Od 4 do 7 lutego 2020 roku na ok. 30 tys. m2 zaprezentowało się blisko 1000 firm. Budma to największe wydarzenie budowlane w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane od 1992 roku.
IARP już po raz dziewiąty z rzędu uczestniczyła w tym istotnym dla naszego środowiska wydarzeniu jako oficjalny patron honorowy. W tym roku program dla architektów był bogatszy niż w zeszłym. O jego różnorodność oraz ciekawe treści zadbała rada programowa oddelegowana przez KRIA RP. Koszty organizacji wydarzeń pokryły Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy częściowym wsparciu IARP.
W uroczystym otwarciu targów wzięło udział wielu zaproszonych gości, w tym: przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, władze wojewódzkie, urzędnicy resortowi, prezesi spółek, stowarzyszeń i izb zawodowych, np. Krajowej Rady Izby Architektów RP. Odbyła się wówczas ceremonia wręczenia nagród, m.in.: Złotych Medali MTP, Nagrody Ministra Rozwoju za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego, Nagrody Ministra Rozwoju za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz publikacje z dziedzin architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
Rozstrzygnięto także drugą edycję Architecture Budma Award (ABA), która ma za zadanie szczególną promocję architektury i jej twórców. Celem jest podkreślenie roli projektanta w procesie kształtowania przestrzeni, traktowanym jako materializacja wartości będących dobrem kultury, a jednocześnie efekt działalności inżynierskiej i ekonomicznej. Jury pod przewodnictwem dr. hab. inż. arch. Bolesława Stelmacha, spośród 15 zgłoszonych obiektów, wybrało budynek mieszkalny wielorodzinny „Żelazko” przy ul. Ogrodowej 19 w Poznaniu, autorstwa pracowni CDF Architekci (główny projektant – Karol Fiedor, zespół projektowy: Łukasz Ekwiński, Krzysztof Łuczak, Bartosz Małecki, Tomasz Mor, Zuzanna Pikuła i Aleksandra Sembrat).
Wyróżnienia w konkursie o Nagrodę Ministra Rozwoju, w imieniu szefowej resortu Jadwigi Emilewicz, wręczył podsekretarz stanu – Robert Krzysztof Nowicki. Otrzymali je: arch. Małgorzata Pilinkiewicz i arch. Tomasz Studniarek za Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, arch. Andrzej M. Chołdzyński za przebudowę CDT-u na budynek handlowo-usługowo-biurowy CEDET. Nagrodę otrzymał arch. Bolesław Stelmach wraz z zespołem za Budynek Komisji Sejmowych.
Otwarcie targów. Wręczenie Nagrody Ministra Rozwoju – od lewej: arch. Bolesław Stelmach, arch. Małgorzata Pilinkiewicz, arch. Andrzej M. Chołdzyński, Robert Krzysztof Nowicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, fot. Piotr Herman.
To już tradycja, że większość ważnych dla nas wydarzeń odbywa się (w pawilonie nr 11 – symbolu targów), podczas Forum Designu i Architektury. W tych dniach każdy zainteresowany naszą dyscypliną mógł uczestniczyć w ciekawych wykładach, prezentacjach, dyskusjach, debatach, wręczeniach nagród i wernisażach. Cieszącą się powodzeniem nowością były multidyscyplinarne warsztaty Architektura ku przyjemności – jak projektować, by poprzez przyjemność tworzyć żywotność przestrzeni publicznych?
Kolejny raz mieliśmy okazję gościć zespoły projektowe, światowej sławy architektów i designerów, a także znakomitych ekspertów, przedstawicieli różnych pokoleń badaczy i praktyków z obszaru architektury oraz nauk społecznych, z którymi mogliśmy porozmawiać o szeroko rozumianej architekturze zrównoważonej. „Nie oznaczało to jednak spotkania, by po raz kolejny potwierdzić, jak ważne są obecnie kwestie ekologii, planowej urbanizacji czy spójności społecznej. Raczej by szukać odpowiedzi i dobrych przykładów skutecznego działania w tych obszarach, nawet jeśli wymaga to nieszablonowego myślenia – poszerzania horyzontów wyobraźni w jednym miejscu i powściągania w innych” – napisał socjolog Maciej Frąckowiak, zaangażowany w realizację programu Forum Designu i Architektury.
Podczas wykładów, debat i warsztatów zastanawialiśmy się m.in. nad następującymi zagadnieniami: czy aby sprostać wyzwaniom współczesności, musimy wyrzec się przyjemności; jak architektura ku przyjemności może służyć przestrzeni publicznej; w jaki sposób rozmawiać i budować, by zainteresować architekturą szersze kręgi społeczne; czy mieszkanie dostępne musi być gorsze; jak musi się zmienić nasze myślenie o dostępnym budownictwie, by wspomagało ono dalszy rozwój naszych miast? Wykłady prowadzili:
Wykład Kaspera Benjamina Reimera Bjørkskova – EFFEKT, fot. Piotr Herman.
Wykład Martina Arfalka – Landscape Architect, Urban Designer and Partner-Mandaworks, fot. Piotr Herman.
Wykład Ekim Tan – Play the City, fot. Piotr Herman.
Nie same wykłady stanowiły jednak siłę forum. Twórczą moc wywoływały dyskusje. W tym roku miały miejsce trzy debaty:
Podczas debaty, od lewej: Przemo Łukasik – medusa group, Małgorzata Kuciewicz – Grupa Projektowa Centrala, Anna Dobek – WXCA, Małgorzata Tomczak – redaktor naczelna A&B, Jakub Głaz – krytyk architektury, fot. Piotr Herman.
Kolejni nagrodzeni podczas tegorocznej Budma to laureaci VI edycji konkursu Szkice architektoniczne. Człowiek – Architektura – Środowisko, skierowanego do studentów kierunków architektonicznych oraz uczniów liceów plastycznych i techników budowlanych.
Otwarcie Forum D&A, wręczenie nagród w konkursie Szkice Architektoniczne, fot. Piotr Herman.
Zadaniem uczestników było przygotowanie rysunku odręcznego formatu A2 techniką tradycyjną (ołówkiem, rapidografem, piórem, kredką itp.), prezentującego wpływ wybranych materiałów na jakość, wygląd i charakter architektury. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – nadesłano blisko 90 prac. 9 stycznia jury w składzie: przewodniczący WPOIA RP prof. dr hab. Andrzej Wielgosz z Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przewodniczący WPOIA RP arch. Karol Fiedor, wiceprzewodniczący WPOIA RP arch. Krzysztof Frąckowiak, członek Zarządu Głównego Okręgu Poznańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Paweł Napierała, przewodnicząca sądu konkursowego prodziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP dr Agata Kulczyk oraz sekretarz konkursu i członek Rady WPOIA RP arch. Anna Suchecka, wyłoniło następujących laureatów:
Wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności, przyznane w drodze głosowania internetowego, otrzymał Lubosław Pirjankow z VI LO w Poznaniu.
Stoisko IARP zrealizowano zgodnie z projektem wyłonionym w drugiej edycji konkursu dla studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych w Polsce, na który wpłynęło 12 prac. Jego organizatorem były Międzynarodowe Targi Poznańskie, a partnerem i fundatorem nagród – Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Jury wyłoniło rozwiązania ciekawe, nowoczesne oraz proste w wyrazie i formie. Przyznało następujące nagrody:
Otwarcie Forum D&A, wręczenie nagród laureatom konkursu na projekt stoiska IARP. Od lewej: prezes zarządu MTP Przemysław Trawa, arch. Małgorzata Pilinkiewicz, arch. Bartosz Jarosz, Dominik Buchting z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Krzysztof Kukułka z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Szymon Albrycht z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, fot. Piotr Herman.
Laureatom jeszcze raz gratulujemy.
W czasie tegorocznych targów odbyła się III edycja wystawy 1m/ARCH. Jej główni organizatorzy to Izba Architektów RP i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem tego wydarzenia jest promocja zawodu architekta poprzez prezentację projektów i ich realizacji, prowadzenie punktów konsultacyjnych i rozmów z potencjalnymi inwestorami, osobami szukającymi niestandardowych rozwiązań architektonicznych oraz producentami i dystrybutorami materiałów budowlanych. Każde zainteresowane ekspozycją biuro architektoniczne otrzymało do dyspozycji 1 m (bieżący, kwadratowy, sześcienny). Wystawa zbudowana została z modułów przestrzennych, na planie krzyża. Pomiędzy nimi znalazły się miejsca do prowadzenia rozmów oraz ekspozycji materiałów informacyjnych.
Wernisaż wystawy 1m/ARCH. Od lewej: arch. Bartosz Jarosz, arch. Małgorzata Pilinkiewicz, fot. Piotr Herman.
Do udziału zgłosiło się niemal 60 biur i pracowni architektonicznych, które zaprezentowały swoje najlepsze osiągnięcia za pomocą plansz lub małych form przestrzennych i makiet. Zainteresowani przedstawili swoje prace również w katalogu wystawy, który był bezpłatnie dostępny dla zwiedzających, licznie odwiedzających tę część pawilonu nr 11.
Przy okazji odbywających się targów zorganizowane zostały warsztaty interdyscyplinarne dla członków Izby Architektów RP, studentów kierunków projektowych, socjologów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką przestrzeni publicznych. Temat przewodni dwudniowego wydarzenia brzmiał: Architektura ku przyjemności – jak projektować, by poprzez przyjemność tworzyć żywotność przestrzeni publicznych? Poprowadzili je: socjolog Maciej Frąckowiak (School of Form) oraz architekci Jolanta Starzak i Dawid Strębicki (Atelier Starzak Strębicki, School of Form). Podsumowanie zespołów roboczych zamknęło Forum Designu i Architektury.
Po zakończeniu wydarzeń z oficjalnego programu Forum D&A, w ramach Architektury na ekranie, odbył się seans filmowy (Moriyama–San) zakończony dyskusją, zainicjowany przez portal SztukaArchitektury.pl
Za rok IARP już po raz dziesiąty będzie uczestniczyć w tym ważnym dla naszego zawodu wydarzeniu. Mam nadzieję, że spotkamy się tam wtedy w jeszcze większym gronie.
reklama