OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
 
Zawod:ArchitektPortal_Z:A
 
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Z:A
| PROJEKTOWANIE ZRÓWNOWAŻONE ZA DODATEK SPECJALNY |
|_01/2013ZA

 

 

„Ciepły” montaż – prawidłowa izolacja termiczna okna dachowego
/// Małgorzata Respekta-Paszkiewicz /// artykuł online w całości

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> e-Newsletter Z:A

Montaż okna dachowego zwykle kojarzy się z jego instalacją w konstrukcji dachu i połączeniem go z pokryciem dachowym za pomocą kołnierza uszczelniającego. Jest to jednak tylko część prawidłowego montażu. Równie ważne jest staranne ułożenie izolacji termicznej wokół okna oraz zabezpieczenie jej przed zawilgoceniem. Ograniczy to możliwość tworzenia się mostków termicznych i ochroni przed stratami ciepła w zimie. Zwiększa również trwałość okna oraz podnosi komfort użytkowania poddasza.
       
Ciepły montaż okna dachowego Z:A:Award
       
       
Energooszczędność okien dachowych można zwiększyć stosując specjalny kołnierz Thermo. Polecany jest on do wszystkich okien dachowych Fakro. Kołnierz umożliwia docieplenie okna dachowego powyżej drewnianej konstrukcji dachu. Posiada przyklejony od wewnątrz elastyczny materiał dociepleniowy, który szczelnie przylega do ościeżnicy okna tworząc termoizolacyjną ramę. Element ten izoluje termicznie okno i znacznie poprawia współczynnik przenikania ciepła, nawet do 15%, w zależności od typu okna. Ogranicza też ryzyko powstawania ewentualnych mostków termicznych i strat ciepła.

Kolejnym zagadnieniem jest izolacja termiczna stosowana w czasie montażu. Powinna ona dokładnie wypełnić przestrzeń wokół okna oraz ściśle łączyć się z izolacją termiczną połaci dachu. Materiał izolacyjny spełni swoje zadanie, jeśli będzie suchy. Nawet niewielkie zawilgocenie znacznie obniża parametry termiczne izolacji oraz doprowadza do rozwoju grzybów i pleśni. Wełna mineralna musi być więc chroniona z obu stron: od dołu materiałem paroszczelnym zabezpieczającym przed wilgocią znajdującą się w pomieszczeniu na poddaszu, i od góry odpowiednią membraną paroprzepuszczalną, która wyprowadzi ewentualną wilgoć z wełny na zewnątrz. Błędy popełnione na etapie montażu mogą okazać się kosztowne, dlatego najlepiej skorzystać ze specjalnie do tego celu przeznaczonych zestawów montażowych.

 
 
Montaż okna dachowego  
 
       
Firma Fakro, jeden z wiodących producentów okien dachowych na świecie, przygotowała specjalny pakiet kołnierzy izolacyjnych XDK, który umożliwia prawidłowy montaż i izolację okna w konstrukcji dachu. W skład pakietu wchodzi:
  • zestaw izolacyjny XDP – przeznaczony do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej oraz paroprzepuszczalnej wokół okna. Składa się z kołnierza paroprzepuszczalnego oraz materiału termoizolacyjnego z naturalnej wełny owczej, w postaci bloków i warkocza. Specjalnie impregnowana wełna owcza jest łatwa w formowaniu i idealnie dopasowuje się do przestrzeni, którą wypełnia. Jej zastosowanie nie jest uzależnione od rozmiaru otworu montażowego. Wełna owcza jest produktem naturalnym, bez zapachu, neutralnym dla skóry, niepodrażniającym oczu i przyjaznym dla montażysty. Kołnierz paroprzepuszczalny wykonany jest z wysokiej jakości membrany i służy do połączenia okna z folią dachową stosowaną w konstrukcji dachu. Chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem. Kołnierz można założyć bezpośrednio na łaty, niezależnie od odstępów między nimi i ich grubości.

  • kołnierz paroszczelny XDS – stosowany do wykonania izolacji paroszczelnej wokół okna dachowego. Gwarantuje szczelne połączenie folii paroszczelnej chroniącej wełnę mineralną od strony pomieszczenia z oknem dachowym. Montowany jest od środka pomieszczenia jako bariera dla ciepłego, wilgotnego powietrza, ponieważ jakiekolwiek zawilgocenie wełny izolacyjnej prowadzi do znacznego spadku jej właściwości termoizolacyjnych.

 
 
Tabela właściwości izolacyjnych okna    
 
       
Zastosowanie systemowego pakietu kołnierzy izolacyjnych XDK zapewnia poprawne, szybkie i wygodne wykonanie prac podczas montażu okna dachowego. Stosowanie oryginalnych, specjalnie przygotowanych produktów znacznie podnosi jakość montażu, zapewnia szczelność oraz odpowiednią energooszczędność i trwałość okna. Koniec artykułu


> napisz do autora: m.respekta@fakro.pl

 
Polecamy lekturę Z:A_01/2013

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Nie można „deregulować” architekta inżynierem budownictwa
,
na podst. informacji IARP

IZBA ARCHITEKTÓW
Tajny plan
zniszczenia świata

arch. Wojciech Gwizdak
FELIETON
Osiedle oparte
na współpracy

arch. Piotr Fokczyński

WYWIAD Z:A
Rodzina wielorodzinna w lokalu o trwałych ścianach
arch. Bożena Nieroda,
arch. Wojciech Gwizdak
DEFEKTY PRAWA
Wszyscy chcą
zostać architektami...

Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.