Facebook

CAM Nowolipie – przykład architektury dojrzałej

Z:A 0

KATEGORIA: Studium przypadku

Najpierw przedszkole, od 1992 roku dzienny dom pobytu dla osób starszych „Ośrodek Nowolipie”, a od 2018 – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”. Budynek u zbiegu dwóch dużych arterii – al. Solidarności i al. Jana Pawła II w Warszawie przeszedł długą drogę zanim stał się tym, czym jest teraz.

Kilka lat temu Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy, po konsultacjach społecznych, podjęło decyzję o lokalizacji na Muranowie obiektu przyjaznego osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Ideę inicjatywy wyłożono w dokumencie „Dojrzałość dobrze zaprojektowana”. Projekt, na podstawie którego rozpoczęła się przebudowa, nie zawierał jednak szczegółowych opracowań aranżacyjnych z zakresu dostępności.

 

Oferta zrównoważona

Do złożenia oferty na uaktualnienie projektu i korektę aranżacji wnętrz „Ośrodka Nowolipie” została zaproszona Pracownia Projektowa Artyści & Architekci. Miała się ona skoncentrować na ogólnobudowlanych wytycznych poprawiających osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami sprawne poruszanie się po budynku, a także na doborze materiałów wykończeniowych, opraw oświetleniowych, kolorystyki pomieszczeń, urządzeń i wyposażenia sanitarnego oraz całego umeblowania, zarówno gotowego, jak i projektowanego na zamówienie (wraz z wyposażeniem na zewnątrz budynku). Prace nad projektem rozpoczęły się w styczniu 2017 roku, a skończyły wraz z otwarciem ośrodka, w marcu 2018. Pracownia zaangażowała się także w projekt systemu informacji wizualnej obiektu, z logo ośrodka i motywami dekoracyjnymi, tworzącymi nową, spójną estetykę placówki.

Największym wyzwaniem był czas, a raczej jego brak. Prace projektowe rozpoczęły się w momencie, kiedy wykonawca działał w budynku już od pół roku. Nie było czasu na czekanie, aż powstanie jakikolwiek projekt zamienny. Kaja Koziarska z Pracowni Projektowej Artyści & Architekci podkreśla, że przedsięwzięcie udało się głównie dzięki zaufaniu, jakim obdarzył ich inwestor, czego skutkiem była bardzo dobrej współpraca na linii projektant – inwestor – użytkownik – wykonawca. Szybko stworzono ogólną ideę całości, a szczegółowy projekt powstawał w częściach, zgodnie z etapami prac wykonawcy.

il. Pracownia Projektowa "Artyści & Architekci".

 

Ciepło, coraz barwniej

W przypadku samego projektu priorytetem było stworzenie wnętrz maksymalnie przyjaznych osobom starszym i z niepełnosprawnościami, „ciepłych” w odbiorze, a jednocześnie o nowoczesnym wystroju. Najprostsza i najbardziej czytelna wydawała się zasada podziału kolorystycznego poszczególnych poziomów. Została ona konsekwentnie wdrożona w poszczególnych elementach aranżacji, materiałach obiciowych, detalach dekoracyjnych czy systemie informacji wizualnej każdego piętra.

Kolorowe pola uwagi na posadzkach, numeracja pomieszczeń z opisami graficznymi  oraz  alfabetem Braille'a, bezprogowe wyjścia tarasowe, wyposażenie uwzględniające wysoką ergonomiczność, trwałość oraz elastyczność umożliwiająca dostosowanie do użytkowania przez osoby o różnej sprawności (np. biurka o regulowanej wysokości), wybór opraw oświetleniowych z uwzględnieniem eliminacji zjawiska olśnienia, umywalki w toaletach NPS ze zintegrowanymi uchwytami/wieszakami na ręcznik, dodatkowe oświetlenie blatów roboczych w pomieszczeniach i luster w sanitariatach, podświetlenie krawędzi sceny czy rozmieszczone w różnych miejscach uchwyty na kule – to tylko część zastosowanych w projekcie udogodnień.

Warto dodać, że użyte materiały wykończeniowe (m.in. drewno, tkaniny obiciowe czy malowane „wałkiem” dekoracje) oraz akcesoria (np. zegary z kukułką, biokominki, zasłony w oknach) nadały obiektowi domowy i kameralny charakter, tak istotny dla osób starszych.

il. Pracownia Projektowa "Artyści & Architekci".

 

Projektantom zależało również na znalezieniu dla Centrum Aktywności Pokoleniowej „Nowolipie” oryginalnego motywu przewodniego, jednoznacznie kojarzącego się z tym miejscem. Wybór padł na źródło nazwy dzielnicy Nowolipie –liść lipy. Przewija się on w rozmaitych elementach, począwszy od logo, przez tapety, po kontrastowe motywy na przeszkleniach. Motyw ten nadaje ośrodkowi spójny charakter i pozwala na łatwą oraz szybką identyfikację, również przez osoby odwiedzające miejsce po raz pierwszy.

TAGI

reklama

Warto przeczytać