Polska jako ważny członek Wspólnoty Europejskiej ma szansę zostać liderem, kulturowego i ekonomicznego projektu przebudowy Europy po kryzysie wywołanym COVID-19. Czas ten, oprócz ujawnienia słabości różnych modeli rozwoju gospodarczego i społecznego, skierował też uwagę na architekturę oraz sposób organizacji przez nich przestrzeni, zarówno pokazując ich ułomności, jak i opisując rolę, jaką odgrywają w budowaniu dobrostanu społecznego.
Jako działający w Polsce architekci pragniemy włączyć się w proces przezwyciężania kryzysu COVID-19. Traktujemy ten moment jako okazję do powszechnej reakcji na to wyzwanie i deklarujemy wsparcie oraz zaangażowanie w realizację tego wspólnego celu.
Przestrzenie projektowanych przez nas miast, przekształcane krajobrazy i budowane budynki mają istotny wpływ na możliwość społecznego, ekonomicznego oraz kulturowego rozwoju jednostek i grup społecznych. To dzięki umiejętnemu równoważeniu tych trzech wymiarów architekci mogą chronić dobro wspólne i interes publiczny, kreować warunki społecznej integracji i w konsekwencji gwarantować zrównoważony rozwój.
Architektura to coś więcej niż tylko budynki i miasta. To także podstawa strategii ochrony środowiska, rozwoju gospodarki i polityki społecznej. Jako grupa zawodowa tworzymy kulturę, pomnażamy wartości, budujemy bogactwo – przyczyniamy się do dobrostanu obywateli. Dlatego my, architekci, odpowiadamy na wezwanie do opracowania strategii, która pozwoli na wprowadzenie koniecznych zmian w wielu obszarach życia publicznego.
Nowy Europejski Bauhaus został przedstawiony jako projekt ekologiczny, gospodarczy i kulturalny dla Europy. Jest pomostem między nauką a technologią oraz sztuką a kulturą i ma interdyscyplinarny charakter. Widzimy w nim potencjał do rozpoczęcia współpracy w środowisku, w którym jako obywatele moglibyśmy dyskutować o sposobach osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, a jako architekci – promować go, gwarantując równocześnie ochronę naszego dziedzictwa kulturowego i tworzenie wysokiej jakości środowiska zbudowanego.
Wyzwania, przed którymi stoimy to:
wypracowanie i wdrożenie systemu oceny jakościowej składowych procesów inwestycyjnych jako podstawy wbudowania w nie elementów ochrony wartości kulturowych – dziedzictwa i kryteriów estetycznych. Osiągnięcia tych celów wymaga się od architektury o wysokiej jakości. Jako organizacje zrzeszające architektów deklarujemy zaangażowanie, pomoc i wsparcie dla działań Rządu RP oraz struktur samorządowych w związku z tworzeniem warunków zrównoważonego rozwoju wpisujących się w Europejski Zielony Ład i wdrażaniem idei Nowego Europejskiego Bauhausu. Deklaracja ta jest również zaproszeniem do wspólnego podejmowania aktywności służących realizacji celów definiowanych w procesie wdrażania Nowego Europejskiego Bauhasu, dostosowanych do warunków otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej. Oczekujemy na podobne zaangażowanie ze strony innych instytucji życia publicznego.
Izba Architektów RP
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Towarzystwo Urbanistów Polskich
Federacja Polskiej Urbanistyki
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz
Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów z Warszawy
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej
Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu
reklama