Facebook

Future Builders, czyli o projektowaniu przyszłości budownictwa

Z:A 80

KATEGORIA: Co słychać?

Jak do walki o „lepsze, zrównoważone jutro” może włączyć się branża budowlana? O tym podczas cyklu pięciu spotkań będą rozmawiać tuzy światowej architektury w ramach międzynarodowego projektu „Future Builders”, zainicjowanego przez firmę Aluprof.

Kryzysy klimatyczne, żywnościowe, zdrowotne czy surowcowe sprawiają, że coraz gęściej w mediach od idei zrównoważonego rozwoju. Najwyższa pora jednak przełożyć tę koncepcję na rzeczywistość, opierając się na wiedzy i doświadczeniu praktyków. Dlatego powstał projekt „Future Builders” – forum fachowców budownictwa, architektury i urbanistyki, którzy zauważają, że postęp technologiczny w większym stopniu niż dotychczas musi współgrać z szacunkiem wobec dzisiejszych zasobów, a światowa ekonomia zacząć uwzględniać nieoczywiste koszty.

Pasjonaci i praktycy

„Zwiedzając starożytne miasta, potrafimy zadziwić się szerokością i kompletnością wizji starożytnych planistów. […] Ich miasta wciąż stoją, a my znamy relacje ich mieszkańców o tym, jak im się żyło w zaprojektowanych i wybudowanych dawno temu budynkach, miastach, państwach. Są też przykłady cywilizacji upadłych, opuszczonych miast i zrujnowanych budynków, których mieszkańcy nie padli ofiarami wielkich ruchów Koła Historii. Może warto więc postawić pytanie: jak bardzo odporne na przyszłe kryzysy były ich szkice, projekty i plany? Projekt Future Builders ma tak motywować architektów oraz urbanistów, by ich miasta i obiekty mogły cieszyć kolejne pokolenia mieszkańców. […] Ich dzieła – nowe budynki, osiedla i miasta mają wpisywać się w socjalne oraz przyrodnicze otoczenie, nie powodując napięć i konfliktów” – piszą organizatorzy, zapraszając do dyskusji o przyszłości miast.

Do dyspozycji architektów i urbanistów, urzędników oraz przedsiębiorców branży budowlanej zostanie oddane nowe forum, z konferencjami online i kongresami „na żywo”, oczywiście jeśli pandemia na to pozwoli. Chodzi o to, aby uczestnicy mogli poznać nowe technologie, najnowsze wyniki badań i omówić ważniejsze trendy. „Dzięki Future Builders każdy zainteresowany znajdzie wiedzę, inspirację oraz motyw do poszerzania horyzontów. To platforma naszej solidarnej odpowiedzialności o naszą planetę, za którą wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni” – podsumowuje Bożena Ryszka, dyrektor działu Marketingu i PR Aluprof.

 

Uczestnicy Future Builders, od lewej: Bogdan Zaha, Robert Konieczny Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira il. Aluprof

Porozmawiajmy o architekturze przyszłości

Pierwsze ze spotkań w ramach projektu Future Builders odbędzie się już 2 września w specjalnie zaprojektowanym studiu online, a uświetni je rozmowa ze światowej sławy architektem, Bogdanem Zahą z legendarnej już pracowni Zaha Hadid. Styl biura skupia się na tworzeniu budynków o dynamicznych bryłach, zorientowanych na ludzi, którzy je odwiedzają. Mieszkający aktualnie w Londynie architekt ma doświadczenie obejmujące wiele etapów projektowych – ze szczególnym uwzględnieniem modelowania parametrycznego i zaawansowanych metodologii projektowania geometrycznego. Z jego nazwiskiem należy łączyć takie projekty, jak Alai Residential Complex w Meksyku, Beijing Daxing International Airport, Masaryk Railway Station Central Business District w Pradze, wieże w Nowym Jorku czy Business District we Frankfurcie. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy zaplanowano jeszcze cztery spotkania z udziałem innych tuzów ze świata architektury. I tak 16 września gościem będzie Robert Konieczny, 23 września – Przemo Łukasik, 7 października – Zbigniew Maćków, zaś 14 października portugalski architekt Álvaro Leite Siza Vieira. Cykl wywiadów w ramach projektu Future Builders został objęty patronatem Izby Architektów RP. Dwumiesięcznik „Zawód: Architekt” jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie: future-builders.com

 

reklama

Warto przeczytać