OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
 
Zawod:ArchitektPortal_Z:A
 
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Z:A
| PROJEKTOWANIE ZRÓWNOWAŻONE ZA DODATEK SPECJALNY |
|_01/2013ZA

 

Skuteczne ocieplanie
od wewnątrz
/// artykuł online w całości

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> e-Newsletter Z:A

Z wielu względów stosowanie izolacji termicznej od zewnątrz jest rozwiązaniem najlepszym. Istnieje jednak spora grupa obiektów, które nie mogą zostać ocieplone w ten konwencjonalny sposób. Wśród nich znajdują się m.in. obiekty zabytkowe, obiekty z elewacją o dużej wartości architektonicznej lub z ograniczonym prawem własności
(np. znajdujące się w ostrej granicy działki). Bezpieczną alternatywę stanowią w takich przypadkach mineralne płyty izolacyjne Multipor.
       
Ocieplanie od wewnątrz Z:A:Award
       
       
Inwestorzy bardzo często obawiają się stosowania izolacji od wewnątrz, ze względu na ryzyko kondensacji pary wodnej i co za tym idzie rozwoju pleśni. Klasyczne systemy wymagają stosowania paroizolacji, która łatwo może ulec uszkodzeniu i utracić swoją funkcję w efekcie powodując niepożądane skutki. Mineralne płyty izolacyjne Multipor firmy Xella są wykonane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego o gęstości ≤ 115 kg/m3 i przeznaczone do izolacji ścian zewnętrznych, stropów oraz dachów. Jednak szczególne właściwości płyt pozwalają na stosowanie


Cieplej i bez ryzyka rozwoju pleśni
Dzięki otwartości na dyfuzję oraz aktywności kapilarnej płyty eliminują skutki kondensacji pary wodnej spowodowanej obniżeniem temperatury przegrody zewnętrznej i w naturalny sposób regulują wilgotność pomieszczeń.

Wilgoć jest przechwytywana z muru, gromadzona w ściankach porów powietrznych płyty oraz uwalniana do powietrza w okresie letnim. Dzięki temu nie gromadzi się w sposób narastający w murze, a pomieszczenia i przebywający w nich ludzie nie są narażeni na szkodliwe skutki występowania pleśni i grzybów. Dla bardziej skomplikowanych konstrukcji przegród (np. konstrukcji szachulcowych) zaleca się przeprowadzenie analizy cieplno-wilgotnościowej, dzięki której dobrana zostanie odpowiednia grubość izolacji dla danej przegrody.

Ocieplenie od wewnątrz pozwala również na szybsze nagrzewanie budynków – stąd sprawdza się również w obiektach czasowo ogrzewanych i użytkowanych, takich jak np. kościoły. 
 
Własności płyt Multipor   Montaż płyt Multipor  
 
       
Materiał bardzo naturalny
Płyty Multipor powstają z naturalnych, mineralnych surowców – piasku, cementu, wody i wapna. Po dodaniu środka spulchniającego tworzą się w nich pory zajmujące do 95% objętości. Dzięki temu płyty uzyskują bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Montaż produktu Xelli dostępnego w szerokim asortymencie grubości (50-200 mm) jest bardzo prosty. Zaprawę systemową nakłada się pacą zębatą na powierzchnię płyt, a następnie przykleja się je do podłoża. Wierzchnią warstwę zaciąga się zaprawą Multipor i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego. Powierzchnię można wykończyć dowolną paroprzepuszczalną powłoką. Przy izolacji od wewnątrz należy pamiętać o dodatkowym termicznym zaizolowaniu przewodów instalacji wodnej i centralnego ogrzewania.

Płyty doskonale sprawdzają się także przy izolowaniu stropów piwnicznych i garaży. Całkowita niepalność umożliwia stosowanie ich nawet w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach dotyczących odporności ogniowej.


* * *
Pamiętajmy – jeżeli istnieje taka możliwość najlepiej stosować izolację od zewnątrz, jednak tam gdzie jej wykonanie nie jest możliwe lub wskazane, warto rozważyć ocieplenie od wewnątrz płytami Multipor. Taka inwestycja z pewnością szybko się zwróci, ale przede wszystkim poprawi komfort i warunki zdrowotne ocieplonych pomieszczeń.

Na www.ocieplenieodwewnatrz.pl dostępny jest kalkulator ociepleń od wewnątrz, który w prosty sposób zweryfikuje czy wykonanie izolacji jest zasadne. Koniec artykułu


> Doradcy Techniczni są dostępni pod numerami: 801 122 227 lub 29 767 03 60

 
Polecamy lekturę Z:A_01/2013

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Nie można „deregulować” architekta inżynierem budownictwa
,
na podst. informacji IARP

IZBA ARCHITEKTÓW
Tajny plan
zniszczenia świata

arch. Wojciech Gwizdak
FELIETON
Osiedle oparte
na współpracy

arch. Piotr Fokczyński

WYWIAD Z:A
Rodzina wielorodzinna w lokalu o trwałych ścianach
arch. Bożena Nieroda,
arch. Wojciech Gwizdak
DEFEKTY PRAWA
Wszyscy chcą
zostać architektami...

Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.