Facebook

Design i funkcjonalność w obiektach publicznych

Z:A 79

Projektowanie nowoczesnych przestrzeni to wymagający proces, który opiera się nie tylko na kreatywności, znajomości zasad dobrego designu i trendów, ale przede wszystkim na poznaniu zachowań i oczekiwań jej użytkowników. W tym procesie nie można zapomnieć o funkcji, jaką ma pełnić pomieszczenie.

Miejscem szczególnym, pod kątem projektu, ale także formalnych wymogów, jest łazienka w obiektach publicznych. Zastosowane tutaj rozwiązania powinny być spójne stylistycznie i jednocześnie funkcjonalne oraz wykazywać najwyższą trwałość wobec intensywnej eksploatacji.

Czy można osiągnąć kompromis pomiędzy dobry designem, funkcjonalnością i trwałością w łazienkach publicznych? Marka Dyson, producent suszarek do rąk Airblade, udowadnia, że nawet trzeba.

 

Suszarki Dyson Airblade to zrównoważone połączenie designu oraz funkcjonalności w przestrzeniach publicznych, fot. Dyson

Ponadczasowy design produktów

Design suszarek Dyson Airblade przejawia się w każdym ich aspekcie – pięknej i prostej linii, ergonomicznych kształtach i w wysokiej jakości materiałów. Dlatego są one doskonałym, nowoczesnym elementem wyposażenia łazienek publicznych. Kompaktowe kształty oraz niewielkie wymiary to również efekt filozofii „Less is more”, będącej częścią DNA marki, za którą idzie między innymi oszczędne zużycie surowców i energii w procesie produkcyjnym.

Projektanci i inżynierowie Dyson od wielu lat koncentrują się na inteligentnym i odpowiedzialnym ulepszaniu produktów tak, aby były one nie tylko piękne i wpisujące się w nowoczesne trendy designu, lecz również szybkie i intuicyjne w obsłudze. Efekty tej pracy są widoczne w każdym urządzeniu: doskonale wykończone powierzchnie, dopracowane detale, zastosowane cienkie, ale mocniejsze tworzywa sztuczne oraz wydajniejsze silniki, które zużywają mniej energii.

Suszarka Dyson Airblade, fot. Dyson

Technologia ma znaczenie

Dyson stara się wykorzystywać naukę i technologię również do zmiany nawyków ekologicznych, działając odpowiedzialnie na każdym etapie – projektowania, produkcji, użytkowania oraz utylizacji produktów. Wszystko po to, aby zmniejszać ich wpływ na środowisko. Szacując cykl życia każdego produktu, bardzo dokładnie określa się wymogi, jakie musi spełnić zarówno w trakcie swojego funkcjonowania, również jak i po jego zakończeniu. Podstawą zrównoważonego rozwoju urządzenia jest oczywiście jego trwałość – czyli to, jak długi czas pozostanie w pełni funkcjonalny, by móc być bezproblemowo użytkowany. Materiały, z których jest wykonany, zmieniają się w czasie i w różnych warunkach. Dlatego wszystkie produkty Dyson są rygorystycznie testowane, 24 godziny na dobę, aż do pierwszej awarii. Takie podejście pozwala nie tylko wyeliminować ograniczenia technologiczne, lecz także tworzyć produkty solidne, przy oszczędnym wykorzystaniu surowców. Oznacza to zmniejszenie ilość odpadów w przypadku ich utylizacji, a zatem realny wpływ na ochronę środowiska.

Suszarka Dyson Airblade, fot. Dyson

Cenna energia i czysta ekonomia

Zmniejszanie zużycia energii przy jednoczesnym zachowaniu pełnej sprawności urządzania to niewątpliwie ogromne wyzwanie, które podejmują inżynierowie w firmie Dyson. Dlatego suszarki są wyposażone w najbardziej wydajne silniki, zużywające niewielką ilość energii, a także wykorzystujące sprawdzone technologie, takie jak diody LED.

Praca nad optymalizacją silników urządzeń to nie tylko bardziej wydajne i szybsze działania urządzenia, lecz także ekonomiczne rozwiązanie ze względu na niższe koszty eksploatacji. To również wyraz dbałości o zasoby energetyczne, myślenie o przyszłych pokoleniach i troska o ich rozsądne wykorzystywanie.

Dodatkowym, ważnym pod kątem ekologii, aspektem jest ślad węglowy, czyli suma emisji dwutlenku węgla wytwarzana w trakcie produkcji, dystrybucji, montażu i eksploatacji urządzenia. Dzięki optymalizacji wszystkich tych procesów i innowacyjnej technologii produkcji i użytkowania cyfrowych silników Dyson Digital Motor, suszarki do rąk Airblade generują do 85% mniej CO2 w porównaniu do korzystania z ręczników papierowych. Co równie istotne, jest to tym lepsze rozwiązanie dla naszego środowiska, gdyż  pozwala uniknąć tych zużytych odpadów.

Warto przeczytać