warunki bytowe chorych dzieci i ich rodziców. 350 pacjentów, 9 oddziałów, 7 poziomów, powierzchnia 36 tys. m2, pokoje jednoosobowe, specjalny SOR, wartość przedsięwzięcia ponad 426 mln zł. Te dane robią wrażenie.

Pod wrażeniem można również być, oglądając fasadę ze Scalamidu. Dotychczas szpitale kojarzyły się z brzydkimi, nudnymi architektonicznie obiektami. Już samo spojrzenie budziło negatywne skojarzenie, a przecież podczas choroby nawet odrobina piękna jest na wagę złota i wzbudza optymizm. Tym razem, także dzięki Scalamidowi, można liczyć na ogrom pozytywnych doznań dla oka, połączonych z walorami praktycznymi.

„Wybór paneli elewacyjnych Scalamid jako materiału wykończeniowego Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka był podyktowany przede wszystkim wysoką jakością materiału” – mówi Maciej Domański, dyrektor zarządzający marki Scalamid. „Parametry techniczne znacząco przewyższały oczekiwania architektów. Bezpieczeństwo powinno stanowić priorytet każdej budowli. Scalamid zapewnia je w 100%, ma klasę ogniową A1, czyli tzw. niepalność. Ważną rolę odgrywa również długość gwarancji produktu, która w tym przypadku wynosi aż 15 lat. Naszą mocną stroną jest kompleksowość obsługi. Staramy się być nie tylko dostawcą produktu, lecz także – co jest niezwykle ważne – partnerem działającym zespołowo w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu wizualno-praktycznego” – dodaje.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. Pozbruk, Joanna Parysek

Światowa marka z Polski

Na konkurencyjnym rynku nie brakuje produktów zagranicznych. Scalamid jest marką polską, wywodzącą się z firmy Pozbruk. „Warto wspierać to, co rodzime, szczególnie jeśli stosunek jakości do ceny jest korzystny, aczkolwiek Scalamid stanowi już brand światowy” – podsumowuje Maciej Domański.

ZAPRASZAMY NA FILM

Zarówno Orientarium, jak i Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka zostaną oddane do użytku najpóźniej do końca 2021 roku. Już dziś jednak prezentują się imponująco. Ważną rolę w każdym tego rodzaju przedsięwzięciu odgrywa praca z pasjonatami. Jedną z nich jest z pewnością Dorota Szlachcic  – projektantka Orientarium. Zapraszamy na wywiad, w którym opowiada o kulisach swojej pracy.  

 

 

 

 

Warto przeczytać