Artykuły autora
architekt, doktorantka na Wydziale Architektury w Szczecinie, zajmuje się tematyką stosowania cyfrowych narzędzi parametrycznych w systemie projektowym, redaktor prowadząca Z:A
tekst: Marta Gołębiowska
Mówi się, że najbardziej ekologiczne budynki to te, których nie wybudowano. Drugie w kolejności są istniejące obiekty, którym można nadać nowe życie. To główny nurt dzisiejszej architektury, opartej na zasadzie odpowiedzialnego i zrównoważonego podejścia do przekształcania przestrzeni. »
Ruch daje nam wybór. Gdyby nie on, musielibyśmy zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie. W taki sposób dajemy możliwość decyzji samym mieszkańcom, którzy mogą adaptować przestrzeń do swoich potrzeb na wiele sposobów. »
Przyszłość miast przede wszystkim zależy od samych mieszkańców. To ich potrzeby i marzenia powinny być naszymi drogowskazami. Tak jak z projektowaniem ścieżek na trawniku. Architekci uważają, że sami są mądrzy, konsultują temat z pejzażystami, specjalistami od komunikacji, a potem przychodzą ludzie i wydeptują swoje ścieżki w zupełnie nowych miejscach. »
Od kilku dekad technologie skutecznie dokonują transformacji procesu projektowania architektury i warsztatu architekta. W czasie globalnej urbanizacji, zmian klimatu oraz wyczerpywania się zasobów poszukuje się rozwiązań architektonicznych z naciskiem na ekologię. »