Premiera Z:A nastąpiła: 19.11.2007, ostatnia aktualizacja serwisu www: 15.02.2011


Reklama

 
 

 

 

 

Artykuł 
opublikowany 
w Z:A_03_2009 

   

Jeszcze będzie pogodnie

Artykuły on-line

 

   


Czas płynie. Woda z nieba również. Pogoda za oknem ani jeszcze wakacyjna, ani nawet czerwcowa. A jednak, oddając do druku numer Z:A_03/2009, myślałem o optymizmie.

Popatrzmy na tłumy... w galeriach i pasażach handlowych – tam raczej trudno dostrzec jakiekolwiek gospodarcze ochłodzenie. Wrocławska Renoma jest tego świetnym przykładem (str. 10). Zwłaszcza, że przyciąga uwagę nie tylko sklepami, ale przede wszystkim znakomitą architekturą. Co najciekawsze – budynek stoi w tym miejscu od lat. „Wystarczył” mądry, świadomy architektonicznych wartości inwestor, by słynny Pedet odzyskał swą świetność – w wieczornym słońcu mieni się dzisiaj złotem detali, wręcz opływając luksusem. Wrocławianie znowu dostrzegli budynek, obok którego mimochodem przechodzili przez lata. A nowa, dobudowana bryła – bardzo przyjaźnie nawiązuje współczesną formą do swego historycznego oryginału. Wręcz bezkonkurencyjnie.

Popatrzmy na tłumy... wyruszające na przedłużone majowe i czerwcowe weekendy. Tłumnie skorzystaliśmy z wypoczynku i nikt nie powie, że przy grillu czuł powiewy recesyjnego chłodu. Wielu z nas pomyślało przy tej okazji o wakacyjnym urlopie. A zatem może... nad morze? Z reklam kuszą co prawda słoneczne plaże Egiptu, ale i wybrzeże Bałtyku ma wiele do zaoferowania. Zwłaszcza jeśli wędrujemy nim „krok po kroku” (str. 52). Naprawdę sporo można zobaczyć. W dodatku kurs złotego już nie zachęca tak bardzo do zagranicznych wojaży jak jeszcze rok temu.

Popatrzmy na tłumy... przed urzędami stanu cywilnego. Wielu młodych przyspiesza ostatnio oświadczyny, by doświadczyć dobroczynności programu „Rodzina na swoim”. Plusem jest budowanie więzi rodzinnych z dużo lepszym efektem niż „becikowe”. Nas jednak interesuje przede wszystkim samo budowanie. Przecież jeśli dzięki dofinansowaniu do kredytów w mieszkaniówce znowu pojawi się popyt, przybędzie zleceń na opracowania projektowe, podskoczą słupki sprzedaży materiałów budowlanych, będzie praca dla firm wykonawczych. Gospodarka zatoczy koło i wszyscy znowu zaczną zarabiać. Będziemy mogli pożegnać recesję i oddać się shopingowi, na przykład w składzie niebudowlanym (str. 58). Bo przecież – według wielu ekonomistów – właśnie kupowanie, a nie oszczędzanie jest remedium na sytuacje kryzysowe. Panie coś o tym wiedzą.

Pogoda ducha wszystkim się nam należy.

, redaktor naczelny Z:A


 Z:A do pobrania Z:A do pobrania

© Time S.A./ 360 Content Team. Wszelkie prawa zastrzeżone.