Facebook

Inteligentne dachy solarne – przyszłość nowoczesnej architektury

Z:A 82

Jaką technologię wybrać, by zamieniła cztery kąty w dom przyszłości? Budynek wspierający zrównoważony rozwój, praktyczny i atrakcyjny pod względem designu. Taki Smart House wykorzystujący odnawialne źródła energii, by przekształcić je w prąd i ciepło na własny użytek, za które właściciel nie będzie dodatkowo płacił.

Jaki system stanowi klucz do osiągnięcia takiej samowystarczalności? Odpowiedź to: dach solarny 2w1. Taki innowacyjny produkt, będący połączeniem technologii modułów monokrystalicznych z architekturą budynku, oferuje firma SunRoof.

Inteligentny dach

Inteligentny dach, który wykorzystuje światło słoneczne i zamienia je w energię elektryczną? Tak! Wytwarza darmowy prąd, którego wystarczy do zasilenia domowych sprzętów i zapewnienia odpowiedniego poziomu ciepła, np. gdy planuje się montaż ogrzewania podłogowego czy sufitowego. Więc gdy galopująca inflacja spędza sen z powiek, można ocalić domowy budżet przed równie szybko rosnącymi cenami energii elektrycznej. Wybór technologii jutra rodem ze Szwecji, a więc niezwykle wydajnego dachu SunRoof 2w1, będzie się zwyczajnie opłacał.

     Ekosystem SunRoof ułatwi właścicielowi domu kontrolowanie tego, jak w swojej prywatnej zielonej elektrowni zarządza energią. Pozwala on bowiem śledzić jej całkowite zużycie i obserwować, ile prądu wytwarza dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi. Ponadto, jeśli jest się posiadaczem lub planuje się zakup auta elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in, warto rozważyć budowę stacji ładowania przy domu. Istnieje bowiem możliwość wykorzystania dachu solarnego w carporcie, który, podobnie jak w przypadku domu, zebrane światło słoneczne zamieni w prąd i wykorzysta go do zasilenia baterii samochodu.

Design Przyszłość. Najlepszy projekt SunRoof 2021, il. SunRoof

Design przyszłości: jak wygląda dom, który wyprzedza swoje czasy?

Dom przyszłości – samowystarczalny pod względem energetycznym, przyjazny środowisku, a jednocześnie atrakcyjny wizualnie. Pomysły, którymi warto się inspirować przy projektowaniu takiego domu dostarcza SunRoof. Gdyby trzeba było wskazać, kto w skali Europy wyróżnia się umiejętnością łączenia designu z innowacjami i użytecznością, pierwsi na myśl przyszliby Skandynawowie. To właśnie ich pomysłami warto się inspirować, projektując dom, który miałby nieco wyprzedzić swoje czasy. Chociaż taki projekt może przypominać wizję rodem z filmu science fiction, okazuje się, że technologia niezbędna do jego stworzenia już istnieje i w dodatku jest na wyciągnięcie ręki. Mowa o dachu solarnym 2w1, za którym stoi firma SunRoof.

SunRoof 2w1 wykorzystuje całą dachu do wytwarzania ekologicznej energii i maksymalizuje korzyści z inwestycji il. SunRoof

Zamień dom w zieloną elektrownię

Czym są właściwie dachy solarne? Otóż w ich nowoczesnym systemie zwykłe dachówki zastępują moduły fotowoltaiczne, wykorzystujące światło słoneczne do produkcji prądu. To proces na tyle wydajny, że zapewni właścicielowi nieruchomości całkowicie darmową energię elektryczną, która będzie w stanie nie tylko zasilić wszystkie znajdujące się w domu urządzenia, lecz także ogrzać budynek. Oznacza to, że zamieniając swój dom w zieloną elektrownię, można przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, ale przede wszystkim mając własne źródło zasilania, zyskać ogromną niezależność, tak cenioną w obliczu kryzysu energetycznego i stale rosnących rachunków za prąd.

Samowystarczalny dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof il. SunRoof

Szwedzkie doświadczenie na polskim gruncie

Rezygnacja z palenia w piecu to jednak nie jedyny sposób, w jaki można odciążyć środowisko od zanieczyszczeń i zaoszczędzić – na popularności zyskuje również czysty transport. Technologia SunRoof umożliwia zbudowanie carportu z dachem zintegrowanym z ogniwami fotowoltaicznymi i kompatybilnego ze wszystkimi modelami samochodów elektrycznych i hybrydowych. W dobie prężnego rozwoju elektromobilności w Polsce, z wciąż raczkującą infrastrukturą, prywatna stacja ładowania SunRoof może się okazać strzałem w dziesiątkę.

     Tu znów sporo do powiedzenia mają Szwedzi. Chociaż to ich norwescy sąsiedzi królują pod względem udziału bezemisyjnych pojazdów na rynku – według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów Elektrycznych (ACEA) w 2020 roku w kraju fiordów było to nieco ponad 50%– na elektromobilnym podium, tuż za Holandią, znalazła się właśnie Szwecja. Auta w pełni zasilane prądem stanowią tam 9,3%, natomiast niespełna 23%. hybrydy typu plug-in. W ciągu najbliższych 25 lat Szwedzi planują jednak zredukować emisje spalin generowane przez sektor transportu do zera, więc można się spodziewać, że wkrótce liczba „elektryków” w kraju wzrośnie.

     Jak zaś na tym polu wypada Polska? Choć zgodnie z danymi CEPiK auta na baterie stanowią w Polsce obecnie zaledwie ułamek procenta (ok. 0,07) wszystkich zarejestrowanych samochodów osobowych, to według Licznika Elektromobilności właścicieli aut na prąd szybko przybywa – od stycznia do końca października bieżącego roku zarejestrowano u nas 14 549 samochodów osobowych z wtyczką, z czego zasilanych wyłącznie energią elektryczną 6180, a hybrydowych 8369. Niestety, wychodzi na to, że Polska nie jest gotowa na nadejście nowej ery motoryzacji. Dziś mamy zaledwie 1712 stacji ładowania, wśród których szybkich jest tylko 530. ACEA, podaje, że Polska zalicza się do 10 państw Europy, w których zagęszczenie ładowarek jest mniejsze niż jedna na 100 km. Nie wróży to dobrze przyszłym kierowcom samochodów elektrycznych, ale o rozwiązanie problemu mogą zadbać sami i jeszcze na tym zyskać. Wystarczy, że przy swoim nowoczesnym domu postawią solarny carport przyszłości od SunRoof, który wykorzystując energię słoneczną, naładuje baterię samochodu elektrycznego tanio, ekologicznie, a przede wszystkim bezstresowo.

Wyróżnienie w konkursie Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Moon House, autor projektu Iga Soczawa il. SunRoof

Nowoczesna architektura – użyteczność w parze z pięknem

Projektując dom, dużą wagę przykłada się również do względów estetycznych. Poza tym, że nieruchomość ma być komfortowa, funkcjonalna i w miarę możliwości ekonomiczna, powinna też wyglądem trafiać w gust właściciela. Tak się składa, że dach solarny 2w1 stanowi nie tylko synonim zrównoważonej technologii jutra, która pomoże zadbać o prywatne finanse i klimat, lecz także stylowej i nowoczesnej architektury.

     Moduły monokrystaliczne z powodzeniem spełniają rolę atrakcyjnych wizualnie dachówek, a dzięki prostej konstrukcji ich montaż nie należy do skomplikowanych i pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Chociaż są ultralekkie i cienkie, nie trzeba martwić się o ich wytrzymałość. Dachy solarne SunRoof są bowiem wykonane z najwyższej jakości materiałów – mocnych i bezpiecznych.

Nagroda główna konkursu Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Wooden Eco-House in the Forest, autor projektu Adam Piaseczyński, il. SunRoof

Najlepszy projekt SunRoof 2021

Jeśli te informacje uruchomiły Waszą wyobraźnię i od razu zaczęliście projektować w głowach inteligentne budynki, swoje pokłady kreatywności możecie wykorzystać, biorąc udział w II edycji Międzynarodowego Konkursu dla Architektów: Design Przyszłości. Promując zrównoważone budownictwo i systemy Smart Home, marka SunRoof chce wybrać najlepszy projekt domu przyszłości i carportu. Do rywalizacji międzynarodowy startup zachęca zarówno zawodowych architektów, jak i studentów. A jest o co powalczyć –  łączna pula nagród to 7 000 euro i staż w szwedzkiej lub polskiej siedzibie firmy. Jeśli uważacie się za designerów zdolnych wskazać kierunek, w którym zmierza nowoczesna architektura, koniecznie zgłoście swój projekt.

     Gotowi? Wszelkie szczegóły na temat konkursu wraz z jego regulaminem można znaleźć na stronie organizatora pod linkiem. Prace można nadsyłać do 20 stycznia 2022 roku.

Warto przeczytać