OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| RELACJE |  |
|_#42  ZA

 

 

Maestro del Design we Wrocławiu
/// redakcja Z:A /// artykuł online w całości

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

Włoski architekt i dizajner Alessandro Mendini odebrał 1 grudnia 2014 roku tytuł Doctora Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przy okazji jego wizyty w stolicy Dolnego Śląska, Muzeum Architektury i Galeria Neon przy ASP zorganizowały wspólną wystawę prac mediolańczyka. Ekspozycja jest otwarta do 15 marca 2015 roku.
       
Alessandro_Mendini_we_Wrocławiu
       
       

Uroczystość w Auli Leopoldina cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wśród zgromadzonych gości byli m.in. prezydent Wrocławia, rektorzy wrocławskich uczelni, ambasador Włoch w Polsce i wielu innych. Laudację wygłosiła dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa dr hab. Urszula Smaza-Gralak.

– W tym szczególnym miejscu i czasie gościmy wybitną indywidualność sztuk różnych, człowieka, który niestrudzenie polemizuje z kształtem otaczającego świata, który swoją niepowtarzalną osobowością i unikalnym wymiarem twórczej aktywności wpłynął na współczesne rozumienie działań artystycznych we wszystkich splątanych ze sobą przejawach, respektując delikatność, słabość, wrażliwość i niedoskonałość natury ludzkiej – mówiła dziekan Smaza-Gralak.

Kuratorem i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Dorota Koziara – pochodząca z Dolnego Śląska projektantka, artystka i wieloletnia współpracowniczka Mendiniego. Wrocławska wystawa stanowi podsumowanie całokształtu wieloletniej pracy artysty, ale skupia się głównie na realizacjach powstałych w ciągu ostatnich 10 lat.

Atelier Mendini udostępniło obszerną kolekcję unikatowych obiektów, m.in: słynny fotel Poltrona Proust w różnych wariantach, meble z serii Redesign, która w latach 80. zrewolucjonizowała świat dizajnu, kolekcję ceramiki wykonanej w słynnej tradycyjnej technice koreańskiej celadon, serię waz z paper mâché, specjalny projekt socjalny realizowany we współpracy z więźniami jednego z większych więzień we Włoszech Rebbibia, serię przedmiotów i obiektów Proust, w tym słynne Oggetto Banale Proust, oraz wiele innych dzieł mistrza. Z Triennale w Mediolanie, najważniejszej instytucji we Włoszech zajmującej się dizajnem i architekturą, do Wrocławia przyjechały oryginalne szkice wielu projektów. Na wrocławskiej wystawie można też podziwiać dużych rozmiarów obiekty rzeźbiarskie przeznaczone dla przestrzeni publicznej: lampy, wazy i siedziska.

 

> zobacz więcej: www.zawod-architekt.pl/mendini

 

 

 
  Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Polecamy lekturę Z:A_#42
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Nie można „deregulować” architekta inżynierem budownictwa
Sebastian Osowski,
na podst. informacji IARP

IZBA ARCHITEKTÓW
Tajny plan
zniszczenia świata

arch. Wojciech Gwizdak
FELIETON
Osiedle oparte
na współpracy

arch. Piotr Fokczyński

WYWIAD Z:A
Rodzina wielorodzinna w lokalu o trwałych ścianach
arch. Bożena Nieroda,
arch. Wojciech Gwizdak
DEFEKTY PRAWA
Wszyscy chcą
zostać architektami...

Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.  |  Zarządzanie serwisem i custom publishing: Oria Media.