Premiera Z:A nastąpiła: 19.11.2007, ostatnia aktualizacja serwisu www: 15.02.2011


Reklama

 
 

 

 

 

Artykuł 
opublikowany 
w Z:A_06_2009 

   

Efekt kuli śnieżnej

Artykuły on-line

 

   


Niewiele obchodzi mnie architektura i przestrzeń publiczna. Niewiele też wiem o prawie budowlanym, a jeszcze mniej o pozwoleniach na budowę czy warunkach zabudowy. Nie odróżniam cegły od pustaka. Dachówki karpiówki od esówki. Kolumny korynckiej od doryckiej. Zresztą akurat kolumny podobają mi się wszystkie, bo pięknie wyglądają przed dworkiem polskim. Jednego jestem jednak pewien: jak ma wyglądać mój wymarzony dom. Postawię go na własnej działce i nie zamierzam liczyć się ze zdaniem sąsiadów. Wybiorę dom z katalogu i dokładnie powiem architektowi, co ma w nim jeszcze poprawić. A za projekt chcę zapłacić mało. W końcu to tylko trochę kresek, parę kartek papieru i przystawienie pieczątki...

Stop. Wystarczy... Skąd ja to wziąłem? Odwiedzenie kilku internetowych forów wystarczy, by przekonać się, że jest to opinia statystycznego Polaka o budowaniu własnego domu. Opinia oparta na ograniczonym kontakcie z architektami i architekturą. Lecz trudno się dziwić – statystyczny obywatel własny dom buduje zwykle raz w życiu. To ogranicza jego myślenie o gospodarowaniu do swojej prywatnej skali: jednej działki, jednego domu, jednego ogrodu.

Polityków i samorządowców, jako gospodarzy kraju, miast i gmin – podobnie jak środowisko architektów – musi jednak interesować skala znacznie szersza. Odpowiadająca zakresowi odpowiedzialności a także możliwościom wpływu na życie obywateli i rozwój Państwa. Wynika to przecież z zakresu przyjętych na siebie funkcji i zaufania publicznego. Dlatego działaniom oraz dialogowi w takiej właśnie skali poświęcona jest znaczna część bieżącego numeru Z:A.

Od edukacji szkolnej najmłodszych (str. 20) poprzez prawo do samorządności zawodowej (str. 6), dobrą, skuteczną współpracę władz z architektami w zakresie polityki przestrzennej miasta (str. 44), po rolę architekta miejskiego w tej polityce (str. 48 i 52). Nie wolno pominąć także lektury materiału o inicjatywie legislacyjnej Izby Architektów mającej na celu likwidację utrudnień w dostępie do zawodów w budownictwie (str. 40).

Okres Świąteczno-Noworoczny jest dobrym czasem na głębsze refleksje. Dlatego liczę, że Wiele Osób nie tylko z zainteresowaniem przeczyta bieżący numer, ale pomyśli także jak ważne jest rozpowszechnianie informacji o problematyce i przykładach dobrych działań poruszanych przez Izbę Architektów (m.in. na łamach Z:A). Obyśmy, jak przystało na zimową porę roku, wywołali efekt kuli śnieżnej z pozytywnym jego skutkiem.

, redaktor naczelny Z:A

 

 

Z okazji Świąt oraz Nowego Roku członkom Izby Architektów, Czytelnikom i partnerom Zawodu:Architekt życzymy wiele zdrowia, rodzinnego spokoju oraz sukcesów w pracy zawodowej i możliwości rozwoju.

Krajowa Rada Izby Architektów
Komisja Wydawnicza IARP
zespół redakcyjny Z:A

 

 

 


 Z:A do pobrania Z:A do pobrania

© Time S.A./ 360 Content Team. Wszelkie prawa zastrzeżone.