Facebook

Dom z systemami ALUPROF w dzikim krajobrazie Warmii

Z:A 72

Umiejętnie wpisany w niemal dziewiczy, nietknięty ludzką ręką pejzaż, dom Green Line – projektu studia Mobius Architekci – zachwyca prostotą formy, architektonicznymi detalami i bliskością natury. Charakterystyczny jest dla niego zielony dach, który tworzy jedną linię ze znajdującym się w obrębie działki wzniesieniem

Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych i rozwiązań architektonicznych, takich jak systemy aluminiowe ALUPROF, umożliwiło idealne dopasowanie bryły do ukształtowania terenu. To otworzyło dom na otaczającą naturę przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej w budownictwie rezydencjalnym intymności.

Znika z pola widzenia

Na początku była działka: pośród pól, lasów i jezior. Znajdujący się na jej terenie naturalny fałd ziemny zainspirował architekta Przemka Olczyka do stworzenia prostej i nieskomplikowanej formy budowli, która mimo dużych gabarytów nie przytłacza. Wrażenie naturalności będące wynikiem „swobodnego wpisania” obiektu w morfologię terenu, potęguje wyraźna, smukła linia powstała przy wykorzystaniu żelbetowej płyty o grubości 90 cm. To ona determinuje horyzontalny układ bryły z czytelnym podziałem na strefę dzienną – na parterze, oraz nocną – na piętrze. Sylwetka zielonego dachu, stanowiącego swoiste przedłużenie wzniesienia, nadała domowi ponadczasowy charakter.

Horyzont na wyciągniecie ręki

Dom o łącznej powierzchni ponad 460 m2 z jednej strony otwiera się na jezioro. Zastosowanie wielkogabarytowych przeszkleń daje mieszkańcom poczucie niczym nieograniczonej przestrzeni. Umiejscowienie okien od strony południowo-zachodniej pozwoliło zachować główne osie widokowe oraz w sposób naturalny doświetlić strefę dzienną . Dodatkowo, przeszklone ściany stanowią transparentną osłonę przed wiejącymi w tej części regionu silnymi wiatrami.

W domu „Green Line” zastosowano system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-86SI, który jest odpowiedzią na trendy zrównoważonego budownictwa. Jest on polecany do budownictwa energooszczędnego ze względu na zwiększone właściwości izolacyjne. Wykorzystany w zewnętrznych elementach zabudowy polepsza efektywność energetyczną budynku.

System MB-86 jest odpowiedzią nie tylko na trendy zrównoważonego budownictwa, ale i designu. Szerokość ram okien w widoku od strony zewnętrznej zabudowy jest niewielka, dzięki czemu powierzchnia przeszklenia i ilość wpadającego przez nie światła jest maksymalnie powiększona. Dzięki wysokiej wytrzymałości profili możliwe jest wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, sprawiającej wrażenie smukłej i lekkiej, np. panoramicznych przeszkleń dających wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR ALUPROF SA.

Szklane elementy konstrukcji powstały m.in. w oparciu o system fasady półstrukturalnej MB-SR50N EFEKT. Umożliwia on wykonywanie lekkich ścian osłonowych (typów zawieszanego i wypełniającego) oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Tym, co go wyróżnia jest specjalny sposób mocowania szyb do słupów i rygli, który tworzy efekt gładkiej szklanej ściany, podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości jedynie 2 cm. Szczeliny te wypełnione są specjalnym spoiwem silikonowym, zapewniającym wysoką szczelność konstrukcji i podwyższającym właściwości izolacyjne.

Dom otwarty… na jakość

W budynku wykorzystano również drzwi podnoszono-przesuwne, które są idealną propozycją połączenia wnętrza z przyrodą na zewnątrz.

Auprof MB-77HS to rozwiązanie dla osób poszukujących wygodnego i estetycznego wyjścia z domu na taras. Konstrukcja, umożliwiająca wykonanie ruchomych przeszkleń o znaczących gabarytach jest wysoce stabilna i komfortowa w użytkowaniu. W łatwej i bezpiecznej obsłudze pomagają dostępne mechanizmy: napędy automatyczne w wersji widocznej lub ukrytej oraz hamulec Comfort Close. Ważną zaletą systemu jest także możliwość zabudowy narożnej w dwóch wersjach: o kątach 90o lub 270o. Dzięki temu po rozsunięciu skrzydeł można uzyskać całkowicie otwartą przestrzeń bez widocznego słupka, co wpisuje się w trendy nowoczesnej architektury – dodaje Bożena Ryszka.

System MB-77HS cechuje bardzo dobra izolacyjność termiczna konstrukcji i możliwość instalacji pakietów szybowych o grubości do 58,5 mm. Drzwi podnoszono-przesuwne osiągają współczynnik przenikalności cieplnej Uw od 0,84 W/(m2K)*, dzięki czemu plasują się na czele tego typu rozwiązań. Co więcej, konstrukcje te mogą również spełniać wymogi odporności na włamanie do klasy RC2. System jest dostępny w całej palecie kolorystycznej RAL lub NCS, lakierach strukturalnych i drewnopodobnych. Jego profile mogą być dwukolorowe: inne na zewnątrz i inne w środku.

Z drugiej strony domu okna wychodzą na wewnętrzne atrium, któremu nadano nowoczesny charakter za pomocą wywodzących się z wielkomiejskiej dżungli betonowych schodów, charakterystycznych dla obiektów użyteczności publicznej. Wydzielony linią dachu dziedziniec gwarantuje mieszkańcom atmosferę intymności, również dzięki możliwości otoczenia go wielkimi zasłonami.

Duch Warmii

Niegdyś na Warmii i Mazurach gospodarstwa wznoszono na planie litery „L”, a chałupy miały proste, dwuspadowe dachy ze strzechy. Do tych cech nawiązuje bryła „Green Line” o kształcie „elki”, ze strzelistym dachem o nachyleniu 45º oraz z drewnianym detalem w postaci lameli.

Uwzględnione w projekcie odważne rozwiązania architektoniczne i kompozycyjne cieszą oczy mieszkańców nietuzinkową architekturą budynku zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Umiejętne połączenie nowoczesnych materiałów, takich jak: aluminium, szkło i beton,  z otaczającą roślinnością jest inspiracją dla inwestorów którzy chcą żyć w zgodzie z naturą oraz ideą energooszczędności, bez konieczności rezygnacji z wyjątkowych walorów wizualnych i użytkowych domu.

reklama

Warto przeczytać

Brak powiązanych artykułów.