Artykuły autora
przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, członek WKUA i MKUA w Katowicach; od 1996 roku wraz z żoną Barbarą prowadzi Biuro Studiów i Projektów w Gliwicach
tekst: Piotr Średniawa
Od czasu antyku architektura i związane z nią teorie przebyły drogę po licznych meandrach i rozdrożach, szczególnie w XX wieku. Tak jak w starożytnej Grecji poszukiwano harmonii w obszarach estetyki, proporcji i arytmetyki, zgodnie z uznaniem, że konieczne jest stworzenie porządkujących architekturę i rzeźbę teorii oraz reguł, tak również na początku XXI wieku harmonia to naczelny postulat. Nie poszukuje się go jednak w wymiarze estetycznym, chociaż nadal jest on istotny, a w harmonii z całą planetą, postrzeganą jako globalny, konieczny do utrzymania i ochronienia, nasz wspólny ekosystem. »
W naszym kraju blokowiska administrowane przez spółdzielnie traktuje się niemal jak miejsca wykluczone z jurysdykcji planistycznej. Są one poddawane doraźnym, często przypadkowym ingerencjom przestrzennym i traktowane jako zabudowa tymczasowa, mająca trwać do śmierci technicznej. Nadszedł jednak czas, aby przeanalizować potencjał blokowisk, podjąć względem nich odpowiednie działania i zacząć je traktować jako pełnoprawne, integralne elementy miejskiej struktury. »
To zaskakujące, jak różnie można postrzegać, oceniać i odczuwać architekturę oraz ile czynników ma na to wpływ. Mimo że odbieramy ją wszystkimi zmysłami, to jeden z nich wykorzystujemy w aż 80 procentach. »
Dwudziestolecie IARP to nie tylko okazja do świętowania. Jubileusz powinien również skłaniać do refleksji i obligować do wyznaczenia przyszłościowych kierunków. Ponieważ formuła felietonu niezbyt pasuje do takich rozważań, postanowiłem posłużyć się innym, nieliterackim instrumentem, jakim jest swot, analizując za jego pomocą mocne i słabe strony Izby oraz jej szanse i zagrożenia. »