Facebook

Alians betonu i zieleni

Z:A 79

Beton to niewątpliwe "odkrycie" architektury XX wieku. Jeden z czołowych architektów tego okresu - Le Corbusier uznał go za materiał warty uwagi i od tego momentu na dobre rozgościł się on w budownictwie. Ze względu na swoje właściwości ma on szereg różnych zastosowań i jest wykorzystywany na wiele sposobów. Jest materiałem, który wykorzystuje się również do aranżacji przestrzeni publicznych i zielonych woonerfów w miastach.

Prefabrykaty betonowe dają architektom szerokie możliwości kształtowania krajobrazu w otoczeniu budynków. Dziś betonowych elementów nawierzchni nie kojarzy się już tylko ze świetnie znanymi z lat 90. „puzzlami”, układanymi masowo na chodnikach, ścieżkach rowerowych czy w szeroko rozumianych przestrzeniach publicznych. Dzięki stale rozwijanemu portfolio, producenci wyszli poza utarte schematy, tworząc inspirujący design produktów oraz pokazali, że beton to nie tylko kostka i płyta nawierzchniowa. Współczesne aranżacje otoczenia budynków uzupełniają obrzeża, murki czy betonowe donice, w które wkomponowywana jest zieleń.

Donica L-ka Tigela fot. Polbruk

W świecie szarych stylowych prostokątów

Styl nowoczesny w architekturze charakteryzuje się nieskomplikowaną, minimalistyczną, czystą i geometryczną formą. W ten sposób projektuje się nie tylko budynki, ale również ich otoczenie. Bardzo ważne miejsce w tym koncepcie zajmuje zieleń, kontrastująca z szarością betonu, będąca niezbędna w przestrzeni publicznej. Nowoczesne nawierzchnie w otoczeniu budynków są zwykle budowane z prostokątnych płyt betonowych utrzymanych w odcieniach szarości. Całość aranżacji dopełniają zielone przestrzenie wygradzane za pomocą murków lub obrzeży, a także elementy małej architektury. Jednak to właśnie nawierzchnia i jej dobór nadają ton całemu otoczeniu, tworząc spójną kompozycję. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest nawierzchnia przy Teatrze Muzycznym w Lublinie, wykonana z Polbruk Urbanika 60 w kolorze szarym. Doskonale pasuje ona do nowoczesnej bryły budynku, który był przebudowywany w ostatnich latach. Tę samą płytę w kolorze szarym i grafitowym użyto również przy jednej ze szkół podstawowych w Rzeszowie. Zastosowano ją na reprezentacyjnym dziedzińcu przed wejściem głównym do obiektu. Swoim minimalistycznym charakterem podkreśla ona nowoczesny styl architektoniczny, w którym została wzniesiona szkoła. 

Szkoła w Rzeszowie fot. Polbruk

Niezwykle popularne w aranżacjach nowoczesnych przestrzeni, a w szczególności placów w centrach miast, są również wielkoformatowe betonowe płyty o geometrycznym kształcie. "Do tego rodzaju produktów należy płyta Polbruk Magna, która jest idealnym i bardzo estetycznym rozwiązaniem dedykowanym dla przestrzeni o charakterze wielkomiejskim. Posiada ona wymiary: 100x75 cm i 50x75 cm oraz grubość 8 lub 10 cm, dzięki której plac nie jest tylko deptakiem dla pieszych. Odpowiednia grubość płyt umożliwia przeniesienie obciążeń, które powstają podczas wjazdu ciężkiego sprzętu lub rozstawiania potrzebnych dla tego typu wydarzeń instalacji" – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk. Magna to jedna z największych płyt betonowych dostępnych na rynku. Co ciekawe, płyty betonowe o dużym formacie najczęściej można spotkać na placach w centrach miast, w miejscach poddanych rewitalizacji lub przy nowoczesnych biurowcach. Wśród przykładów takich zastosowań można wymienić nawierzchnię będącą elementem projektu biurowca Kanlux z Radzionkowa, który otrzymał nagrodę Grand Prix w europejskiej edycji International Property Awards 2017-2018.

Warto również zwrócić uwagę na mniejszą w rozmiarze kostkę Polbruk Triada, która jest tegoroczną nowością w ofercie firmy. To geometryczna i oszczędna w formie nawierzchnia, która każdej przestrzeni doda elegancji i dynamizmu. Ma grubość 8 cm i może być wykorzystana w ruchu kołowym powyżej 3,5t. Kostka Triada dostępna jest w trzech formatach (20x30 cm, 20x40 cm, 20x50 cm) umożliwiających komponowanie interesujących wzorów oraz pięciu nowoczesnych kolorach: szarym, stalowym, grafitowym, nerino i onyx.

Polbruk Triada fot. Polbruk

Zieleń, która ożywia!

Wybór odpowiedniej nawierzchni komponującej się stylistycznie z otoczeniem budynku to tylko połowa sukcesu. Dziś nie może się ono obyć bez zieleni, co jest spójne z zasadami zrównoważonego kształtowania przestrzeni miejskiej, a także współczesnymi trendami ekologicznymi. Zieleń stanowi również pożądany w stylu modernistycznym kontrast dla szarości betonu. Najważniejsze jest jej umiejętne wkomponowanie w całość aranżacji. Można to zrobić używając prefabrykatów betonowych, takich jak donice, murki czy obrzeża. Po pierwsze wytyczą one strefy zielone, oddzielając je od ciągów pieszych czy jezdnych, a po drugie skutecznie ochronią roślinność przed niszczeniem jej przez pieszych czy samochody. Ciekawym rozwiązaniem dedykowanym do nowoczesnych przestrzeni jest rodzina produktów Tigela. Składa się ona z donic Tigela oraz modułów L-ka Tigela. Te pierwsze występują w kolorze stalowym i grafitowym oraz posiadają kształt zbliżony do sześcianu, dzięki czemu można je stosować jako obiekty wolnostojące lub budować z nich większe konstrukcje. Te drugie to dobre rozwiązanie do miejsc, gdzie do zagospodarowania jest niewielka przestrzeń. Z pomocą donicy Tigela stworzymy kaskady wypełnione roślinnością, na przykład wzdłuż biegów schodów, lub wertykalne roślinne ściany. Doskonałe ramy kompozycyjne dla zieleni można stworzyć również przy pomocy wspomnianego wcześniej modułu L-ka Tigela. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on kształt litery „L”. Pojedynczy element ma wymiar 42x33 cm i wysokość 80 cm. Moduły L-ka Tigela można układać na krótszym bądź dłuższym boku, dzięki czemu możliwe jest zaakcentowanie wagi poszczególnych grup roślin w tworzonym założeniu.

Donica L-ka Tigela fot. Polbruk

Enklawy  w przestrzeni miejskiej można również stworzyć z takich produktów, jak Obrzeże Treo czy Murek Grando. Pierwszy z wymienionych produktów cechuje minimalizm oraz kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości. Wyróżniającą cechą Treo są pionowe fugi dodające mu lekkości i dynamizmu. Obrzeże to można zastosować w klasyczny sposób, jako granicę lub zbudować z niego rabatę kwiatową. Podobne możliwości daje murek Grando. Przy jego pomocy możemy dość swobodnie modyfikować wysokość granicy otaczającej tereny zielone, a poza tym wykorzystać go jako murek, po którym będą wspinały się rośliny pnące. W nowoczesnych przestrzeniach miejskich najlepiej sprawdzi się murek Grando w kolorze grafitowym.

Prefabrykaty betonowe we współczesnych przestrzeniach miejskich służą nie tylko do wykonywania nawierzchni stanowiącej dopełnienie nowoczesnych budynków. Dzięki nim wzbogacimy aranżacje i wytyczymy przestrzenie zielone, które odgrywają istotną rolę we współczesnej tkance miejskiej.

Teatr Muzyczny w Lublinie, fot. Polbruk

 

Warto przeczytać