OGÓLNOPOLSKI MAGAZYN IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| TECHNIKA W ARCHITEKTURZE |  PROMOCJA |
|_#55ZA

 

 

Jaki laminat do kuchni?
/// artykuł online w całości

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

Co piąty Polak uznaje szkło za element zdobiący i przykuwający uwagę w kuchni, podczas gdy fototapetę, kamień czy cegłę wskazuje tylko co dziesiąta osoba – tak wynika z sondażu przygotowanego przez znany polski portal wnętrzarski. Szkło jest jednak materiałem dosyć delikatnym, dlatego coraz częściej zastępuje się je trwalszymi laminatami szklanymi, doskonale imitującymi ten tradycyjny materiał. Takim rozwiązaniem jest Rauvisio crystal opracowany przez firmę Rehau. Z kolei materiałem, który idealnie nadaje się na powierzchnie o wysokim połysku jest Rauvisio brillant.
       
Jaki laminat do kuchni?
       
       

Laminat szklany Rauvisio crystal jest bardzo zbliżony wyglądem do mlecznego, matowego szkła. Natomiast Rauvisio brilliant dobrze zastępuje materiały lakierowane i charakteryzuje się wysokim połyskiem, co nadaje mu efektu głębi, a dzięki polimerowym obrzeżom bezspoinowym Raukantex pro i nowym technikom obróbki, nie stwarza niebezpieczeństwa wystąpienia „efektu ramki”

 

Materiał z wieloma atutami

Wykorzystywanie w kuchni szkła polimerowego to obecnie bardzo popularny trend wnętrzarski. I trudno się dziwić, bo stosując taki materiał uzyskuje się estetyczny, elegancki i nowoczesny wystrój, a jednocześnie pewność, że powierzchnia będzie charakteryzowała się trwałością i wysokimi walorami użytkowymi.

Laminaty firmy Rehau robią w kuchni doskonałe wrażenie. Można je wykorzystywać na frontach mebli kuchennych oraz do wykańczania wnęk i ścian. Bardzo dobrze imitują szkło, podkreślając śnieżną biel panelu. Dzięki ich zastosowaniu wnętrze kuchni optycznie się powiększa i od progu sprawia wrażenie czystego i zadbanego. Zresztą jednym z atutów laminatów Rauvisio jest także łatwość utrzymania ich w czystości, czemu sprzyjają bezspoinowe łączenia oraz nieporowata powierzchnia. Do pielęgnacji wystarczy ściereczka z mikrowłókna.

 

Przeciw uderzeniom i promieniom

Powierzchnia laminatów Rauvisio jest także bardzo odporna na uszkodzenia. Nie tworzą się na niej rysy czy zadrapania. W kuchni często może dochodzić do przypadkowych uderzeń w fronty. Jeśli są one polimerowe to wytrzymują znacznie więcej niż normalne szkło. A w sytuacji, gdy uderzenie jest bardzo silne i tak laminat ani nie generuje tylu odłamków, ani nie spowoduje ryzyka zranienia. Produkty Rehau są też odporne na działanie promieni słonecznych - nawet wieloletnie wystawienie na słońce nie powoduje zmiany ich barw, żółknięcia czy matowienia. To duży plus, bo kiedy na przykład, po jakimś czasie, zaszłaby potrzeba zmodernizowania projektu i dodania nowych elementów - wcześniej wykorzystane nie będą odbiegały wyglądem czy odcieniem.

Kolejnym atutem laminatów Rauvisio, szczególnie cenionym przez architektów, jest łatwość obróbki, która nie wymaga specjalistycznych narzędzi - wystarczą zwykłe, używane przez stolarzy. Za ich pomocą można materiał przycinać, wykonywać otwory i obrobić każdą płytę laminatu.

 

Tylko dwa milimetry

Na koniec warto „dorzucić” garść informacji technicznych. Rauvisio crystal jest laminatem szklanym o grubości 2,0 mm, w którego skład wchodzi barwiony kopolimer styrenu, przezroczysta warstwa PMMA oraz odporny na zarysowanie lakier UV. Dostępny jest on w wersji matowej i wysokopołyskowej. Jego odporność na uszkodzenia w porównaniu do szkła ocenia się na 10 do 1. Laminat też jest o połowę lżejszy od tego tradycyjnego materiału i można go stosować w miejscach, gdzie szkło byłoby zbyt ciężkie, narażone na pęknięcie lub działanie wilgoci, temperatury i promieniowania UV.

Natomiast Rauvisio brilliant to wielowarstwowy, koekstrudowany laminat polimerowy, składający się z warstwy dolnej wykonanej z kopolimeru styrenu oraz akrylowej warstwy górnej. Dzięki połączeniu materiałów w jedną powłokę o grubości 0,7-0,8 mm charakteryzuje się wysoką sprężystością, co ma pozytywny wpływ na jakość uzyskiwaną w trakcie obróbki, a w połączeniu z płytą nośną z materiałów drewnopochodnych pozwala uzyskać gładką lustrzaną powierzchnię. Rauvisio brilliant dostępny jest na życzenie również w formie prasowanej płyty wielkoformatowej (1300 x 2800 mm), składającej się z laminatu o wysokim połysku, płyty MDF oraz dobranego kolorystycznie elementu przeciwprężnego. Koniec artykułu

 

Rehau Sp. z o.o.
Baranowo, ul. Poznańska 1 A
62-081 Przeźmierowo k. Poznania
tel.: +48 61 84 98 400
> www.rehau.pl/meble

 

 

 

 
Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Polecamy lekturę Z:A_#55
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Młodzi architekci
w Europie: kondycja
i przyszłość zawodu

arch. Jola Starzak,
arch. Dawid Strębicki, architekci IARP

DOŚWIADCZENIA
Obszar Oddziaływania Obiektu / refleksje przed godziną „zero”
arch. Piotr Gadomski, architekt IARP
PRAWO
Konkursy: ziemia obiecana czy droga donikąd?
arch. Krzysztof A. Nowak

IZBA ARCHITEKTÓW
Sztuka aikido
arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
FELIETON
Anioł najbardziej przykuwa moją uwagę / czyli polski gust architektoniczny...
autor: Błażej Prośniewski, redakcja: Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.