Uzasadnienie
Pompejusz Wielki znany jest głównie jako członek I triumwiratu oraz przegrany przeciwnik Gajusza Julisza Cezara. Mniej znamy go z udziału w tłumieniu rebelii Sertorniusza w Hiszpanii, wytępienia piratów na Morzu Śródziemnym, ostatecznego pokonania zaprzysięgłego wroga Rzymu Mitrydatesa VI Eupatora, czy jako stronnika Sulli w wojnie z popularami. Występuje wprawdzie w paru filmach obok Marka Licyniusza Krassusa jako pogromca Spartakusa, lecz jego relacje z budownictwem i przepisami budowlanymi są praktycznie nieznane nikomu, nawet architektom. Tymczasem jego historia w kontekście przepisów techniczno-budowlanych jest ze wszech miar warta przytoczenia i uhonorowania przez nasze środowisko.
By właściwie wytłumaczyć całą historię, konieczne będzie naświetlenie kontekstu, który zarazem wyjaśni złożoność faktów oraz ich głębokie ukorzenienie w realiach tamtych czasów...
Republikański Rzym miał wiele elementów współczesnej demokracji, jednak pewne różnice są dziwne. Wyobraźcie sobie, Drogie Koleżanki i Koledzy, rzecz dziś niemożliwą. Oto ponad 2000 lat temu nie dość, że nie otrzymywano pensji za pełnienie funkcji publicznych, to jeszcze w czasie ich pełnienia należało z własnych pieniędzy finansować część inwestycji infrastrukturalnych służących ludowi rzymskiemu. Wiele budowli, term, dróg, akweduktów, forów do dziś nosi imiona ich fundatorów, którzy z własnych środków wznieśli te inwestycje dla pożytku ludu rzymskiego. Pompejusz Wielki również podążał tą drogą. (...)
(...)
To nie jest pełna treść artykułu. Jak przeczytać całość? Patrz poniżej.
|
|