Premiera Z:A nastąpiła: 19.11.2007, ostatnia aktualizacja serwisu www: 15.02.2011


Reklama

 
 

 

 

Bardziej indywidualny czy bardziej typowy?

Artykuł 
opublikowany 
w Z:A_03_2008 


Artykuły on-line

 

 

 

 

 

Pomysł zaprojektowania uniwersalnego domu typowego podjęty przez uznanego architekta... Brzmi to jak chęć przełamania schematu, że dom typowy ma być dostępny i tani?
> My wcale nie chcemy łamać tego schematu. Wręcz przeciwnie. Nasz projekt łączy nowoczesną architekturę z indywidualnie uszytym programem wewnętrznym, a wszystko to za rozsądne pieniądze. Tym samym pokazujemy, że dom typowy wcale nie musi być sztampowy i nudny.

Czy Dom typOwy ma być rzeczywiście domem typowym, katalogowym, czy jest to jednak projekt indywidualny?
> Jego innowacyjność polega właśnie na połączeniu typowości (wynikającej z możliwości powtarzania bryły) z indywidualnymi rozwiązaniami. Nie było jeszcze takiego domu typowego, który dałby się wpisać w każdą działkę (okrągły rzut i możliwość zastosowania różnych dachów) i jednocześnie dostosować do indywidualnych potrzeb konkretnej rodziny (łatwo modyfikowalna przestrzeń wewnętrzna). W przestronnych pomieszczeniach, otwierających się na ogród i na światło można bez trudu rozmieścić przysłowiowe „meble z Ikei”.

Dlaczego autor nagradzanych domów zdecydowanie „nietypowych”, zdecydował się na opracowanie projektu „typowego”?
> Pomysł podsunęło samo życie. Ten sam projekt miał być wykorzystany do postawienia domu w dwóch miejscach, pod Pszczyną i pod Berlinem, lecz tylko ta pierwsza działka była już wybrana. Wtedy narodził się pomysł aby zaprojektować taki dom, który będzie pasował na każdą działkę. Był to pretekst by stworzyć dobry projekt dla ludzi, którzy szukają czegoś nietypowego w cenie zbliżonej do domu katalogowego, dla ludzi z wyczuciem, których nie stać na projekt indywidualny a chcieliby mieszkać wygodnie, funkcjonalnie i cieszyć oko dobrą architekturą. Taki był początek koncepcji domu okrągłego.

Jaki macie pomysł na dalszą sprzedaż projektu? Czy Dom typOwy będzie sprzedawany w „ogólnodostępnych” katalogach? Czy raczej adaptacje dla kolejnych inwestorów będzie wykonywało indywidualnie biuro KWK Promes?
> Projekt będzie ogólnodostępny, ale chyba raczej nie znajdzie się w katalogu domów typowych. Inwestor, który czynnie zaangażował się w realizację projektu, postanowił zaoferować takie domy do sprzedaży jako gotowe produkty na wskazaną działkę. Dla mnie, ale i dla użytkownika, jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem kolejne domy zbudowane zostaną przez ludzi, którzy wiedzą już na ich temat prawie wszystko. Marzyłoby mi się, ażeby prefabrykacja tego domu na dobre weszła w życie. Wtedy inwestor kupowałby nie tylko projekt, ale i dom, który może być gotowy w 3-4 dni. Przy czym jeżeli ktoś woli, może go zbudować w tradycyjny sposób. Kupujący dostaje tak naprawdę tylko skorupę budynku, a w środku może go dowolnie kształtować i dlatego adaptacja wnętrza byłaby możliwa także przez innych architektów. Oczywiście zewnętrza domu nie można zmienić bez akceptacji pracowni KWK Promes.

Jaka będzie cena projektu Domu typOwego i w jakiej wersji praw do adaptacji?
> Cena projektu będzie się kształtować między 10 a 20 tys. zł netto w zależności od tego czy projekt będzie dotyczył także wnętrza.

Drewno na elewacji w połączeniu z blachą tytanowo-cynkową na dachu wygląda nowocześnie i „skandynawsko”. Zdecydowanie wpływają na charakter bryły. Czy dopuszcza Pan w ramach adaptacji projektu zmiany materiałów na elewacji i na dachu?
> Oczywiście, że dopuszczam, bo już w projekcie pod Pszczyną na dachu zastosowaliśmy membranę, która z powodzeniem zastąpiła blachę. Wygląda ona znacznie lepiej, a przy tym jest dużo trwalsza. Możliwość zmiany materiałów jest wręcz wpisana w koncepcję tego domu, gdyż materiały powinny zależeć od miejsca i kontekstu, w którym budynek będzie budowany.

Polacy są raczej sceptyczni wobec szkieletów drewnianych. Jakich używa Pan argumentów za tą technologią budowania?
> Nie ma złych technologii, jest tylko złe wykonawstwo. Szkielet drewniany, jeżeli jest dobrze zrealizowany, może być równie dobry jak technologie najbardziej popularne w naszym kraju. Zaletą konstrukcji szkieletowych jest przede wszystkim szybkość montażu, ale jeśli ktoś ma ochotę na zastosowanie innego sposobu budowania, czemu nie. Nie chciałbym aby jedyną przeszkodą w wybudowaniu tego domu była niechęć do takiej, a nie innej technologii.

Według opisu projektu dom ma być niskoenergetyczny. Jakie zastosowano w nim rozwiązania izolacyjne, jaką stolarkę okienną? Czy wykorzystano tradycyjne, czy również odnawialne źródła ciepła?
> Dom jest niskoenergetyczny. Po pierwsze wynika to z jego kształtu, po drugie jest fantastycznie zaizolowany wełną mineralną. Zastosowaliśmy drewniano-aluminiową stolarkę okienną ze szkłem dwukomorowym o bardzo dobrym współczynniku k. Dom jest zasilany pompą ciepła, posiada także wentylację mechaniczną z rekuperacją i dodatkowo wspomagają go baterie słoneczne umieszczone na ogrodzeniu.

Uważa Pan, że okrągłe domy mogą się przyjąć powszechnie w polskim krajobrazie? Czy nie są jednak zbyt obce formą?
> Wierzę mocno, że te domy będą powstawać, jednak gdy rozglądam się wokół i widzę co się buduje, moja wiara trochę przygasa. Jednakże z natury jestem optymistą.

Rozmawiał:

 

Artykuły on-line
 Z:A do pobrania Z:A do pobrania

© Time S.A./ 360 Content Team. Wszelkie prawa zastrzeżone.