Przez lata koncerty w parku przy ulicy Ogrodowej odbywały się na otwartej przestrzeni w zaniedbanej muszli koncertowej, gdzie powodzenie eventu uzależnione było od dobrej pogody. Na zlecenie miasta Nowy Sącz projektanci Laboratorium Architektury podjęli się odnowy obiektu według nowych założeń projektowych. Jedną z podstawowych wytycznych inwestora było pełne zadaszenie sceny i widowni.
Autorom projektu zależało na możliwie najmniejszej ingerencji w krajobraz parku. Z myślą o ochronie zadrzewionego obszaru do budowy nowego obiektu wykorzystany został teren po wyburzonym amfiteatrze, który kształtem przypominał trapez. To zadecydowało o ostatecznej formie samej sceny, a nową widownię podzielono na sektory mieszczące 3500 osób. Wewnątrz obiektu, obok sceny i widowni, swoje miejsce znalazło zaplecze magazynowo-techniczne, w tym kantyna oraz garderoby dla artystów.
Bliskość rzeki Dunajec wymagała od projektantów rozwiązań konstrukcyjnych dla gruntów o słabej nośności – a więc posadowienia budynku na palach. Do zadaszenia widowni wykorzystano konstrukcję złożoną z dźwigarów o zmiennej geometrii bez podpór średnich. Powłokę membranową rozpięto w taki sposób, by zapobiec zaleganiu śniegu w okresie zimowym. Amfiteatr Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu uzupełniono stolarką otworową marki WIŚNIOWSKI.
Zamontowane w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego produkty marki WIŚNIOWSKI są wyjątkowo stabilne i odporne na odkształcenia. Aluminium, wykorzystywane w produkcji okien, drzwi czy fasad, ze względu na swoją lekkość i plastyczność oferuje niemal nieograniczone możliwości personalizacji. To bardzo ważna cecha, zwłaszcza w obiektach takich jak amfiteatr, które ze względu na działalność artystyczną już z definicji powinny charakteryzować się twórczą formą.
W projekcie amfiteatru przy ulicy Ogrodowej oprócz aluminiowych drzwi, okien i fasad marki WIŚNIOWSKI wykorzystano ponad 40 sztuk drzwi stalowych ECO. Funkcjonalne i designerskie drzwi ze stali ocynkowanej to najlepszy model dla przestrzeni użyteczności publicznej. Skrzydło wypełnia styropian, który izoluje termicznie i pochłania część dźwięków, gwarantując komfort akustyczny. Drzwi stalowo-płaszczowe, z pełnym lub przeszklonym skrzydłem, w połączeniu z solidną stalową ościeżnicą, wykonaną z kształtowników profilowanych, to konstrukcja gwarantująca niezawodną pracę na lata.
W obiekcie zainstalowano również bramę segmentową MakroPro w kolorze RAL 7040. To wytrzymały produkt gwarantujący 25 000 cykli „otwarcie-zamknięcie”. Unikalne rozwiązania technologiczne zastosowane w bramie MakroPro zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, bardzo dobre parametry termiczne, trwałość konstrukcji oraz łatwość serwisowania.
Pełnowymiarowa przestrzeń Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu żyje dzisiaj własnym życiem, proponując Sądeczanom w każdym wieku szereg sposobów na aktywny wypoczynek. We współczesnej formie amfiteatru z tygodnia na tydzień odbywają się wydarzenia łączące we wspólnej zabawie tysiące widzów. Zadaszony obiekt, wyposażony w jakościową stolarkę marki WIŚNIOWSKI, gwarantuje rozrywkę bez względu na pogodę. Ta niezależność zapewnia spokój zarówno organizatorom, twórcom, jak i publiczności, która podkreśla dobrą energię imprez organizowanych pod dachem sądeckiego amfiteatru.
WAŻNE INFORMACJE
Lokalizacja: POLSKA, NOWY SĄCZ
Zespół projektowy: LABORATORIUM ARCHITEKTURY
Autorzy: ANNA MAŁEK, TOMASZ BŁAŻYCA, BARTOSZ GARCZARZYK, PAWEŁ MARYŃCZUK
Konstrukcja: ADAM ŁOJ, MICHAŁ WACH
Stolarka otworowa: FIRMA WIŚNIOWSKI
Konstrukcja zadaszenia membranowego: ABASTRAN
Konstrukcja z drewna klejonego: NORDWOOD
Instalacje sanitarne: PRACOWNIA PROJEKTOWA M2O
Instalacje elektryczne: PRACOWNIA PROJEKTOWA PAWLAK
Generalny wykonawca: ERBET
Inwestor: MIASTO NOWY SĄCZ
Powierzchnia zabudowy: 3657,7 M2
Powierzchnia użytkowa: 3580 M2