Facebook

Green Building po polsku

Z:A 72

Łódź staje się atrakcyjna dla przedsiębiorców głównie za sprawą coraz to nowych inwestycji budowlanych. W Nowym Centrum, swoistym sercu miasta łączącym biznes z kulturą, przebudowano Dworzec Łódź Fabryczna i zrewitalizowano sąsiadującą z nim elektrownię EC1. Pierwszym powstałym tam budynkiem komercyjnym jest biurowiec Nowa Fabryczna projektu medusa group. Co wyróżnia tę realizację na tle innych miejskich inwestycji?

Obiekt stał się symbolem architektury, która czerpie z bogatej historii regionu i tworzy jednocześnie nowoczesną tkankę miejską. Powstał z inspiracji filozofią placemakingu, czyli z myślą o potrzebach użytkowników i lokalnej społeczności. Nowa Fabryczna jest miejscem przyjaznym dla prowadzenia biznesu, pracy i spędzania wolnego czasu.

Inspirująca przestrzeń miejska

Biurowiec, mający certyfikat LEED na poziomie Gold, zaprojektowano w duchu zrównoważonego budownictwa. Przemyślana koncepcja oraz użycie najlepszych jakościowo materiałów umożliwiły stworzenie wyjątkowego obiektu, nie tylko pod względem designu, ale przede wszystkim funkcjonalności i dbałości o środowisko. Do jego budowy wykorzystano m.in. architektoniczne systemy aluminiowe firmy Aluprof. Rozwiązania marki mają karty EPD, czyli deklaracje środowiskowe, które potwierdzają pozytywny wpływ produktu na naturę. Wpisują się więc w nurt działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Jednym z głównych kryteriów oceny współczesnych ścian osłonowych w budynkach jest ograniczenie energochłonności obiektów. W przypadku biurowca Nowa Fabryczna do ich wykonania wykorzystano w dużej mierze system słupowo-ryglowy MB-SR50N. Występuje on w tym obiekcie w dwóch wariantach. Większość elewacji aluminiowo-szklanych jest zabudowanych fasadą w wersji podstawowej z użyciem tzw. płaskich listew maskujących. Cechuje się ona estetycznym widokiem, uzyskanym przy zastosowaniu tradycyjnej konstrukcji. Zestaw listew dociskowych i maskujących zastąpiony w niej jednym został kształtownikiem, pełniącym jednocześnie funkcje utrzymywania szkła i nadawania ostatecznego wyglądu fasadzie. Dzięki niewielkiej wysokości i ciemnej kolorystyce tzw. płaska listwa na liniach łączących poszczególne tafle szkła jest bardzo mało widoczna.

Drugi wariant fasady MB-SR50N wykorzystany w budynku Nowa Fabryczna to ściana „półstrukturalna” MB-SR50N EFEKT, która została zastosowana w przeszkleniach na parterze. Tym, co ją wyróżnia, jest specjalny sposób mocowania szyb do słupów i rygli, który tworzy efekt gładkiej szklanej powierzchni podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości jedynie 2 cm. Szczeliny te wypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i podwyższającym właściwości izolacyjne.

Kolejnym rozwiązaniem architektonicznym z gamy produktów ALUPROF SA zastosowanym w budynku Nowa Fabryczna jest system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-70 w wersji HI gwarantującą dobrą izolację termiczną i akustyczną oraz szczelność. To produkt bardzo często stosowany, zarówno w kraju, jak i za granicą, mający dużą gamę kształtowników i umożliwiający szeroki zakres szklenia. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że bazuje on na sprawdzonych i dobrze funkcjonujących rozwiązaniach, a relacja jego ceny do jakości jest bardzo dobra. Poza tym do zalet tego systemu należy  zróżnicowanie funkcjonalności konstrukcji oraz jej wyglądu zewnętrznego. W MB-70 dostępne są m.in.: okna z tzw. ukrytym skrzydłem (US lub SG), okna obrotowe (Pivot), okna otwierane na zewnątrz (Casement), konstrukcje do budynków zabytkowych (Industrial), drzwi z tzw. bezpiecznym przymykiem, a także cały szereg rozwiązań antywłamaniowych w klasach od RC1 do RC3, z oknami w klasie RC4 włącznie.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań architektonicznych oraz certyfikowanych materiałów – w połączeniu z inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, klimatyzacji czy technologii odzysku ciepła – biurowiec zużywa minimum 25% mniej energii niż inne obiekty o podobnym przeznaczeniu.

Komfort i wygoda

Do dyspozycji najemców budynku Nowa Fabryczna oddano 21 tys. 400 m2 powierzchni handlowo-usługowej, zielone tarasy na dwóch ostatnich piętrach, na których można zaczerpnąć świeżego powietrza w trakcie pracy, oraz garaż podziemny. Z kolei otwarte patio, stworzone również z myślą o mieszkańcach Łodzi, wyposażono w gniazda elektryczne i WiFi. Wraz z restauracją umiejscowioną na parterze stanowi ono idealną przestrzeń do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a także tych o charakterze biznesowym. Budynek spełnia wymagania certyfikatu „Obiekt bez barier”, co oznacza, że jest on w pełni dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych i seniorów.

Ulokowanie siedmiokondygnacyjnego budynku w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna pozwala na szybką i łatwą komunikację oraz dostęp do bogatej infrastruktury miasta. W niedalekiej odległości znajdują się m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Uniwersytet Łódzki i Filharmonii Łódzka.

Biurowiec Nowa Fabryczna, projektu Przemo Łukasika i Łukasza Zagały, otrzymał w 2018 roku wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”. Budynek należy do szwedzkiego funduszu inwestycyjnego Niam, natomiast jego deweloperem i generalnym wykonawcą jest firma Skanska.

TAGI

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.