OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| TECHNIKA W ARCHITEKTURZE | PROMOCJA |
|_#43  ZA

 

 

Skuteczna ochrona przed upałem
/// Małgorzata Respekta-Paszkiewicz /// artykuł online w całości

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

Upragnione lato zwykle kojarzy się z wakacjami, jednak tak naprawdę większość czasu w tym okresie spędzamy zazwyczaj w domach, mieszkaniach czy po prostu w pracy. Nic więc dziwnego, że upał, tak przyjemny podczas urlopu, w życiu codziennym może stać się bardzo uciążliwy. Gorące promieniowanie słoneczne napływa przez okna i różnego rodzaju przeszklenia do wnętrz budynków, doprowadzając do ich przegrzewania. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie markiz zewnętrznych zarówno na oknach pionowych, jak i dachowych.
       
Skuteczna ochrona przed upałem
       
       

Markizy montowane na zewnątrz okien efektywnie chronią wnętrza przed nagrzaniem. Z przeprowadzonych przez firmę Fakro badań wynika, że są one do 8 razy skuteczniejsze niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. Absorbują bowiem promienie słoneczne przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, nie wpuszczając go do pomieszczenia.

Natomiast w przeciwieństwie do rolet zewnętrznych i okiennic, markizy firmy Fakro doskonale łączą zacienienie z widocznością. Materiał przesłaniający okno ma taką przezierność, że pozwala widzieć, co dzieje się na zewnątrz, jednocześnie zapewniając mieszkańcom prywatność i chroniąc nie tylko przed słońcem, ale też przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno i nie trzeba w ciągu dnia włączać sztucznego oświetlenia.

Markizy w domach i biurach

Rozkład natężenia światła w pomieszczeniu przy zaciągniętej markizie jest równomierny i zdecydowanie bardziej przyjazny dla oczu niż przy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Nie występują wówczas szkodliwe refleksy podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze, dlatego takie osłony okienne sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też biurach. Minimalizują one również szkodliwe promieniowanie UV, chroniąc przedmioty przed odbarwianiem się i wyblaknięciem.

Markiza w wersji elektrycznej może pełnić także funkcję moskitiery. Wystarczy ją zasunąć, a profile i siatka utworzą ochronną barierę przed owadami i insektami. Możemy pozostawić uchylone okno bez obaw o wlatywanie z zewnątrz kłopotliwych gości.

Innowacja nr 1: solarne sterowanie

Prawdziwą innowacją jest sposób obsługi markizy Solar, a właściwie jego brak. Markiza VMZ Solar posiada inteligentny system automatycznej obsługi, dostosowujący się do stopnia nasłonecznienia. Nie potrzebuje zasilania z sieci elektrycznej, ponieważ silnik napędzany jest energią słoneczną, a rolę czujnika pełni panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na promieniowanie słoneczne. W przypadku dużego nasłonecznienia markiza samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Przy pochmurnej pogodzie osłona automatycznie się zwija, zwiększając napływ naturalnego światła.

Markiza do okien pionowych, oprócz wersji solarnej, dostępna jest jeszcze w dwóch wariantach sterowania:

  • VMZ Z-Wave – zasilana prądem z sieci elektrycznej i sterowana za pomocą pilota lub przełącznika naściennego w bezprzewodowym systemie Z-Wave,
  • VMZ – obsługiwana ręcznie lub za pomocą drążka (drążek należy dokupić).

 


Ruchoma belka pozwala na odchylenie markizolety, co umożliwia
dostęp do parapetu zewnętrznego


Markiza skutecznie chroni przed słońcem, ale nie zasłania całkowicie
widoku na zewnątrz

 

Innowacja nr 2: markizoleta

Markizoleta to kolejny produkt służący do ochrony pomieszczenia przed nagrzewaniem. Posiada bardzo podobne walory jak markiza, lecz różni się od niej budową. Ma specjalnie odchylaną belkę, dzięki której nad częścią okna tworzy się mały daszek. Takie rozwiązanie pozwala na wpadanie do środka większej ilości naturalnego światła (potrzebnego np. roślinom doniczkowym), jak też łatwy dostęp do parapetu zewnętrznego.

***

Nowoczesne markizy i markizolety to już nie tylko zadaszenia nad balkonami czy tarasami. To produkty montowane na oknach fasadowych i dachowych, które oprócz zapewniania ochrony przed nagrzewaniem, posiadają wiele dodatkowych zalet i znacznie podnoszą komfort we wnętrzach w upalne dni. Są doskonałym rozwiązaniem do budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej.Koniec artykułu

 

Okno bez osłon
Promieniowanie słoneczne przenika przez szyby do pomieszczenia. Po zetknięciu z powierzchnią przedmiotów znajdujących się we wnętrzu, promieniowanie zamienia się w ciepło. Szyby z powłoką niskoemisyjną zatrzymują je w pomieszczeniu, przez co wnętrze się nagrzewa.

 

Okno z osłoną wewnętrzną
Promienie słoneczne przenikają przez szyby do pomieszczenia i pochłaniane są przez roletę wewnętrzną. Przemieniają się w ciepło, które nie jest przepuszczane na zewnątrz przez szybę z powłoką niskoemisyjną. Zasłona zamiast chronić przed ciepłem nagrzewa się i emituje ciepło do wnętrza. Prowadzi to do niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni.

 

Okno z markizą zewnętrzną
Markiza nie dopuszcza do przenikania
promieni słonecznych do pomieszczenia. Większość promieniowania słonecznego nie dociera nawet do przeszklenia. Absorbowane jest ono przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza.

 

 

> napisz do autora: m.respekta@fakro.pl

 

 

 
  Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Polecamy lekturę Z:A_#43
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Nie można „deregulować” architekta inżynierem budownictwa
Sebastian Osowski,
na podst. informacji IARP

IZBA ARCHITEKTÓW
Tajny plan
zniszczenia świata

arch. Wojciech Gwizdak
FELIETON
Osiedle oparte
na współpracy

arch. Piotr Fokczyński

WYWIAD Z:A
Rodzina wielorodzinna w lokalu o trwałych ścianach
arch. Bożena Nieroda,
arch. Wojciech Gwizdak
DEFEKTY PRAWA
Wszyscy chcą
zostać architektami...

Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.  |  Zarządzanie serwisem i custom publishing: Oria Media.