Facebook

Biura w dobrym świetle

Z:A 78

Naturalne światło to nieodłączny element naszego funkcjonowania, mimo to coraz częściej odczuwamy jego brak. Jego odpowiednia ilość we wnętrzu stała się wyznacznikiem dobrze zaprojektowanego biura. W CreoConcept dbamy o to, by tworzyć te najlepsze przestrzenie, pełne światła.

Przed latami 50. XX wieku głównym źródłem oświetlenia wnętrz było światło dzienne. Budynki projektowane były w taki sposób, by zmaksymalizować ekspozycję na światło naturalne. Początkowo architektura opierała się na tzw. prawie do światła – starożytnej rzymskiej zasadzie, która mówi, że jeśli przez co najmniej 20 lat cieszysz się światłem przez okno, masz do tego nieustające prawo, uniemożliwiając tym samym innym budowanie w sposób, który blokuje światło.

W latach 90. wraz z rozwojem budownictwa biurowego jasno stwierdzono, że światło dzienne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia osób pracowników biurowych. Dokładnie w tym okresie w Niemczech i Holandii wprowadzono przepisy zapewniające im miejsca pracy w promieniu 10 metrów od okna. Aspekt ten pod lupę wziął również instytut Green Building Councils. W badaniach Health Wellbeing & Productivity in Offices stwierdzono, że użytkownicy biur, którzy mają dostęp do światła dziennego, są m.in. bardziej wydajni i spokojniejsi niż ich koledzy pracujący przy oświetleniu sztucznym.

„Pracownicy biurowi, którzy mają dostęp do większej ilości naturalnego światła dziennego śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia niż osoby pracujące głównie przy świetle sztucznym” – informuje „Journal of Clinical Sleep Medicine”.

fot. CreoConcept

 

Zdrowe spojrzenie na światło

W CreoConcept ponad wszystko cenimy komfort pracy w przestrzeniach, które współrealizujemy. Wiemy, jak ważny jest dostęp do naturalnego światła. To wyjątkowo istotny czynnik warunkujący nie tylko wygodę pracy, lecz również wpływający na komunikację, samopoczucie, zdrowie, bezpieczeństwo pracowników i estetykę samej przestrzeni. Światło dzienne zapewnia lepszy odpoczynek poza pracą. Jest to zapewne czynnik decydujący podczas wyboru biura oraz projektowanej tam przestrzeni. Miejsca spełniające najwyższe normy jakościowe to te, które są odpowiednio doświetlone.

Każdy z nas większość swojego życia spędza w budynku – początkowo jest to szkoła, później przestrzeń biurowa. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia ilość światła naturalnego, które nasz organizm chłonie, aby lepiej funkcjonować. Jak podkreślają badacze, światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym prace mózgu i ciała, co wpływa na stanu naszego zdrowia.

fot. CreoConcept

Projekt pełen światła

Naturalne światło kształtuje wnętrze, dlatego jest tak istotne dla architektów. Podczas projektowania wykorzystują oni wiele rozwiązań koncepcyjnych pozwalających zmaksymalizować dopływ promieni słonecznych. W tym celu stosują więc materiały i formy pozwalające uwypuklić oraz rozproszyć światło. Projektując budynek, można zoptymalizować jego ilość na wiele sposobów, m.in poprzez orientację budynku, aranżację i wyposażenie wnętrz. Istotnym elementem są również przeszklenia, o których w CreoConcept wiemy wyjątkowo dużo. Często we wnętrzach typu open space zachodzi konieczność wydzielenia mniejszych powierzchni służących jako gabinety, sale konferencyjne czy przestrzenie do spotkań.

Do tego zabiegu wykorzystywane są ścianki działowe o konstrukcji aluminiowo-szklanej. Zapewniają one wysoki poziom przepuszczalności światła, a co za tym idzie – komfort prac. Szklane ścianki działowe to również gwarancja odpowiednich warunków akustycznych.

A co w momencie, w którym bardziej niż światła potrzebujemy prywatności i odpowiednich warunków do spotkań bądź pracy? W tym przypadku CreoConcept – jako firma mająca duże doświadczenie w realizowaniu przestrzeni biurowej – poleca wykorzystanie szkła i foli PDLC, zwanej także LCD. Dzięki warstwie ciekłokrystalicznej szkło zmienia swoje właściwości optyczne po przyłożeniu napięcia. Za pomocną włącznika jesteśmy w stanie zmienić przezroczystą szybę w matową, zapewniając tym samym użytkownikom biur prywatności i bezpieczeństwa.

fot. CreoConcept

Korzyści płynące ze światła

Maksymalizacja naturalnego światła wpływa zarówno na zdrowie ludzi, jak i na wysokość rachunków za energię. System oświetlenia, który naturalnie lub sztucznie zmienia się w ciągu dnia, aby naśladować nasz rytm dobowy, pomaga łączyć ludzi ze środowiskiem zewnętrznym. Maksymalizacja naturalnego światła i zmian zachodzących w trakcie 24-godzinnego cyklu poprawia również komfort widzenia.

fot. CreoConcept

Kreujemy przestrzenie biurowe

W CreoConcept pragniemy przyczyniać się do powstawania przestrzeni biurowej, w której najważniejszy jest człowiek. Jego komfort i bezpieczeństwo są istotą naszych działań, w których kierujemy się zasadą zrównoważonego budownictwa. Dbamy o środowisko i jednocześnie czerpiemy z niego pełnymi garściami. Naturalne światło to zdrowie, kreatywność i inspiracja. Z radością patrzymy na to, jak perfekcyjnie współgra ono ze szkłem oraz aluminium, wzajemnie się uzupełniając.

Think Creo.

TAGI

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.