Facebook

ARCHICAD 25 - poznaj jego nowe funkcje

Z:A 80

Najnowsza wersja programu Archicad, który światową premierę miał 7 lipca 2021, to przykład skutecznej integracji zagadnień modelowania BIM, zarządzania informacją, prezentacji idei projektowych oraz współpracy i komunikacji międzybranżowej.

Najnowsza wersja programu Archicad, która swoją światową premierę miał 7 lipca 2021, to przykład skutecznej integracji zagadnień modelowania BIM, zarządzania informacją, prezentacji idei projektowych oraz współpracy i komunikacji międzybranżowej. 20 lipca 2021 odbyła się premiera polskiej wersji Archicada 25. Tego dnia miało miejsce także spotkanie, na którym zaprezentowano możliwości programu. Wszystkich Członków Archiclubu niebawem zaprosimy na szkolenie aktualizacyjne.

Skuteczne modelowanie BIM

Zgodnie z wymaganiami technologii BIM zadania, m.in. takie, jak automatyczne generowanie dokumentacji lub koordynacja międzybranżowa są wykonywane w oparciu o cyfrowy model budynku i mogą być realizowane w jednym, stosowanym na co dzień środowisku oraz łatwo współdzielone z innymi uczestnikami procesu realizacji inwestycji. Komponenty modelu BIM mogą być dodawane przy pomocy przeznaczonych do tego narzędzi, w których możliwie jest odwzorowanie praktycznie wszystkich cech geometrycznych i informacyjnych dotyczących elementów budynku. Zastosowanie programowania wizualnego w narzędziu PARAM-O pozwala na łatwe tworzenie własnych obiektów parametrycznych natomiast połączenie ze środowiskiem programów Rhino/Grasshopper lub użycie języka Python daje praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji geometrii i zarządzania informacjami powiązanymi z modelem BIM.

Większy komfort projektowania

Takie rozwiązania jak automatyczne generowanie dokumentacji 2D, interaktywne zestawienia lub wbudowany, wysokiej klasy, silnik renderujący ułatwiają wykonywanie codziennych zadań związanych z przygotowaniem projektu.Tworzenie rysunków 2D (elewacji i przekrojów) w najnowszej wersji Archicada wzbogacone zostało o możliwość pełnego wykorzystania tekstur przypisanych do komponentów modelu. Wraz z opcją współdzielenia projektu na urządzeniach przenośnych, za pomocą formatu BIMx, czyni to z programu Archicad skuteczne narzędzie wspomagające prezentację i komunikację z innymi uczestnikami procesu projektowego” – tłumaczy Maciej Szymanik, członek zarządu firmy WSC, autoryzowanego dystrybutora Archicada na Polskę.

Współpraca międzybranżowa

Archicad to również wiodąca platforma zawierająca najnowsze rozwiązania współpracy i komunikacji międzybranżowej w standardzie OPEN BIM. Wykorzystanie formatu IFC, wbudowane narzędzia wykrywania kolizji, porównywanie modeli lub system dodawania uwag do projektu (z możliwością ich udostępniania w standardzie BCF), ułatwiają koordynację i współdzielenie decyzji projektowych z projektantami innych branż. „W najnowszej 25. edycji Archicada zaimplementowane zostały kolejne narzędzia ułatwiające wykorzystanie standardu IFC, m.in. definiowanie punktu początkowego modelowania i jego relacji do rzeczywistej lokalizacji projektu przy pomocy wbudowanego punktu geodezyjnego” – opisuje Maciej Szymanik.Ponadto, generowanie i edycja modelu analitycznego konstrukcji (dostępne od wersji 24) uzupełnione zostały o definiowanie obciążeń. Dzięki temu Archicad 25 może być coraz skuteczniej wykorzystywany również przez projektantów konstrukcji, którzy mogą pracować wspólnie z architektami na jednym modelu fizycznym”kontynuuje przedstawiciel firmy WSC. Wraz z wieloma innymi zmianami czyni to z programu Archicad 25 narzędzie przystosowane do potrzeb architektów oraz umożliwia skuteczne i efektywne prowadzenie całego procesu projektowego w jednym zintegrowanym środowisku.

Warto przeczytać