OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
 
Zawod:ArchitektPortal_Z:A
 
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Z:A
| REDAKCJA ZA  |
|_01/2013ZA

 

 

Prestiż nie za darmo
///

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> e-Newsletter Z:A

Zapraszam do lektury Z:A_01/2013 i Przeglądu Z:A:Award
       
Podwójna izolacja ścian piwnic
       
       

Kolega arch. Piotr Glegoła, od pewnego czasu członek Komisji Wydawniczej IARP i znany Czytelnikom Z:A felietonista, ma tę cudowną przypadłość, że raz na jakiś czas częstuje mnie niezwykłymi cytatami pochodzącymi sprzed 80 czy nawet 120 lat. Niezwykłość tych cytatów polega na zaskakującej aktualności ich treści, a były przecież ówcześnie oficjalnie publikowane i miały – z całą pewnością w intencjach ich autorów – służyć rozwojowi oraz zmieniać ówczesną nieprzyjazną (sic!) rzeczywistość.

Zbiegiem okoliczności stało się tak, że jeden z tych fragmentów (przytoczę go już za chwilę) Piotr przesłał mi akurat w dniach kiedy spotykaliśmy się na interesujących rozmowach z przedstawicielami dwóch firm, które złożyły Z:A propozycję objęcia patronatem pewnego planowanego wydarzenia jakim chciały przykuć uwagę architektów.

Dyskutując o programie owego wydarzenia, równie przypadkowo wspomniałem o cytacie, wywołując nim żywe zainteresowanie i... propozycję by przyjąć na siebie organizację całego przedsięwzięcia. Zmieniało to oczywiście pierwotny plan, ale i oddawało w moje ręce możliwość opracowania programu wydarzenia, które stałoby się nie tylko formą konkursu typu „zaprojektuj z użyciem naszych produktów”, ale promowałoby jednocześnie zawód architekta jako środowiska profesjonalistów aktywnie rozwijających i współtworzących dorobek kulturowy i intelektualny państwa. A gdyby jeszcze udowodnić, że wartość i jakość pracy architekta opiera się na idei twórczej, której przedstawienie nie musi pociągać za sobą nadmiernych kosztów związanych ze szczegółowymi opracowaniami? Aby coraz rzadziej przywoływać tytuł jednego z artykułów w Z:A_04/2012 „Za szansę, za prestiż, za darmo”...

Jako redaktor naczelny Zawodu:Architekt, w naturalny sposób dążyłem do tego, aby wszystko odbyło się pod skrzydłami Z:A. I udało się! Przekonałem pierwotnych organizatorów, którzy od tego momentu stali się Mecenasami – tylko i aż!

W efekcie tych wszystkich zbiegów okoliczności, a następnie (nie ukrywajmy) kilkumiesięcznej pracy nad koncepcją, formułą, regulaminem, nagrodami i wreszcie składem komisji, mam dzisiaj wielką przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Przeglądzie Zawód:Architekt:Award.

„...w porządnej architekturze jest wszystko: i malarstwo i rzeźba, rysunek i wykres, – a stwarzając swe dzieło – olbrzyma, monumenty, sięgające pułapu i ogarniające przestrzenie nierzadko kilometrami, operuje pojęciami i elementami jubilerskimi i aptekarskimi. Dla architekta skala operacyjna jest olbrzymia, umysł jego, wyobraźnia jak najszerszych horyzontów myślowych i niezwykłej śmiałości, – nie ma w tej pracy miejsca na bojaźń przed „niewykonalnem”, – zadanie i każdy pomysł nigdy nie jest za ryzykowny i za wielki.”

Tak o pracy architekta pisał w 1938 roku Jerzy Sosnkowski, architekt, prozaik, grafik (Sztuka sztuk, Kurjer Warszawski z 11 listopada 1938). Uczestnicy Przeglądu Z:A:Award „Perspektywy architektoniczne: Moja idea, moja duma” stają przed możliwością potwierdzenia prawdziwości i współczesnej aktualności tych słów.

Zapraszam do udziału!


redaktor naczelny

 
Polecamy lekturę Z:A_01/2013

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Nie można „deregulować” architekta inżynierem budownictwa
,
na podst. informacji IARP

IZBA ARCHITEKTÓW
Tajny plan
zniszczenia świata

arch. Wojciech Gwizdak
FELIETON
Osiedle oparte
na współpracy

arch. Piotr Fokczyński

WYWIAD Z:A
Rodzina wielorodzinna w lokalu o trwałych ścianach
arch. Bożena Nieroda,
arch. Wojciech Gwizdak
DEFEKTY PRAWA
Wszyscy chcą
zostać architektami...

Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.