Zanim jeszcze powstał projekt parku i rewaloryzacji terenów przy rzece, odbyły się warsztaty z mieszkańcami, którzy sami określili, czego oczekują od mającej powstać przestrzeni. Następnie projekt zaaranżowania terenów przy poznańskim Chwaliszewie przygotowało biuro 1050 Pracownia Architektury, które wzięło pod uwagę oczekiwania przyszłych użytkowników. W projekcie architektonicznym pojawiły się wygodne alejki z betonowymi siedziskami, ścieżka rowerowa, fontanna, amfiteatr oraz nieszablonowy plac zabaw dla dzieci. Przetarg na realizację parku wygrał Zakład Kształtowania Zieleni Gardens, który wykonanie elementów małej architektury zlecił firmie Pozbruk, ponieważ złożyła najkorzystniejszą ofertę.
Wyposażenie miało harmonijnie współgrać z powstającą zieloną przestrzenią w centrum miasta. Zaprojektowane z betonu architektonicznego elementy miały być nie tylko trwałe i estetyczne, ale przede wszystkim nie przytłaczać projektu, stanowiąc jedynie jego dopełnienie, przy jednoczesnym spełnieniu wszelkich funkcji użytkowych.
Pozbruk w ramach zlecenia przygotował ławki wolnostojące, ławki łukowe przy Starej Gazowni, ławki amfiteatru, obrzeża fontanny oraz oporniki łukowe, stanowiące element dekoracyjny.
Współpraca z architektami
Wszystkie prefabrykaty do nowego parku zostały wykonane w oparciu o projekt pracowni 1050 i pod autorskim nadzorem architektów. We współpracy z arch. Mariuszem Więckiem, Pozbruk szukał rozwiązania, które zoptymalizowałoby koszty wytworzenia prefabrykatów, przy zachowaniu niezmienionej wizji architektonicznej.
– Początkowo elementy parkowej małej architektury miały być wylewane na mokro na budowie – opowiada Mariusz Więcek z 1050 Pracownia Architektury. – Jednak z racji podniesienia standardów wykończenia oraz wytrzymałości elementów, razem z wykonawcą zdecydowaliśmy się na ich prefabrykację, co niosło za sobą konieczność dostosowania projektu do potrzeb technologicznych produkcji prefabrykatów. Ze względu na stopień skomplikowania form, ponieważ nie są to proste bryły, lecz elementy łukowe o różnych promieniach, przyjrzeliśmy się ponownie małej architekturze parku i przystąpiliśmy do procesu optymalizacji projektu pod kątem prefabrykacji żelbetowej.
Wyzwania i próby
Największym wyzwaniem dla firmy było wykonanie ławek łukowych. Trzeba je było podzielić na możliwie powtarzalne moduły, tak by ich produkcja nie wymagała konstrukcji formy na każdy z możliwych elementów, co zdecydowanie podwyższyłoby koszty realizacji. Dzięki profesjonalnemu doradztwu, zaangażowaniu i wsparciu ze strony architektów z 1050 niełatwy projekt udało się zrealizować dokładnie według wytycznych projektu architektonicznego.
– Jakość wykonania prefabrykatów jest bardzo wysoka, co było dla nas jako architektów niezwykle istotne – mówi Mariusz Więcek. – Mieliśmy możliwość pełnego panowania nad recepturą i finalnym wyglądem betonu. Ogromną zaletą współpracy jest fakt, że Pozbruk dysponuje własnym laboratorium, w którym wykonano kilka prób, tak aby dobrać najlepszy pod względem jakości i estetyki produkt. Odcień betonu, jego struktura oraz porowatość były na bieżąco konsultowane i dopracowywane w kolejnych próbach, aby na ich podstawie wybrać finalną próbkę oraz recepturę i przystąpić do masowej produkcji. Bardzo cenimy współpracę z Biurem Techniczno-Konstrukcyjnym Pozbruk, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom architekta, stara się zawsze, żeby produkty były dostosowane do naszych potrzeb i spełniały nasze oczekiwania.
Wszystkie elementy małej architektury stanęły już w chwaliszewskim parku, w tej chwili (kwiecień 2016) brakuje jeszcze jednego rodzaju ławki i koszy na śmieci. Jednak Pozbruk nie ograniczył się tylko do dostarczenia konstrukcji betonowych. Na swoje „barki” wziął też wykonanie drewnianych okładzin na siedziska oraz elementów z blachy kortenowskiej na czoła ławek. Dzięki temu dostarczył wykonawcy w pełni gotowy do montażu produkt.
Firma Pozbruk od lat produkuje betonowe elementy małej architektury, które można zamówić z gotowych prefabrykatów np. kule ogrodowe, kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery czy donice. Opisany wyżej projekt był jednak realizowany pod indywidualne zamówienie. W takim przypadku na drodze konsultacji na linii wykonawca-projektant-firma powstają prefabrykaty „szyte na miarę” konkretnych zastosowań. Pozbruk posiada w swoim portfolio wiele podobnych, niestandardowych realizacji.
Celem firmy jest zrozumienie wizji architekta w taki sposób, aby przede wszystkim spełnić wszelkie wymogi technologiczne i formalne projektu, ale nie zapomnieć przy tym o wyglądzie i estetyce produktów. Przecież budowanie pięknej wspólnej przestrzeni jest zadaniem, które ma zachwycić mieszkańców i zachęcić do korzystania z niej. Technologia zastosowana do produkcji prefabrykatów gwarantuje ich trwałość przez długie lata, co pozwala na oszczędności np. w gminnych budżetach.
Firma Pozbruk zaprasza do współpracy architektów, konstruktorów, firmy wykonawcze oraz inwestorów indywidualnych. 
> napisz do autora: bartosz.nowakowski@pozbruk.pl
|